Ziolkowski-GUM.jpg
Zdjęcie: www.gum.gov.pl

Drony przyszłością Głównego Urzędu Miar

18 maja 2022
Główny Urząd Miar, jako Partner Honorowy IDE Świat Pomiarów, będzie obecny na czerwcowym wydarzeniu w wielu aspektach. Jednym z nich będzie wystąpienie Prezesa GUM prof. dr hab. Jacka Semaniaka, który przedstawi prezentację dotyczącą działalności badawczo-rozwojowej instytucji. W wydarzeniu, które odbędzie się w Targach Kielce już 1 i 2 czerwca, udział weźmie również Dyrektor Generalny Urzędu Piotr Ziółkowski.

Drony, które są bohaterami międzynarodowego eventu, od lat wykorzystywane są w nauce i mają szeroki zakres działalności. Obecnie bezzałogowe statki powietrzne stosowane są m.in. przez służby mundurowe do prowadzenia obserwacji, czy instytucje pożytku publicznego do zapewnienia kontroli i przestrzegania obowiązujących norm. Główny Urząd Miar, który jest instytucją odpowiadającą za spójność pomiarową w Polsce, w niedalekiej przyszłości może wykorzystywać drony do prowadzenia swoich działań statutowych i dokonywania pomiarów.

- Kwestia wdrożenia dronów do pomiarów wiąże się nie tylko z ich wyprodukowaniem, zapewnieniem urządzeń, które będą dokonywać pomiarów, ale także wprowadzeniem regulacji prawnych, walidacji wyników pomiarów oraz późniejszego wykorzystywania ich w praktyce – mówi Dyrektor Generalny Urzędu Piotr Ziółkowski.

Już niedługo drony mogą stać się podstawowym narzędziem wykorzystywanym w takich sektorach jak: geodezja, ochrona środowiska, czy służba zdrowia. Odpowiednie oprogramowanie pozwoli dronom dokonywać szczegółowych pomiarów w dużo szybszym tempie.

- GUM cały czas analizuje i monitoruje najnowsze rozwiązania technologiczne, dlatego, że wszędzie tam, gdzie dokonuje się różnego rodzaju pomiarów np. na liniach produkcyjnych, w transporcie drogowym itp. tam obecność Głównego Urzędu Miar, który weryfikuje i potwierdza autentyczność pomiarów. Chcielibyśmy w przyszłości wykorzystać Kampus Głównego Urzędu Miar, który powstaje w Kielcach, do tego, aby stał się bazą do testowania m.in. określonych rozwiązań pomiarowych wykorzystujących drony – dodaje Dyrektor Generalny Urzędu Piotr Ziółkowski.

International Drone Event – Świat Pomiarów to spotkanie wielu interesariuszy, a bogata w ciekawe prelekcje i wystąpienia agenda, pozwoli uczestnikom wydarzenia poznać nowe, zaskakujące możliwości wykorzystywania dronów we współczesnym świecie.

Zapraszamy do Centrum Kongresowego Targów Kielce już 1 i 2 czerwca. Link do rejestracji na konferencję: https://www.targikielce.pl/ide/konferencja/zgloszenie-udzialu

(ŁK)

Polecane aktualności
12 maja 2022
To tytuł prelekcji przygotowanej przez Macieja Włodarczyka – kierownika Działu Koordynacji Operacji Bezzałogowych Statków Powietrznych Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. W jej trakcie opowie on o bezzałogowych statkach powietrznych i regulacjach dotyczących ich użytkowania.
11 maja 2022
Precyzja dronów w wykonywaniu technik pomiarowych powoduje, że coraz częściej zastępują one klasyczne metody pomiarowe w wielu obszarach, w tym m.in. w geodezji czy w budownictwie. Zastosowanie BSP zaprezentowane zostanie podczas International Drone Event – Świat Pomiarów – czerwcowego wydarzenia dronowego organizowanego w Kielcach.
09 maja 2022
„Synergiczne połączenie dronów i sztucznej inteligencji dla poszukiwania osób zaginionych. Polski system SARUAV w praktyce” – to temat prelekcji, jaka odbędzie się drugiego dnia International Drone Event Świat Pomiarów w Targach Kielce. Jej autorem jest Wojciech Gruźliński z firmy AeroMind.
04 maja 2022
Dwa dni konferencji, dwie sesje tematyczne i kilkanaście specjalistycznych wystąpień – tak w skrócie zapowiada się spotkanie dronowe pn. International Drone Event - Świat Pomiarów, które odbędzie się już od 1 do 2 czerwca br. w Centrum Kongresowym Targów Kielce.
29 kwietnia 2022
W strefie pokazów dynamicznych w Targach Kielce zaprezentowano nowoczesne drony firmy SKY-HERO,DJI oraz Parrot. Najnowocześniejsze rozwiązania dronowe zaprezentowane zostaną również podczas International Drone Event - Świat Pomiarów - wydarzenia poświęconego Bezzałogowym Statkom Powietrznym.
11 kwietnia 2022
Przedstawiciele administracji rządowej, przedsiębiorców i środowiska naukowego spotkali się w Centrum Kongresowym Targów Kielce podczas Kongresu „Metrologia – szansa i wyzwanie przyszłości”. Wydarzenie odbyło się w ramach Targów Przemysłowej Wiosny.
14 marca 2022
Celem International Drone Event IDE - Świat Pomiarów jest zaprezentowanie możliwości bezzałogowych statków powietrznych w wielu branżach, a także precyzji dronów w pracach pomiarowych. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Głównego Urzędu Miar.
17 lutego 2020
Podczas wydarzenia skupionego włącznie na branży BSP spotkać będzie można zespół AGH Solar Plane studenckie koło naukowe działające przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który liczy aż 60 członków.