Dlugozima-foto1.jpg

Działania proekologiczne na NECROEXPO

10 maja 2022
"CMENTARZ W OBLICZU ADAPTACJI DO ZMIAN KLIMATYCZNYCH – DZIAŁANIA PROEKOLOGICZNE" to temat prelekcji Anny Długozimy - adiunkta w Katedrze Sztuki Krajobrazu, w Instytucie Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Seminarium odbędzie się podczas tegorocznych targów NECROEXPO w Targach Kielce.

Na kanwie piętrzących się problemów takich jak zanieczyszczenie powietrza, występowanie miejskiej wyspy ciepła, niedobór wody, utrata naturalnych siedlisk, ubytek terenów otwartych w miastach i utrudniony dostęp do zieleni coraz większą uwagę w prowadzonej polityce przestrzennej przywiązuje się do działań proekologicznych. Podstawą staje się dbałość o ochronę środowiska, zrównoważony rozwój, ochronę klimatu, ograniczanie szkodliwych emisji do powietrza, ochronę gleby i wód przed zanieczyszczeniem, efektywność energetyczną, ograniczenie zużycia energii elektrycznej i cieplnej, odnawialne źródła energii, budownictwo ekologiczne.

Najistotniejsze jednak są działania podnoszące poziom świadomości ekologicznej społeczności lokalnych poprzez edukowanie i wspieranie postaw proekologicznych. Ponieważ cmentarz stanowi istotny element systemu przyrodniczego – wdrażanie nań rozwiązań proekologicznych może stanowić remedium na wiele współcześnie rejestrowanych problemów. Zintegrowany z lokalnym krajobrazem, zaprojektowany z poszanowaniem dla środowiska przyrodniczego wraz z innymi terenami zieleni cmentarz może tworzyć układ mający duży wpływ na kształtowanie klimatu miasta.

Jakie proekologiczne rozwiązania mogą wdrażać projektanci, zarządcy cmentarzy, aby stały się one pełnowartościowymi terenami zielonymi, a tym samym przyczyniały się do poprawy środowiska miejskiego? Jak aranżować przestrzeń cmentarza, by przy stale pogarszającej się ilości i jakości terenów zieleni publicznej jego ranga jako publicznego ogrodu wzrastała? Na te pytania będziemy poszukiwać odpowiedzi – uwzględniając przykłady z Polski oraz Europy. Poruszony zostanie także wątek, jakże obecnie modnej, koncepcji Zielonej Infrastruktury i roli jaką ma do odegrania w tym aspekcie cmentarz.

 

Spotkanie odbędzie się 4 czerwca, 14:00, Hala G.

Polecane aktualności
12 stycznia 2023
Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe rozpoczęło zbieranie podpisów pod petycją w sprawie podniesienia zasiłku pogrzebowego w Polsce. Jak argumentuje stowarzyszenie, podniesienie zasiłku pomoże szczególnie tym, dla których zorganizowanie godnego pochówku przekracza ich możliwości finansowe.
07 grudnia 2022
Dostępny jest zimowy numer magazynu branży funeralnej Thanos. Zachęcamy do przeczytania obszernego wywiadu z managerem targów NECROEXPO, Marcinem Musiałem.
21 listopada 2022
220 uczestników i obecność Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów Pana Wojciecha Labudy. Sobotnia konferencja o ustawie pogrzebowej 2023 przykuła uwagę branży pogrzebowej. Patronem medialnym tego wydarzenia były Targi Kielce, organizujące targi funeralne NECROEXPO.
18 listopada 2022
Ustawa pogrzebowa 2023 będzie tematem konferencji branży pogrzebowej, która odbędzie się w Warszawie 19 listopada w Airport Hotel Okęcie. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Branży Pogrzebowej i Cmentarnej. Targi Kielce jako organizator targów pogrzebowych NECROEXPO są partnerem medialnym spotkania.
18 listopada 2022
27 i 28 maja 2023 roku w Targach Kielce odbędzie się Pierwsze ogólnopolskie forum branży funeralnej.
17 sierpnia 2022
Przedstawiciele targów funeralnych NECROEXPO gościli podczas ostatnich targów pogrzebowych Tanexpo w Bolonii. Podczas trzech dni stoisko NECROEXPO odwiedzane było przez zainteresowanych z całej Europy.
05 czerwca 2022
Wspaniałe stoiska, innowacyjne produkty i fantastyczni ludzie - tak w krótkich słowach można opisać tegoroczne targi pogrzebowe NECROEXPO w Targach Kielce. Kulminacją tegorocznej edycji była gala, podczas której rozdane zostały nagrody za najlepszy produkt i stoisko. Przekazane zostały także podkowy Targów Kielce dla firm obchodzących w tym roku jubileusz swojej działalności.
04 czerwca 2022
Wizję cmentarzy wpisanych w krajobraz i realizujących politykę zrównoważonego rozwoju roztoczyła doktor inżynier Anna Długozima z Instytutu Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podczas prelekcji na targach NECROEXPO w Kielcach.