099A4588.JPG

Drony przyszłością świata i geodezji

25 listopada 2022
Bezzałogowe statki powietrzne wykorzystywane są do rozmaitych zadań i stanowią ważne wsparcie technologiczne w wielu branżach i sektorach gospodarki. Jednym z nich jest geodezja. Obecni podczas International Drone Event eksperci, dzielili się wiedzą m.in. o przepisach prawa, metodach pomiarów i wykorzystaniu dronów do pracy w terenie.

Obowiązujące na terenie UE przepisy pozostawiają wiele do życzenia i bardzo często ograniczają możliwości technologiczne, jakie oferują współczesne drony. – Wiele firm europejskich zdecydowało się przenieść do krajów Afryki i Azji, by testować najnowsze rozwiązania, bo tam prawo jest mniej restrykcyjne – mówił Radosław Zych z Akademii UAV PISB. Kolejnym problemem wynikającym z norm prawnych jest to gdzie wolno latać. – Unia Europejska wprowadziła specjalne strefy geograficzne, które nie są spójne dla wszystkich krajów. Na szczęście w planach jest utworzenie wspólnej bazy danych takich stref dla całej Europy – dodawał omawiając europejskie prawo obowiązujące pilotów bezzałogowych statków powietrznych.

Akademia UAV działa na ryku od 2014 roku i specjalizuje się w prowadzeniu szkoleń, mających na celu przygotowanie osób do pracy z bezzałogowymi statkami powietrznymi. Sama rejestracja operatora dronów w Polsce jest bezpłatna, w przeciwieństwie do wielu krajów Europy. Warto jednak przejść specjalistyczne szkolenie z zakresu pilotowania dronów, by nie stanowiły one zagrożenia dla otoczenia. Na koniec przypomniał uczestnikom konferencji o istniejącej aplikacji Dron Radar, która jest obowiązkowym narzędziem dla każdego pilota drona. – Każdy lot ma obowiązek być wprowadzonym do aplikacji. Jest to bardzo pożyteczna aplikacja, ale niestety rzadko używana – zakończył, zachęcając do jej używania.

O tym, jak nowoczesne technologie pomagają chociażby w geodezji, mówił również mgr inż. Wojciech Stolarski z Geotronics Dystrybucja. Oferowany przez firmę Emesent Hovermap to autonomiczny i wszechstronny skaner mobilny oparty o SLAM, który sprawia, że zbieranie danych jest szybkie i proste. – Hovermap to inteligentna mobilna jednostka skanująca, która może być zamontowana na dronie, aby zapewnić autonomiczne mapowanie w trudnych, niedostępnych obszarach. Nie jest przeznaczony wyłącznie do użytku z dronem, jego elastyczna konstrukcja pozwala na wykorzystanie go do skanowania pieszego, montowanego na pojazdach lub plecakach. Równie dobrze radzi sobie nad ziemią i pod ziemią, w pomieszczeniach i na zewnątrz – mówił w trakcie swojego wystąpienia dodając, że Hovermap to kompletne rozwiązanie mobilnego skanowania LiDAR. Mechanizm szybkiego zwalniania ułatwia przejście od lotu drona do skanowania pieszego, umożliwiając zbieranie krytycznych danych zarówno w powietrzu, jak i na ziemi, z możliwością automatycznego łączenia wyników. Ważący zaledwie 1,8 kg, jest łatwy do przenoszenia i kompatybilny z mniejszymi dronami, takimi jak DJI M210.

O technologii LiDAR mówił z kolei Artur Malczewski z firmy TPI, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy jest to ewolucja, czy rewolucja pomiarów fotogrametrycznych. – LiDAR daje możliwość wizualizacji na żywo. To sprawia, że już w trakcie pracy w terenie możemy ocenić, czy zebrany materiał jest wystarczający. Opracowanie chmury punktu jest równe długości nalotu w przeciwieństwie do Fotogrametrii, gdzie trwa to kilka razy dłużej niż sam nalot – mówił porównując obie technologie. – Fotogrametria daje z kolei wysoką jakość wizualną, ale jej bolączką często bywa roślinność – dodawał. Finalnie każda z metod ma swoje plusy i minusy, ale kluczowe jest to, do jakich celów ma być wykorzystywana.

