energetyczne-poranki.png
Pierwsza z cyklu rozmów w ramach nowego projektu targów ENEX - Energetycznych Poranków.

Energetyczne poranki z targami ENEX

10 sierpnia 2022
Pierwszą z cyklu rozmów w ramach nowego projektu targów Enex pt. „Energetyczne poranki” przeprowadzonych we wnętrzu auta elektrycznego, była rozmowa z Prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Ryszardem Gliwińskim. Do pierwszego odcinka wykorzystano samochód elektryczny Volkswagen ID 5 od autoryzowanego dealera Volkswagena Autocentrum w Kielcach.

W rozmowie Łukasza Kopczyńskiego z Targów Kielce przeprowadzonej z Ryszardem Gliwińskim - Prezesem WFOŚiGW w Kielcach dowiemy się między innymi o tym, jak będzie wyglądała przyszłość aut elektrycznych oraz jakie programy realizuje Fundusz Ochrony Środowiska. Poniżej pełna treść rozmowy.

Jak będzie wyglądała przyszłość aut elektrycznych? Kiedy można się spodziewać, że wyprą one auta spalinowe i będą stanowiły zdecydowaną część rynku motoryzacyjnego w Polsce?

Na pewno ten proces musi potrwać kilka lat, ponieważ obecnie główną bolączką jest infrastruktura, czyli ładowarki oraz dostępność do systemu ładowania samochodów. WFOŚiGW już wspiera takie działania. Służby mundurowe z regionu świętokrzyskiego już otrzymały wsparcie: 40 samochodów elektrycznych zostało dofinansowanych w 40 % dotacyjnie przez WFOŚiGW. W naszej ofercie jest także możliwość skorzystania z finansowania pożyczkowego, czyli 100% kosztów kwalifikowanych samochodu elektrycznego, ale jest także możliwość umorzenia do 15%, z czego kilku przedsiębiorców już skorzystało. Trudna jest również sytuacja na rynku z dostawami, ponieważ niejednokrotnie na samochody musimy oczekiwać długo.

Niewątpliwym atutem aut elektrycznych jest ograniczona emisja spalin. Czy Pana zdaniem to ich największa zaleta?

To dla nas najważniejsze jako dla Funduszu Ochrony Środowiska. Samochody elektryczne wpisują się idealnie w program jaki realizujemy. Służby mundurowe, o których wspomniałem są widoczne w Kielcach i województwie, i są zadowoleni z tego, że mogą pełnić służbę w samochodach elektrycznych. Coraz więcej widzimy aut z zielonymi rejestracjami. Sądzę, że infrastruktura, a co za tym idzie rynek będzie się rozwijał.

Ograniczenie zasięgu auta może zniechęcić wiele osób. Czy tak jest w rzeczywistości?

Tak, ale tutaj należy podnieść aspekt fotowoltaiki, która stała się bardzo popularna dzięki takim programom jak „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”, gdzie nadal można otrzymać dotacje do instalacji fotowoltaicznej. Mieszkaniec domu jednorodzinnego, który posiada fotowoltaikę i samochód elektryczny, może odstawić auto do ładowania na 12h na noc. Tutaj ważny jest także aspekt ekonomiczny, czyli koszt utrzymania takiego samochodu. Jeśli połączymy takie inwestycje jak fotowoltaikę i samochód elektryczny, wtedy zwrot z inwestycji jest jeszcze krótszy.

Wspomniał Pan m.in. o programie „Czyste Powietrze”, dzięki któremu wielu mieszkańców regionu skorzystało z pomocy. Czy posiada Pan statystyki ilu gospodarstwom udzielono już wsparcia?

Program „Czyste Powietrze” już wielokrotnie był zmieniany, aby jak największa liczba mieszkańców mogła z niego skorzystać. W tej chwili, do WFOŚGW wpłynęło ponad 25 tys. wniosków, ponad 22 tys. umów już zostało podpisane. Kwota niebagatelna - ponad 530 mln, na taką kwotę wpłynęły wnioski do WFOŚGiW. Jesteśmy jedynym województwem, gdzie porozumienia są podpisane ze wszystkimi gminami, a co za tym idzie wnioski można składać w każdej z nich. To też jest ułatwienie dla beneficjenta. Ostatnie zmiany, czyli „Czyste Powietrze +” są jeszcze bardziej korzystne dla mieszkańców. Mogą oni rozpocząć inwestycje, nie posiadając środków własnych, po otrzymaniu wniosku mogą otrzymać dotację nawet do 79 tys. i 50% refundacji. Dostępna jest również linia kredytowa, dzięki której można otrzymać pożyczkę do 100 tys. , a później ją rozliczyć z otrzymaną dotacją. Jest kilka możliwości finansowania. Mieszkańcy małych miejscowości, rolnicy mogą skorzystać z programu „Agroenergia”, dzięki któremu można otrzymać dofinasowanie na fotowoltaikę i pompy ciepła. W ostatnich miesiącach zauważyliśmy, że większość wniosków w programie „Czyste Powietrze” dot. najnowocześniejszych źródeł ciepła, pom ciepła. Jak już wspomniałem połączenie fotowoltaiki, pompy ciepła i samochodu elektrycznego powoduje, że nasze gospodarstwo staje się w pełni ekologicznym i samowystarczalnym energetycznie.

