Dlugozima-foto1.jpg

Działania proekologiczne na NECROEXPO

10 maja 2022
"CMENTARZ W OBLICZU ADAPTACJI DO ZMIAN KLIMATYCZNYCH – DZIAŁANIA PROEKOLOGICZNE" to temat prelekcji Anny Długozimy - adiunkta w Katedrze Sztuki Krajobrazu, w Instytucie Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Seminarium odbędzie się podczas tegorocznych targów NECROEXPO w Targach Kielce.

Na kanwie piętrzących się problemów takich jak zanieczyszczenie powietrza, występowanie miejskiej wyspy ciepła, niedobór wody, utrata naturalnych siedlisk, ubytek terenów otwartych w miastach i utrudniony dostęp do zieleni coraz większą uwagę w prowadzonej polityce przestrzennej przywiązuje się do działań proekologicznych. Podstawą staje się dbałość o ochronę środowiska, zrównoważony rozwój, ochronę klimatu, ograniczanie szkodliwych emisji do powietrza, ochronę gleby i wód przed zanieczyszczeniem, efektywność energetyczną, ograniczenie zużycia energii elektrycznej i cieplnej, odnawialne źródła energii, budownictwo ekologiczne.

Najistotniejsze jednak są działania podnoszące poziom świadomości ekologicznej społeczności lokalnych poprzez edukowanie i wspieranie postaw proekologicznych. Ponieważ cmentarz stanowi istotny element systemu przyrodniczego – wdrażanie nań rozwiązań proekologicznych może stanowić remedium na wiele współcześnie rejestrowanych problemów. Zintegrowany z lokalnym krajobrazem, zaprojektowany z poszanowaniem dla środowiska przyrodniczego wraz z innymi terenami zieleni cmentarz może tworzyć układ mający duży wpływ na kształtowanie klimatu miasta.

Jakie proekologiczne rozwiązania mogą wdrażać projektanci, zarządcy cmentarzy, aby stały się one pełnowartościowymi terenami zielonymi, a tym samym przyczyniały się do poprawy środowiska miejskiego? Jak aranżować przestrzeń cmentarza, by przy stale pogarszającej się ilości i jakości terenów zieleni publicznej jego ranga jako publicznego ogrodu wzrastała? Na te pytania będziemy poszukiwać odpowiedzi – uwzględniając przykłady z Polski oraz Europy. Poruszony zostanie także wątek, jakże obecnie modnej, koncepcji Zielonej Infrastruktury i roli jaką ma do odegrania w tym aspekcie cmentarz.

 

Spotkanie odbędzie się 4 czerwca, 14:00, Hala G.

Polecane aktualności
17 sierpnia 2022
Przedstawiciele targów funeralnych NECROEXPO gościli podczas ostatnich targów pogrzebowych Tanexpo w Bolonii. Podczas trzech dni stoisko NECROEXPO odwiedzane było przez zainteresowanych z całej Europy.
05 czerwca 2022
Wspaniałe stoiska, innowacyjne produkty i fantastyczni ludzie - tak w krótkich słowach można opisać tegoroczne targi pogrzebowe NECROEXPO w Targach Kielce. Kulminacją tegorocznej edycji była gala, podczas której rozdane zostały nagrody za najlepszy produkt i stoisko. Przekazane zostały także podkowy Targów Kielce dla firm obchodzących w tym roku jubileusz swojej działalności.
04 czerwca 2022
Wizję cmentarzy wpisanych w krajobraz i realizujących politykę zrównoważonego rozwoju roztoczyła doktor inżynier Anna Długozima z Instytutu Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podczas prelekcji na targach NECROEXPO w Kielcach.
04 czerwca 2022
Wszyscy jesteśmy młodzi, zdrowi i nie musimy myśleć o śmierci, a zwłaszcza o własnym pogrzebie. A może jednak powinniśmy? Odpowiedź na to pytanie gwarantowało spotkanie z Małgorzatą Węglarz, autorką książki "Wszystko co powinieneś wiedzieć zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej".
04 czerwca 2022
Agnieszka Beczek, na co dzień pracuje w warszawskim zakładzie pogrzebowym, na Instagramie znana jest jednak jako Pani z domu pogrzebowego. Jej konto każdego dnia odwiedzają dziesiątki tysięcy osób, szukając dobrej rady i wsparcia, ale przede wszystkim dawki informacji z branży pogrzebowej.
04 czerwca 2022
Bardzo duże zainteresowanie zgromadziło szkolenie „Zimne zwłoki przemienione w czyste piękno na wieki”, które prowadził Jacek Szymański z Działu Szkoleń Funeralnych Pathomed podczas targów NECROEXPO w Kielcach. Celem działań takich  jak wykonywanie makijażu jest pozytywy widok zmarłej osoby w czasie ostatniego pożegnania.
04 czerwca 2022
Zakład pogrzebowy także może być modny - przekonuje firma Carmen, specjalizująca się w strojach dla pracowników firm funeralnych. Podczas Targów NECROEXPO w Targach Kielce przedstawili najnowszą kolekcję 2022 oraz pokazali jak kształtują się obecne trendy w branży.
03 czerwca 2022
Pod takim tytułem odbyło się kolejne spotkanie i prezentacja, którego autorem był dyrektor Instytutu Branży Pogrzebowej i Cmentarnej Dariusz Dutkiewicz.