O zaawansowanych pomiarach geodezyjnych z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych mówił Piotr Rozenbajgier z Centrum Dronów NaviGate. – W dzisiejszych czasach bardzo ważna jest optymalizacja prac, czyli uzyskanie produktu z wymaganą dokładnością oraz jakością przy możliwie jak najmniejszym nakładzie finansowym oraz czasowym. Dlatego też jednym z najważniejszych aspektów z jakim zmaga się każdy geodeta jest dobór odpowiedniej technologii pomiarowej dla danego zlecenia – mówił ekspert, prezentując najnowsze oraz najbardziej zaawansowane rozwiązania BSP dostępne na rynku, m.in. takie jak: drony wyposażone w specjalistyczne sensory od światowego lidera firmy DJI Enterprise, rozwiązania LiDAR, czy też kamery wieloobiektywowe do zadań specjalnych od firmy Share.

(ŁK)

Polecane aktualności
25 listopada 2022
System SARUAV do poszukiwania osób zaginionych od AeroMind , Pies robot Spot sprawdzający się w pomiarach od Geotronics Dystrybucja, najnowsze modele dronów wykorzystywane w geodezji czy rolnictwie od firmy TPI, technologia mapowania laserowego w trójwymiarze od RIEGL /Laser 3D.pl oraz najnowsze i najbardziej zaawansowane rozwiązania BSP dostępne na rynku od NaviGate - Centrum Dronów - to tylko część technologii jakie można było zobaczyć podczas konferencji i wystawy IDE - Świat Pomiarów.
24 listopada 2022
Kontrola prac geodezyjnych, projektowanie i konsultacje społeczne, a także możliwości systemów skaningowych i aspekt prawny wykorzystywania dronów. Podczas International Drone Event - Świat Pomiarów w Targach Kielce poruszono temat wykorzystania dronów nie tylko do rozrywki i tworzenia map.
24 listopada 2022
Kontrola bezpieczeństwa lotów, poszukiwanie osób zaginionych, pomiary fotogrametryczne i multispektralne oraz streaming live z wykorzystaniem dronów - to część z zastosowań bezzałogowych statków powietrznych jakie przedstawiane są podczas konferencji IDE-Świat Pomiarów, która rozpoczęła się w Centrum Kongresowym Targów Kielce!
17 listopada 2022
Nowoczesne techniki dronowe znajdują zastosowanie także w rolnictwie i leśnictwie o czym będzie mowa już 24 listopada podczas konferencji IDE-Świat Pomiarów w Centrum Kongresowym Targów Kielce.
15 listopada 2022
Podczas konferencji i wystawy IDE-Świat Pomiarów od 24 do 25 listopada 2022 roku w Centrum Kongresowym Targów Kielce nie zabraknie firmy NaviGate, która zaprezentuje najnowsze oraz najbardziej zaawansowane rozwiązania BSP dostępne na rynku.
09 listopada 2022
Dynamiczny rozwój sektora bezzałogowych statków powietrznych (BSP) determinuje wprowadzenie rozwiązania umożliwiającego elektroniczną koordynację lotów dronów i zarządzanie ich ruchem w przestrzeni publicznej. Takie kwestie poruszone zostaną podczas konferencji IDE-Świat Pomiarów już od 24 do 25 listopada w Centrum Kongresowym Targów Kielce.
08 listopada 2022
„Autonomiczne loty dronów w każdych warunkach - Rewolucja w pomiarach z wykorzystaniem skanera Emesent Hovermap ST” to temat prelekcji, którą podczas konferencji International Drone Event - Świat Pomiarów przeprowadzi mgr inż. Wojciech Stolarski z firmy Geotronics Dystrybucja.
24 października 2022
Do końca października można kupić bilety na konferencję International Drone Event – Świat Pomiarów w promocyjnej cenie. Zapraszamy już od 24 do 25 listopada do Centrum Kongresowego Targów Kielce.