Myśli Pan, że społeczeństwo polskie jest wyedukowane? Czy potrzeba kolejnych inicjatyw, aby tę świadomość zwiększyć?

Świadomość społeczeństwa mieszkańców województwa jest coraz większa pod względem  ochrony środowiska i walki z niską emisją. Mimo wszystko ta wiedza powinna być udostępniana, a odpowiedni ludzie powinni przekazywać rzetelne informacje. Dzięki programowi doradztwa energetycznego realizujemy spotkania bezpośrednie z mieszkańcami. Przekazujemy informacje o programach i zwiększamy świadomość ludzi nt. ochrony środowiska.  Świadomość mieszkańców w stosunku do kilku lat wstecz jest o wiele większa.

Wspomniał Pan o kilku sposobach dotarcia do mieszkańców. Jakie są Państwa kanały i pomysły na zachęcenie ludzi do skorzystania z programów. W jaki sposób WFOŚG dociera do mieszkańców?

Staramy się przekazywać wiedzę na kilkunastu płaszczyznach. Jesteśmy w telewizjach lokalnych i ogólnopolskich. Współpracujemy z Targami Kielce, jesteśmy na wydarzeniach organizowanych przez kielecki ośrodek wystawienniczy. Na samym starcie programu „Czyste Powietrze” odwiedziliśmy wszystkie gminy. Oprócz bezpośrednich spotkań, wszelkie informacje są na bieżąco udostępniane na naszej stronie internetowej. Dostępna jest również ogólnopolska infolinia.

Na koniec rozmowy Prezes Ryszard Gliwiński omówił realizowane przez WFOŚiGW programy dedykowane, dzięki którym powstają duże instalacje ciepłownicze czy fotowoltaiczne w województwie świętokrzyskim. Prezes zapowiedział także obecność Funduszu Ochrony Środowiska na przyszłorocznych targach ENEX. Wspomniał także o gościach i konferencjach, a także korzyściach wynikających z obecności na wspomnianych targach.

Targom ENEX, które odbędą się od 8 do 9 marca 2023 roku towarzyszyć będą Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH.

(MCh)

Polecane aktualności
07 lutego 2023
Aż dziewięciu najbardziej popularnych polskich YouTuberów z zakresu odnawialnych źródeł energii, elektromobilności oraz inteligentnych i energooszczędnych rozwiązań technologicznych pojawi się na Targach ENEX od 8 do 9 marca 2023 roku. W ciągu dwóch dni targów będzie można spotkać m.in. Waldka z „Pompa ciepła i PV”, Sławomira – prowadzącego kanał „Panele fotowoltaiczne”, Macieja z „HOLIBOOD” oraz Michała z kanału „Na prąd po Polsce”.
07 lutego 2023
Oprócz działalności naukowej, do zadań Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego należy wypełnianie państwowej służby geologicznej i państwowej służby hydrogeologicznej. Z funkcjonowaniem Instytutu będzie można zapoznać się podczas jubileuszowej edycji Targów ENEX.
06 lutego 2023
Branżowe konferencje, ważne rozmowy, niemal 100 wystawców, ponad 5 tys. zwiedzających i kilkanaście ważnych branżowych konferencji – tak można podsumować trwające dwa dni Targi ENEX 2015. Nowa, krótsza formuła targów okazała się strzałem w dziesiątkę.
03 lutego 2023
MiastOZE to wielka strefa wystawiennicza GLOBENERGIA, do której będzie można wybrać się podczas Targów ENEX. Zwiedzający Targi Kielce będą mieli okazję poznać liderów z branży z najnowszymi technologiami energooszczędnymi i urządzeniami OZE, wziąć udział w merytorycznych forach i konferencjach oraz grze miejskiej z atrakcyjnymi nagrodami.
03 lutego 2023
Wszystkich instalatorów pomp ciepła, fotowoltaiki i kolektorów słonecznych zapraszamy do udziału w konkursie: "Dobre praktyki w dobrych rękach"! Celem projektu jest znalezienie pomysłodawców innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz ekologicznych i energooszczędnych inwestycji. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się pierwszego dnia Targów ENEX.
02 lutego 2023
SolarEdge tworzy inteligentne technologie energetyczne, które napędzają rozwój przyszłości. Jednym z nich są innowacyjne rozwiązania falownikowe, z którymi będzie można zapoznać się w trakcie jubileuszowych Targów ENEX od 8 do 9 marca 2023 roku.
02 lutego 2023
Uczestnicy pierwszego dnia jubileuszowych Targów ENEX, 8 marca 2023 mogą wziąć w konferencji ENERGIA PL poświęconej magazynom energii - ich finansowaniu, opłacalności i korzyściach z ich zastosowania. Spotkanie w czterech grupach tematycznych odbędzie się w godz. 9:00-17:00 w Targach Kielce.
01 lutego 2023
W marcu 2014 roku w halach wystawienniczych Targów Kielce królowała tematyka ściśle powiązana z energetyką, elektrotechniką oraz energią odnawialną, a to za sprawą 17. edycji Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki ENEX oraz 12. edycji Targów Odnawialnych Źródeł Energii ENEX – Nowa Energia. W 2023 roku Targi ENEX świętują swój jubileusz 25-lecia.