energetyczne-poranki.png
Pierwsza z cyklu rozmów w ramach nowego projektu targów ENEX - Energetycznych Poranków.

Energetyczne poranki z targami ENEX

10 sierpnia 2022
Pierwszą z cyklu rozmów w ramach nowego projektu targów Enex pt. „Energetyczne poranki” przeprowadzonych we wnętrzu auta elektrycznego, była rozmowa z Prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Ryszardem Gliwińskim. Do pierwszego odcinka wykorzystano samochód elektryczny Volkswagen ID 5 od autoryzowanego dealera Volkswagena Autocentrum w Kielcach.

W rozmowie Łukasza Kopczyńskiego z Targów Kielce przeprowadzonej z Ryszardem Gliwińskim - Prezesem WFOŚiGW w Kielcach dowiemy się między innymi o tym, jak będzie wyglądała przyszłość aut elektrycznych oraz jakie programy realizuje Fundusz Ochrony Środowiska. Poniżej pełna treść rozmowy.

Jak będzie wyglądała przyszłość aut elektrycznych? Kiedy można się spodziewać, że wyprą one auta spalinowe i będą stanowiły zdecydowaną część rynku motoryzacyjnego w Polsce?

Na pewno ten proces musi potrwać kilka lat, ponieważ obecnie główną bolączką jest infrastruktura, czyli ładowarki oraz dostępność do systemu ładowania samochodów. WFOŚiGW już wspiera takie działania. Służby mundurowe z regionu świętokrzyskiego już otrzymały wsparcie: 40 samochodów elektrycznych zostało dofinansowanych w 40 % dotacyjnie przez WFOŚiGW. W naszej ofercie jest także możliwość skorzystania z finansowania pożyczkowego, czyli 100% kosztów kwalifikowanych samochodu elektrycznego, ale jest także możliwość umorzenia do 15%, z czego kilku przedsiębiorców już skorzystało. Trudna jest również sytuacja na rynku z dostawami, ponieważ niejednokrotnie na samochody musimy oczekiwać długo.

Niewątpliwym atutem aut elektrycznych jest ograniczona emisja spalin. Czy Pana zdaniem to ich największa zaleta?

To dla nas najważniejsze jako dla Funduszu Ochrony Środowiska. Samochody elektryczne wpisują się idealnie w program jaki realizujemy. Służby mundurowe, o których wspomniałem są widoczne w Kielcach i województwie, i są zadowoleni z tego, że mogą pełnić służbę w samochodach elektrycznych. Coraz więcej widzimy aut z zielonymi rejestracjami. Sądzę, że infrastruktura, a co za tym idzie rynek będzie się rozwijał.

Ograniczenie zasięgu auta może zniechęcić wiele osób. Czy tak jest w rzeczywistości?

Tak, ale tutaj należy podnieść aspekt fotowoltaiki, która stała się bardzo popularna dzięki takim programom jak „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”, gdzie nadal można otrzymać dotacje do instalacji fotowoltaicznej. Mieszkaniec domu jednorodzinnego, który posiada fotowoltaikę i samochód elektryczny, może odstawić auto do ładowania na 12h na noc. Tutaj ważny jest także aspekt ekonomiczny, czyli koszt utrzymania takiego samochodu. Jeśli połączymy takie inwestycje jak fotowoltaikę i samochód elektryczny, wtedy zwrot z inwestycji jest jeszcze krótszy.

Wspomniał Pan m.in. o programie „Czyste Powietrze”, dzięki któremu wielu mieszkańców regionu skorzystało z pomocy. Czy posiada Pan statystyki ilu gospodarstwom udzielono już wsparcia?

Program „Czyste Powietrze” już wielokrotnie był zmieniany, aby jak największa liczba mieszkańców mogła z niego skorzystać. W tej chwili, do WFOŚGW wpłynęło ponad 25 tys. wniosków, ponad 22 tys. umów już zostało podpisane. Kwota niebagatelna - ponad 530 mln, na taką kwotę wpłynęły wnioski do WFOŚGiW. Jesteśmy jedynym województwem, gdzie porozumienia są podpisane ze wszystkimi gminami, a co za tym idzie wnioski można składać w każdej z nich. To też jest ułatwienie dla beneficjenta. Ostatnie zmiany, czyli „Czyste Powietrze +” są jeszcze bardziej korzystne dla mieszkańców. Mogą oni rozpocząć inwestycje, nie posiadając środków własnych, po otrzymaniu wniosku mogą otrzymać dotację nawet do 79 tys. i 50% refundacji. Dostępna jest również linia kredytowa, dzięki której można otrzymać pożyczkę do 100 tys. , a później ją rozliczyć z otrzymaną dotacją. Jest kilka możliwości finansowania. Mieszkańcy małych miejscowości, rolnicy mogą skorzystać z programu „Agroenergia”, dzięki któremu można otrzymać dofinasowanie na fotowoltaikę i pompy ciepła. W ostatnich miesiącach zauważyliśmy, że większość wniosków w programie „Czyste Powietrze” dot. najnowocześniejszych źródeł ciepła, pom ciepła. Jak już wspomniałem połączenie fotowoltaiki, pompy ciepła i samochodu elektrycznego powoduje, że nasze gospodarstwo staje się w pełni ekologicznym i samowystarczalnym energetycznie.

