energetyczne-poranki.png
Pierwsza z cyklu rozmów w ramach nowego projektu targów ENEX - Energetycznych Poranków.

Energetyczne poranki z targami ENEX

10 sierpnia 2022
Pierwszą z cyklu rozmów w ramach nowego projektu targów Enex pt. „Energetyczne poranki” przeprowadzonych we wnętrzu auta elektrycznego, była rozmowa z Prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Ryszardem Gliwińskim. Do pierwszego odcinka wykorzystano samochód elektryczny Volkswagen ID 5 od autoryzowanego dealera Volkswagena Autocentrum w Kielcach.

W rozmowie Łukasza Kopczyńskiego z Targów Kielce przeprowadzonej z Ryszardem Gliwińskim - Prezesem WFOŚiGW w Kielcach dowiemy się między innymi o tym, jak będzie wyglądała przyszłość aut elektrycznych oraz jakie programy realizuje Fundusz Ochrony Środowiska. Poniżej pełna treść rozmowy.

Jak będzie wyglądała przyszłość aut elektrycznych? Kiedy można się spodziewać, że wyprą one auta spalinowe i będą stanowiły zdecydowaną część rynku motoryzacyjnego w Polsce?

Na pewno ten proces musi potrwać kilka lat, ponieważ obecnie główną bolączką jest infrastruktura, czyli ładowarki oraz dostępność do systemu ładowania samochodów. WFOŚiGW już wspiera takie działania. Służby mundurowe z regionu świętokrzyskiego już otrzymały wsparcie: 40 samochodów elektrycznych zostało dofinansowanych w 40 % dotacyjnie przez WFOŚiGW. W naszej ofercie jest także możliwość skorzystania z finansowania pożyczkowego, czyli 100% kosztów kwalifikowanych samochodu elektrycznego, ale jest także możliwość umorzenia do 15%, z czego kilku przedsiębiorców już skorzystało. Trudna jest również sytuacja na rynku z dostawami, ponieważ niejednokrotnie na samochody musimy oczekiwać długo.

Niewątpliwym atutem aut elektrycznych jest ograniczona emisja spalin. Czy Pana zdaniem to ich największa zaleta?

To dla nas najważniejsze jako dla Funduszu Ochrony Środowiska. Samochody elektryczne wpisują się idealnie w program jaki realizujemy. Służby mundurowe, o których wspomniałem są widoczne w Kielcach i województwie, i są zadowoleni z tego, że mogą pełnić służbę w samochodach elektrycznych. Coraz więcej widzimy aut z zielonymi rejestracjami. Sądzę, że infrastruktura, a co za tym idzie rynek będzie się rozwijał.

Ograniczenie zasięgu auta może zniechęcić wiele osób. Czy tak jest w rzeczywistości?

Tak, ale tutaj należy podnieść aspekt fotowoltaiki, która stała się bardzo popularna dzięki takim programom jak „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”, gdzie nadal można otrzymać dotacje do instalacji fotowoltaicznej. Mieszkaniec domu jednorodzinnego, który posiada fotowoltaikę i samochód elektryczny, może odstawić auto do ładowania na 12h na noc. Tutaj ważny jest także aspekt ekonomiczny, czyli koszt utrzymania takiego samochodu. Jeśli połączymy takie inwestycje jak fotowoltaikę i samochód elektryczny, wtedy zwrot z inwestycji jest jeszcze krótszy.

Wspomniał Pan m.in. o programie „Czyste Powietrze”, dzięki któremu wielu mieszkańców regionu skorzystało z pomocy. Czy posiada Pan statystyki ilu gospodarstwom udzielono już wsparcia?

Program „Czyste Powietrze” już wielokrotnie był zmieniany, aby jak największa liczba mieszkańców mogła z niego skorzystać. W tej chwili, do WFOŚGW wpłynęło ponad 25 tys. wniosków, ponad 22 tys. umów już zostało podpisane. Kwota niebagatelna - ponad 530 mln, na taką kwotę wpłynęły wnioski do WFOŚGiW. Jesteśmy jedynym województwem, gdzie porozumienia są podpisane ze wszystkimi gminami, a co za tym idzie wnioski można składać w każdej z nich. To też jest ułatwienie dla beneficjenta. Ostatnie zmiany, czyli „Czyste Powietrze +” są jeszcze bardziej korzystne dla mieszkańców. Mogą oni rozpocząć inwestycje, nie posiadając środków własnych, po otrzymaniu wniosku mogą otrzymać dotację nawet do 79 tys. i 50% refundacji. Dostępna jest również linia kredytowa, dzięki której można otrzymać pożyczkę do 100 tys. , a później ją rozliczyć z otrzymaną dotacją. Jest kilka możliwości finansowania. Mieszkańcy małych miejscowości, rolnicy mogą skorzystać z programu „Agroenergia”, dzięki któremu można otrzymać dofinasowanie na fotowoltaikę i pompy ciepła. W ostatnich miesiącach zauważyliśmy, że większość wniosków w programie „Czyste Powietrze” dot. najnowocześniejszych źródeł ciepła, pom ciepła. Jak już wspomniałem połączenie fotowoltaiki, pompy ciepła i samochodu elektrycznego powoduje, że nasze gospodarstwo staje się w pełni ekologicznym i samowystarczalnym energetycznie.

