20230118-115752.jpg
Debata dotycząca alternatyw dla produkcji jabłek podczas Konferencji Sadowniczej.

Jabłko szuka klienta. O możliwościach dla sadowników na konferencji w Targach Kielce

18 stycznia 2023
O tym, jak zagospodarować jabłka i znaleźć dla nich zbyt na zagranicznych rynkach mówiono na Konferencji Sadowniczej w Targach Kielce. Prelekcje i debaty w czasie Targów Sadownictwa i Warzywnictwa zgromadziły tłum zainteresowanych.

Konferencja Sadownicza złożona była z kilku prelekcji i debaty dotyczących problemów, z którymi borykają się sadownicy. Koszty, ceny, nowe rynki zbytu i nowe odmiany, a nawet opcja likwidacji sadów – wokół tych kwestii krążyły zagadnienia. Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce w 2022 roku wyprodukowano 4,2 miliona ton jabłek, z czego około 1,5 miliona ton nie może znaleźć zagospodarowania. O sposobach na zwiększenie sprzedaży mówiono podczas debaty „Jakie mamy alternatywy w produkcji jabłek”.

 

Adam Paradowski, prezes  wydawnictwa Plantpress zwrócił uwagę, że w uprawach przybywa odmian  klubowych, czyli wysokiej jakości jabłek deserowych, które są oczekiwane na zachodnim rynku. Poseł Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, zaznaczył, że coraz więcej konsumentów oczekuje nie tylko owoców tanich, ale i wysokiej jakości. – Warto ograniczać używanie środków ochrony, chemii. Przybywa świadomych klientów, którzy pytają o zawartość owoców, czy zawierają pozostałości. W ograniczaniu zużycia środków chemicznych może nam pomóc Zielony Ład, którego powstanie jest konsekwencją badań konsumenckich. Miejmy na uwadze, że być może to jabłko nie będzie droższe, ale znajdzie zbyt – tłumaczył prezes.

 

Wysoka jakość jabłek, nowe produkty oparte na jabłkach – to także sposoby na znalezienie zagospodarowania zbiorów według Pauliny Kopeć z Unii Owocowej.  – Ważny jest także nasz PR, to, jak nas widzą zagranicą. Nie dajmy się postrzegać, jako kraj, w którym nikt nie mówi jednym głosem. Pokażmy się na na dalekich rynkach, jak na przykład indonezyjskim, na który wchodzimy, że jesteśmy siłą – zaznaczała.

 

Z kolei sadownik Jacek Pruszkowski zwrócił uwagę na ogromną nadprodukcję. – Uważam, że około 50 procent gospodarstw sadowniczych będzie musiało znaleźć inną formę działalności – podkreślił. – Idą duże zmiany, takie jak Zielony Ład, mamy szansę dostosować produkcję do potrzeb rynku.

 

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa trwają jeszcze w czwartek, 19 stycznia w Targach Kielce. Tego dnia na zwiedzających czekają Konferencje Truskawkowa, Warzywnicza oraz Ogrodnictwo ekologiczne i zrównoważone. Ofertę prezentuje 311 wystawców z Polski i 15 krajów.

Wstęp bezpłatny po rejestracji na miejscu lub na stronie tsw.pl 

 

 

Polecane aktualności
18 stycznia 2024
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa to nie tylko niezwykle ciekawa ekspozycja. Odwiedzający mogą także wziąć udział w branżowych konferencjach.
17 stycznia 2024
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa odbywające się w Targach Kielce przyciągają tłum zwiedzających z różnych stron Polski. W halach przyglądają się innowacyjnym maszynom i poznają ciekawostkami z dziedziny ogrodnictwa.
17 stycznia 2024
Nowością tegorocznej wystawy, której bacznie przyglądają się zwiedzający, są poletka pokazowe drzewne i owocowe. Na pierwszym z sadzonkami jabłoni, gruszek i czereśni zamontowano najnowocześniejsze technologie do nawadniania, pomiaru i ochrony przed szkodnikami oraz niesprzyjającą pogodą. Na drugim poletku goście TSW mogą zobaczyć w tunelach sadzonki borówki amerykańskiej, malin i truskawek w nietypowych formach uprawy.
17 stycznia 2024
Eksperci przekazują mnóstwo potrzebnej wiedzy i wyjaśniają wiele kwestii ważnych dla branży ogrodniczej w czasie Targów Sadownictwa i Warzywnictwa. W halach Targów Kielce trwają konferencje sadownicza i jagodowa, oraz trzy premierowe - maszynowa, dotycząca odnawialnych źródeł energii i pod hasłem "Przyszłość polskiego ogrodnictwa - strategia zamiast gaszenia pożarów".
17 stycznia 2024
– Mamy rekordową liczbę 424 wystawców, ponad 100 więcej niż przed rokiem, co pokazuje, że niełatwa decyzja o przeniesieniu wydarzenia z Warszawy do Kielc, okazała się trafna. Kielce są w centrum produkcji owocowo-warzywniczej, a Targi Kielce są dla nas bardzo gościnne i czujemy się tu bardzo dobrze – mówił podczas oficjalnego otwarcia Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW ich dyrektor Jacek Kłudka.
17 stycznia 2024
Małżeństwo znane z programu "Rolnik szuka żony" oraz popularnych w kraju sadowników można spotkać na stoisku Uni-Farmy podczas dwóch dni Targów Sadownictwa i Warzywnictwa.
16 stycznia 2024
Nowatorskie maszyny, takie jak ciągnik autonomiczny czy kompaktowe ciągniki o unikatowych kształtach kabin, już wjeżdżają do hal Targów Kielce. 424 firmy z 18 krajów zagospodarowuje przestrzeń. Trwa budowa pięciu scen, na których prowadzone będą konferencje w ramach Kongresu TSW. Praca wre, by już rankiem wystawa błyszczała. Targi trwają w środę i czwartek, 17 i 18 stycznia. Bilety na tsw.pl, tu także interaktywna mapa.
08 stycznia 2024
Firma PRO CNC podczas wydarzenia w Targach Kielce zaprezentuje kompleksowe maszyny, które dysponują nawet pięcioma rozwiązaniami. Targi TSW potrwają 17 i 18 stycznia.