DSC06125.JPG
Ernest Bryll i dr Andrzej Mochoń podczas spotkania w Warszawie.

Ernest Bryll tworzył poezję, która zbliżała do Boga. Wspomnienie wybitnej osoby

25 marca 2024
Wielka postać literatury, poezji i dziennikarstwa, Ernest Bryll uhonorowany został w 2021 roku nagrodą Per Artem Ad Deum. Artysta podkreślał wtedy ogromne znaczenie kontaktu z Bogiem, który wyrażał w swojej twórczości, w swoich wierszach.

Ernest Bryll, wybitny pisarz, dziennikarz i krytyk filmowy otrzymał „Per Artem Ad Deum” za poezję, która zbliża do Boga i pomaga mierzyć się Jego Absolutem. Laureat był znanym poetą, autorem tekstów piosenek, dziennikarzem, tłumaczem, a przez wiele lat także dyplomatą w Irlandii. Artysta Zmarł w wieku 89 lat.

- Miałem to szczęście poznać Ernesta Brylla osobiście. Był to dla mnie zaszczyt i tym bardziej się cieszę, że uhonorowaliśmy Go naszą prestiżową nagrodą, jaką jest Per Artem Ad Deum. Otrzymało ją już ponad 30 wyjątkowych artystów. Głęboko wierzę, że twórczość Ernesta Brylla i Jego wiersze z pewnością posłużą kolejnym pokoleniom do odnalezienia poszukiwanego często kontaktu z Bogiem – podkreśla dr Andrzej Mochoń, wspominając Artystę.

DSC06278.JPG [4.72 MB]

Od 2005 r. podczas targów SacroExpo medalem Papieskiej Rady ds. Kultury nagradzano wybitnych artystów, których działalność ma ogromne znaczenie dla rozwoju kultury i sztuki. Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo towarzyszyła uroczysta gala „Per Artem ad Deum”. Targi Kielce to jedyne miejsce na świecie, gdzie przyznawano to zaszczytne wyróżnienie. Poza Ernestem Bryllem otrzymało je do tej pory 30 osób, w tym m.in. Ennio Morricone, Krzysztof Zanussi i Krzysztof Penderecki.

Najbliższa edycja Wystawy Sacroexpo odbędzie się od 10 do 12 czerwca w Targach Kielce.

/MSi/

Polecane aktualności
20 maja 2024
Sacroexpo wspólnie z Domem Aukcyjnym Art. In House z Warszawy wyeksponują na targach nowoczesne i oryginalne prace o tematyce religijnej. Od 10 do 12 czerwca po raz drugi już w Targach Kielce powstanie Strefa Sztuki z dziełami stworzonymi wedle nowoczesnych trendów religijnych. Drugiego dnia targów prezentowane dzieła można będzie wylicytować w trakcie Aukcji Sacrum.
13 maja 2024
Kolejne bezpłatne spotkanie w ramach Akademii Wiara-Kultura-Nauka odbędzie się w kieleckim Muzeum Diecezjalnym już 16 maja. W tym samym czasie zaplanowano także wernisaż nowej wystawy. Zapraszamy do zapoznania się z nowymi propozycjami.
30 kwietnia 2024
Na Sacroexpo najnowsze technologie znajdują swoje miejsce w służbie sakralnej. Oferowane rozwiązania nie tylko ułatwiają codzienne funkcjonowanie kościołów, ale również przekształcają sposób, w jaki wierni uczestniczą w życiu religijnym. Wystawcy oferują od aplikacji mobilnych po zaawansowane systemy zarządzania parafią. Stałym elementem wystawy są oryginalne obrazy oraz ikony, a także gadżety i pamiątki religijne dla wierzących.
15 kwietnia 2024
Czterodniowe Targi Wydawców Katolickich zorganizowane od 11 do 14 kwietnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich to obowiązkowy punkt w kalendarzu zespołu Wystawy Sacroexpo, Na wydarzeniu obecni są wieloletni Partnerzy Medialni Sacroexpo, w tym m.in. Jedność, Tygodnik Katolicki Niedziela, Wydawnictwo w Drodze czy Homo Dei.
09 kwietnia 2024
Cykl spotkań dla osób młodych pod szyldem Sala Rozpraw, to nowa inicjatywa Akademii Wiara-Kultura-Nauka w Kielcach. Pierwsze spotkanie które odbędzie się już 11 kwietnia o 18:00 w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach poświęcone zostanie doskonałości.
18 marca 2024
Dr hab. prof. UJK, ksiądz Rafał Dudała, twórca Centrum Duszpasterskiego Wesoła54 to wieloletni przyjaciel Wystawy Sacroexpo. O dotychczasowej współpracy z nami i ciekawej propozycji konferencji jaką przygotowuje na tegoroczną edycję targów opowiedział w trakcie krótkiej rozmowy.
15 marca 2024
Abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański został nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi zdecydowali o tym podczas drugiego dnia obrad 397. zebrania plenarnego w czwartek, 14 marca. Duchowny uczestniczył w Wystawie Sacroexpo w Targach Kielce.
06 marca 2024
Targi Sacroexpo od 25. lat gromadzą w kieleckim ośrodku wystawienniczym setki wystawców oraz tysiące zwiedzających z kraju i ze świata. Rokrocznie w trakcie targów organizowane są wystawy sztuki sakralnej oraz ekspozycje poświęcone przedstawieniu przedmiotów liturgicznych i akcesoriów w ujęciu historycznym.