Myśli Pan, że społeczeństwo polskie jest wyedukowane? Czy potrzeba kolejnych inicjatyw, aby tę świadomość zwiększyć?

Świadomość społeczeństwa mieszkańców województwa jest coraz większa pod względem  ochrony środowiska i walki z niską emisją. Mimo wszystko ta wiedza powinna być udostępniana, a odpowiedni ludzie powinni przekazywać rzetelne informacje. Dzięki programowi doradztwa energetycznego realizujemy spotkania bezpośrednie z mieszkańcami. Przekazujemy informacje o programach i zwiększamy świadomość ludzi nt. ochrony środowiska.  Świadomość mieszkańców w stosunku do kilku lat wstecz jest o wiele większa.

Wspomniał Pan o kilku sposobach dotarcia do mieszkańców. Jakie są Państwa kanały i pomysły na zachęcenie ludzi do skorzystania z programów. W jaki sposób WFOŚG dociera do mieszkańców?

Staramy się przekazywać wiedzę na kilkunastu płaszczyznach. Jesteśmy w telewizjach lokalnych i ogólnopolskich. Współpracujemy z Targami Kielce, jesteśmy na wydarzeniach organizowanych przez kielecki ośrodek wystawienniczy. Na samym starcie programu „Czyste Powietrze” odwiedziliśmy wszystkie gminy. Oprócz bezpośrednich spotkań, wszelkie informacje są na bieżąco udostępniane na naszej stronie internetowej. Dostępna jest również ogólnopolska infolinia.

Na koniec rozmowy Prezes Ryszard Gliwiński omówił realizowane przez WFOŚiGW programy dedykowane, dzięki którym powstają duże instalacje ciepłownicze czy fotowoltaiczne w województwie świętokrzyskim. Prezes zapowiedział także obecność Funduszu Ochrony Środowiska na przyszłorocznych targach ENEX. Wspomniał także o gościach i konferencjach, a także korzyściach wynikających z obecności na wspomnianych targach.

Targom ENEX I ENEX NOWA ENERGIA, które odbędą się od 8 do 9 marca 2023 roku towarzyszyć będą Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH oraz Międzynarodowe Targi Izolacji 4Insulation.

(MCh)

Polecane aktualności
21 września 2022
W związku z obecną sytuacją na rynku paliw, w sobotę, 17 września Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dopłatach dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG lub oleju opałowego. Przypomnijmy, że w sierpniu tego roku weszła w życie ustawa o dodatku węglowym dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Co z gospodarstwami, które do ogrzewania wykorzystują prąd?
15 września 2022
Pierwsza siedziba firmy OCHSNER powstała w 1978 roku, a od 30 lat marka koncentruje swoją działalność wyłącznie na branży pomp ciepła. To jedyny producent na rynku, który oferuje pełen asortyment pomp ciepła: do wszystkich źródeł ciepła, posiadające wiele funkcji, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii i przeznaczeniem do budynków dowolnego typu. Obecnie eksploatowanych jest ponad 150 000 pomp ciepła marki OCHSNER.
10 września 2022
Wiodący deweloper energii odnawialnej, dystrybutor oraz dostawca usług i rozwiązań dla branży energetycznej – firma BayWa r.e. Wystawcą targów ENEX 2023.
02 września 2022
Kompleksowa pomoc w zakresie projektowania i realizacji projektów instalacji systemów fotowoltaicznych, produkcja wyposażenia statków, a także galwanizacja – to główne obszary działalności firmy Remor S.A. - kolejnego Wystawcy jubileuszowych targów ENEX 2023
26 sierpnia 2022
Gościem pierwszego odcinka „Energetycznych poranków" jest Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Ryszard Gliwiński. Do projektu wykorzystano samochód elektryczny Volkswagen ID 5 od autoryzowanego dealera Volkswagena Autocentrum w Kielcach.
23 sierpnia 2022
Wiodący producent falowników fotowoltaicznych potwierdził swoją obecność podczas jubileuszowych targów ENEX, gdzie zaprezentuje m.in. najnowsze rozwiązania do magazynowania energii.
05 sierpnia 2022
W 2023 roku odbędzie się wyjątkowa, bo jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX w Targach Kielce! Z tej okazji, zespół projektowy targów opracowuje wiele dodatkowych inicjatyw. Jedną z nich będą „Energetyczne poranki”!
03 sierpnia 2022
Panele fotowoltaiczne, inwertery, magazyny energii, konstrukcje montażowe, skrzynki i akcesoria, a także wiele innych produktów największych światowych marek oferuje firma Sunprofi, tegoroczny Wystawca targów ENEX.