Myśli Pan, że społeczeństwo polskie jest wyedukowane? Czy potrzeba kolejnych inicjatyw, aby tę świadomość zwiększyć?

Świadomość społeczeństwa mieszkańców województwa jest coraz większa pod względem  ochrony środowiska i walki z niską emisją. Mimo wszystko ta wiedza powinna być udostępniana, a odpowiedni ludzie powinni przekazywać rzetelne informacje. Dzięki programowi doradztwa energetycznego realizujemy spotkania bezpośrednie z mieszkańcami. Przekazujemy informacje o programach i zwiększamy świadomość ludzi nt. ochrony środowiska.  Świadomość mieszkańców w stosunku do kilku lat wstecz jest o wiele większa.

Wspomniał Pan o kilku sposobach dotarcia do mieszkańców. Jakie są Państwa kanały i pomysły na zachęcenie ludzi do skorzystania z programów. W jaki sposób WFOŚG dociera do mieszkańców?

Staramy się przekazywać wiedzę na kilkunastu płaszczyznach. Jesteśmy w telewizjach lokalnych i ogólnopolskich. Współpracujemy z Targami Kielce, jesteśmy na wydarzeniach organizowanych przez kielecki ośrodek wystawienniczy. Na samym starcie programu „Czyste Powietrze” odwiedziliśmy wszystkie gminy. Oprócz bezpośrednich spotkań, wszelkie informacje są na bieżąco udostępniane na naszej stronie internetowej. Dostępna jest również ogólnopolska infolinia.

Na koniec rozmowy Prezes Ryszard Gliwiński omówił realizowane przez WFOŚiGW programy dedykowane, dzięki którym powstają duże instalacje ciepłownicze czy fotowoltaiczne w województwie świętokrzyskim. Prezes zapowiedział także obecność Funduszu Ochrony Środowiska na przyszłorocznych targach ENEX. Wspomniał także o gościach i konferencjach, a także korzyściach wynikających z obecności na wspomnianych targach.

Targom ENEX, które odbędą się od 8 do 9 marca 2023 roku towarzyszyć będą Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH.

(MCh)

Polecane aktualności
21 marca 2023
Od 8 do 9 marca podczas 25. edycji Targów Enex można było poznać z bliska technologie Huawei w zakresie magazynowania energii elektrycznej. W Targach Kielce, po raz pierwszy w Polsce firma zaprezentowała najnowszy przemysłowy magazyn energii o pojemności 2 MWh.
09 marca 2023
Wystawcy Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX przygotowali dla gości kieleckiego ośrodka niesamowite konkursy.
09 marca 2023
Podczas drugiego dnia Targów Enex premierę miał TIGO EI Residential - Nowe rozwiązanie magazynowania energii od Tigo Energy, którego funkcjonowanie omówiła Małgorzata Osińska z firmy Tigo. Rozwiązanie zaprezentowane zostało na stoisku firmy 7Sun.
09 marca 2023
Viessmann, Mitsubishi Electric Polska, Bruk-Bet PV i Hypontech – to wiodące marki, których premierowe rozwiązania zaprezentowano podczas drugiego dnia targów Enex na arenie premier.
09 marca 2023
Forum Pomp Ciepła organizowane podczas pierwszego dnia Targów ENEX było okazją do poznania odpowiedzi na najczęściej nurtujące branżę pytania.
08 marca 2023
O włączeniu się firm z kraju i Świętokrzyskiego w produkcję małych reaktorów jądrowych przez koncern Rolls-Royce SMR mówiono podczas konferencji Centralnego Klastra Wodorowego w czasie targów Enex w Kielcach. Brytyjski koncern współpracuje ze Świętokrzyską Grupą Przemysłową Industria nad wdrażaniem technologii wodorowej w Polsce. Pierwszy reaktor ma powstać w 2032 roku.
08 marca 2023
Kielecki ośrodek wystawienniczy dołączył do Centralnego Klastra Wodorowego, założonego przez Świętokrzyską Grupę Przemysłową Industria. Celem prac zespołu firm i instytucji jest rozwój zeroemisyjnych źródeł energii i produkcja zielonego wodoru w ciągu dekady.
08 marca 2023
Medale i wyróżnienia, nagrody za najatrakcyjniejszą prezentację targową i liczne jubileusze – zarówno wystawców, jak i samych targów. Na gali ENEX-u, świętującego 25 lat, wręczono medale, nagrody i dyplomy. Prezentujemy pełną listę nagrodzonych.