JAN006882.jpg

Duże zmiany w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Jedna ważna w przypadku pandemii.

03 czerwca 2022
Cyfryzacja miejsc pamięci i elektroniczna karta zgonu to niektóre ze zmian które mają zostać wprowadzone w przyszłym roku, wraz z nową ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów, Wojciech Labuda podczas targów NECROEXPO w Targach Kielce ogłosił pełną listę zmian. Wśród wyczekiwanych poprawek znalazł się punkt pomagający w klasyfikacji przyczyn zgonu, co ma znacząco usprawnić pracę ważnych instytucji związanych z bezpieczeństwem.

Wojciech Labuda, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw reformy regulacji administracyjnych związanych z ruchem naturalnym ludności i ochrony miejsc pamięci zaznaczył, że najważniejszy problemem w kwestii pochówków są papierowe karty zgonu i archaiczne przepisy oraz ograniczony dostęp do danych.

Elektroniczna karta zgonu i urodzenia ma pozwolić na automatyczne przekazanie danych do rejestrów państwowych i powiązanych instytucji. Karta ta ma ulepszyć także procedury związane z klasyfikacją przyczyn zgonów i umożliwiać dostęp do danych przez takie organy jak GIS, GUS, czy organy emerytalno-rentowe.

- Chcemy, żeby w momencie wejścia w życie ustawy sto procent zgonów było rejestrowanych elektronicznie. Wszyscy wiedzą, że jest to daleko idące uproszczenie, nie tylko dla obywateli i firm, ale też dla państwa, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, takich jak epidemia. Obecnie wciąż zbiorcze statystyki o przyczynach zgonów opracowywane są przez GUS nawet rok po czasie. Sprawą bezpieczeństwa jest to, żeby takie dane pojawiały się natychmiast - mówi Wojciech Labuda.

Z kolei cyfryzacja miejsc pamięci ma obejmować stworzenie centralnej bazy danych o cmentarzach i miejscach pochówków, wyszukiwarkę i mapę grobów online, digitalizację ksiąg cmentarnych, czy internetowa lista cmentarzy historycznych i grobów osób zasłużonych.

Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych zakłada także m. in. wspólne ustawodawstwo, wprowadzenie instytucji koronera czy uregulowanie zasad postępowania ze zwłokami.

Ustawa ma wejść w życie w marcu 2023 roku. Wprowadzenie elektronicznych ksiąg cmentarnych ma trwać do 2026. Firmy pogrzebowe będą miały pół roku na wprowadzenie zmian w życie.

Rada Ministrów ma pochylić się nad przyjęciem ustawy w przeciągu kilku następnych tygodni.

Prace nad projektem ustawy trwają od 2019 roku.

Polecane aktualności
24 kwietnia 2023
BHP na cmentarzu oraz odpowiedzialność zarządców cmentarzy za wypadki na nich - to tematy, które zostały poruszone podczas szkolenia dla zarządców cmentarzy z województwa świętokrzyskiego.
30 marca 2023
Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe zaprasza na kolejne Częstochowskie Konsultacje Funeralne.
12 stycznia 2023
Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe rozpoczęło zbieranie podpisów pod petycją w sprawie podniesienia zasiłku pogrzebowego w Polsce. Jak argumentuje stowarzyszenie, podniesienie zasiłku pomoże szczególnie tym, dla których zorganizowanie godnego pochówku przekracza ich możliwości finansowe.
07 grudnia 2022
Dostępny jest zimowy numer magazynu branży funeralnej Thanos. Zachęcamy do przeczytania obszernego wywiadu z managerem targów NECROEXPO, Marcinem Musiałem.
21 listopada 2022
220 uczestników i obecność Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów Pana Wojciecha Labudy. Sobotnia konferencja o ustawie pogrzebowej 2023 przykuła uwagę branży pogrzebowej. Patronem medialnym tego wydarzenia były Targi Kielce, organizujące targi funeralne NECROEXPO.
18 listopada 2022
Ustawa pogrzebowa 2023 będzie tematem konferencji branży pogrzebowej, która odbędzie się w Warszawie 19 listopada w Airport Hotel Okęcie. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Branży Pogrzebowej i Cmentarnej. Targi Kielce jako organizator targów pogrzebowych NECROEXPO są partnerem medialnym spotkania.
18 listopada 2022
27 i 28 maja 2023 roku w Targach Kielce odbędzie się Pierwsze ogólnopolskie forum branży funeralnej.
17 sierpnia 2022
Przedstawiciele targów funeralnych NECROEXPO gościli podczas ostatnich targów pogrzebowych Tanexpo w Bolonii. Podczas trzech dni stoisko NECROEXPO odwiedzane było przez zainteresowanych z całej Europy.