099A4503.jpg

Pomiary UAV, systemy skaningowe i kwestia prawna wykorzystania dronów w gospodarce na IDE w Targach Kielce

24 listopada 2022
Kontrola prac geodezyjnych, projektowanie i konsultacje społeczne, a także możliwości systemów skaningowych i aspekt prawny wykorzystywania dronów. Podczas International Drone Event - Świat Pomiarów w Targach Kielce poruszono temat wykorzystania dronów nie tylko do rozrywki i tworzenia map.

Jak mówi prowadzący prelekcję Łukasz Kacprzak z Polskiego Konsorcjum Inwestycyjno-Geodezyjnego, drony są przydatne na każdym etapie inwestycji i projektu.

- Oczywistym wykorzystaniem jest etap projektowania i tworzenia ortofotomapy. Dane zebrane przez drony znajdują jednak zastosowania także później. Jednym z ciekawszych przykładów jest wykorzystywanie tak pozyskanych zdjęć do konsultacji społecznych. Mieszkańcy danego mogą zobaczyć jak będzie wyglądał efekt końcowy oraz jak będą przeprowadzane prace praktycznie na bieżąco i za pomocą wizualizacji.

Innym aspektem jest możliwość sprawdzenia przez projektanta lub geodety czy prace przebiegają zgodnie z planem. Jest to o tyle duże uproszczenie, że nierzadko po rozpoczęciu budowy plac jest zamknięty, a przez to kontrola znacznie utrudniona. Przykładem podawanym podczas wykładu były prace prowadzone przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Innym poruszanym podczas IDE aspektem jest wykorzystanie dronów do skaningu laserowego. To technologia szczególnie przydatna przy tworzeniu skomplikowanych projektów takich jak infrastruktura energetyczna. Za jej pomocą uzyskać drobiazgowe trójwymiarowe mapy w miejscach poprzednio niedostępnych np. w bardzo zalesionych terenach. Technologia ta idzie cały czas do przodu i obecnie systemy skaningowe mogą służyć np. jako rozbudowane mapy wnętrz budynków.

Aspekt prawny i problemy jakie stwarza technologia dronów przestawiła Aneta Aguś z Centrum Naukowo-Technologicznego Systemów Bezzałogowych. Największą prawną bolączką branży są przede wszystkim strefy przestrzeni powietrznej oraz odpowiedzialność za zniszczenia drona w trakcie pracy. Z kolei jednym z najciekawszych, a pomijanych problemów, na jakie natrafiają firmy zajmujące się wykorzystywaniem dronów jest rozmiar i formaty plików, w jakich przekazują dane. Domyślny format PDF ze względu na swój archaiczny algorytm tworzy pliki tak duże, że wielu klientów ma problem z ich otworzeniem na sprzęcie biurowym. Rozwiązaniem są portale oferujące wzgląd do plików on-line.

International Drone Event odbywa się w Targach Kielce i potrwa do 25 listopada.

Polecane aktualności
25 listopada 2022
System SARUAV do poszukiwania osób zaginionych od AeroMind , Pies robot Spot sprawdzający się w pomiarach od Geotronics Dystrybucja, najnowsze modele dronów wykorzystywane w geodezji czy rolnictwie od firmy TPI, technologia mapowania laserowego w trójwymiarze od RIEGL /Laser 3D.pl oraz najnowsze i najbardziej zaawansowane rozwiązania BSP dostępne na rynku od NaviGate - Centrum Dronów - to tylko część technologii jakie można było zobaczyć podczas konferencji i wystawy IDE - Świat Pomiarów.
25 listopada 2022
Bezzałogowe statki powietrzne wykorzystywane są do rozmaitych zadań i stanowią ważne wsparcie technologiczne w wielu branżach i sektorach gospodarki. Jednym z nich jest geodezja. Obecni podczas International Drone Event eksperci, dzielili się wiedzą m.in. o przepisach prawa, metodach pomiarów i wykorzystaniu dronów do pracy w terenie.
24 listopada 2022
Kontrola bezpieczeństwa lotów, poszukiwanie osób zaginionych, pomiary fotogrametryczne i multispektralne oraz streaming live z wykorzystaniem dronów - to część z zastosowań bezzałogowych statków powietrznych jakie przedstawiane są podczas konferencji IDE-Świat Pomiarów, która rozpoczęła się w Centrum Kongresowym Targów Kielce!
17 listopada 2022
Nowoczesne techniki dronowe znajdują zastosowanie także w rolnictwie i leśnictwie o czym będzie mowa już 24 listopada podczas konferencji IDE-Świat Pomiarów w Centrum Kongresowym Targów Kielce.
15 listopada 2022
Podczas konferencji i wystawy IDE-Świat Pomiarów od 24 do 25 listopada 2022 roku w Centrum Kongresowym Targów Kielce nie zabraknie firmy NaviGate, która zaprezentuje najnowsze oraz najbardziej zaawansowane rozwiązania BSP dostępne na rynku.
09 listopada 2022
Dynamiczny rozwój sektora bezzałogowych statków powietrznych (BSP) determinuje wprowadzenie rozwiązania umożliwiającego elektroniczną koordynację lotów dronów i zarządzanie ich ruchem w przestrzeni publicznej. Takie kwestie poruszone zostaną podczas konferencji IDE-Świat Pomiarów już od 24 do 25 listopada w Centrum Kongresowym Targów Kielce.
08 listopada 2022
„Autonomiczne loty dronów w każdych warunkach - Rewolucja w pomiarach z wykorzystaniem skanera Emesent Hovermap ST” to temat prelekcji, którą podczas konferencji International Drone Event - Świat Pomiarów przeprowadzi mgr inż. Wojciech Stolarski z firmy Geotronics Dystrybucja.
24 października 2022
Do końca października można kupić bilety na konferencję International Drone Event – Świat Pomiarów w promocyjnej cenie. Zapraszamy już od 24 do 25 listopada do Centrum Kongresowego Targów Kielce.