281872000-430824881716103-832461117830158835-n.jpg

Dane rynkowe dla Polski w nowym ujęciu - po raz pierwszy z uwzględnieniem recyklatów. Kierunek: cyrkularność.

24 maja 2022
Konferencja prasowa Plastics Europe Polska na trwałe wpisała się w oficjalne otwarcie Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL, których 26. edycja rozpoczęła się 24 maja. W tym roku, oprócz podsumowania kondycji branży w oparciu o oficjalne statystyki europejskie i krajowe, zaprezentowano pogłębioną analizę danych dotyczących obiegu tworzyw w gospodarce w Polsce.

Statystyki europejskie wskazują na dobrą kondycję branży. Po załamaniu spowodowanym COVID -19 produkcja przemysłu chemicznego (do którego zalicza się produkcja polimerów),
a także produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, zaczęła rosnąć już w III kwartale 2020 r., osiągając poziom sprzed kryzysu w końcówce roku 2020. W roku 2021 wzrost był kontynuowany, w ostatnim kwartale oba sektory utrzymywały wysoki poziom produkcji, przy czym dla wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych wzrosty produkcji notowane w ostatnich 3 miesiącach były zdecydowanie wyższe niż w poprzednich. Branże powiązane przemysłu tworzyw sztucznych (w UE27), do których należą produkcja żywności i napojów, produkcja sprzętu elektrycznego i elektronicznego, budownictwo i motoryzacja, odnotowały wzrost w roku 2021 w porównaniu z rokiem 2020. Wyjątkiem był europejski przemysł motoryzacyjny, który silnie odczuł braki w zaopatrzeniu w mikroczipy i półprzewodniki, co ponownie spowodowało znaczne opóźnienia w produkcji samochodów. Najbardziej dynamiczny wzrost produkcji w roku 2021 w porównaniu do roku poprzedniego odnotował przemysł produkcji E&E. W Polsce w końcówce roku 2021 wszystkie wskazane branże osiągnęły poziom sprzed kryzysu (w odniesieniu do grudnia 2019), przy czym również w naszym kraju sektor motoryzacyjny ucierpiał w pandemii najbardziej. Najmniej negatywny wpływ pandemia miała na budownictwo, zaś najbardziej spektakularny wzrost produkcji w roku 2021 odnotował przemysł produkcji wyrobów E&E. Ten obraz sytuacji potwierdzają najświeższe dostępne dane GUS. Średnia wzrostu produkcji sprzedanej dla sektora produkcji tworzyw sztucznych i gumy w I kwartale 2022 roku wyniosła blisko 28%, nieco poniżej średniej dla całego przetwórstwa przemysłowego. Ponadto dane GUS dotyczące zatrudnienia w branży wskazują stały wzrost.

Jak podsumowała Anna Kozera-Szałkowska, Dyrektor Zarządzająca Plastics Europe Polska, „Nowa rzeczywistość, w której znalazł się biznes ze względu na pandemię COVID-19 i wynikające z niej zaburzenia w łańcuchu dostaw, ponownie zmieniła się wraz z agresją Rosji na Ukrainie. Krótkoterminowe konsekwencje już obserwujemy - wiążą się m.in. z wpływającymi na branżę rosnącymi cenami paliw i destabilizacją na rynku surowców. Długoterminowe skutki trudno sobie teraz wyobrazić. Mimo tak niepewnych warunków branża tworzyw sztucznych nie traci z oczu kluczowych celów, które są jasno skupione na dążeniu do zeroemisyjności i cyrkularności. Cieszymy się, że obserwowane od lat dążenie do zamykania obiegu tworzyw sztucznych znalazło swoje odzwierciedlenie w liczbach.

W tym roku dane europejskie opublikowane przez Plastics Europe w raporcie „Tworzywa sztuczne w obiegu zamkniętym – analiza sytuacji w Europie” po raz pierwszy uzupełnione zostały o dane dla 8 kluczowych krajów, w tym Polski. Szczegółowa analiza obiegu tworzyw sztucznych w 2020 roku w Polsce uwzględniająca produkcję, przetwórstwo, konsumpcję, gospodarkę odpadami, recykling oraz wykorzystanie recyklatów, wskazuje m.in. że udział regranulatu w ilościach przetwarzanych przez polskich przetwórców wynosi ok. 15%, przy czym jedynie 9,3% pochodzi z odpadów pokonsumenckich. Dane te są zbliżone, ale nieco niższe od średnich europejskich wynoszących odpowiednio 16,8% i 10%. Z kolei porównując dane dotyczące przetwórstwa oraz zużycia w wyrobach, widać wyraźne różnice dla Polski i Europy. W Europie ilości przetwarzane w zakładach i obecne w wyrobach na rynku są zbliżone i wynoszą odpowiednio 53,9 mln ton oraz 53,6 mln ton. W przypadku Polski widać wyraźne dysproporcje: 4,1 mln. ton vs 3,4 mln ton, co potwierdza, że Polska jest eksporterem netto wyrobów z tworzyw sztucznych.

Konferencja prasowa podczas targów Plastpol była też okazją do zaprezentowania tegorocznej edycji projektu edukacyjnego prowadzonego przez Plastics Europe Polska „Plastek i jego zaczarowane pudełko”, która realizowana jest w partnerstwie z Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. -  firmą członkowską Plastics Europe Polska. –Dzięki partnerowi zestawy eksperymentów trafią do uczniów klas 0-4 ze szkół w powiecie płockim, gdzie firma prowadzi swoją działalność. W ten sposób Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. wesprze edukację najmłodszych uczniów w swojej społeczności lokalnej. Więcej o projekcie i zasadach zgłoszenia nauczycieli na stronie: http://www.eksperymentyplastka.pl/

Polecane aktualności
08 listopada 2022
AutoFutura: Road to 2035 to wydarzenie zaplanowane na 24 listopada w Katowicach, które będzie dotyczyło przejścia z silnika spalinowego na elektryczny w motoryzacji.
26 maja 2022
Przedstawiciele instytucji i firm pod skrzydłami Qatar-Poland Business Council przedstawili ofertę współpracy z polskimi i europejskimi firmami podczas Targów PLASTPOL w Targach Kielce. Katarczycy liczą na poszerzenie wpływów w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych
25 maja 2022
Podczas gali PLATINUM PLAST poznaliśmy zdobywców medali i wyróżnień za najlepsze produkty 26. Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL, laureatów konkursu OMNIPLAST 2022 oraz zwycięzców wyróżnionych nagrodami TOP DESIGN za aranżację stoisk.
25 maja 2022
Po wielu zmaganiach zakończył się konkurs OMNIPLAST. Turniej od lat był częścią targów PLASTPOL. W tym roku odbył się po raz pierwszy po pandemicznej przerwie.
25 maja 2022
„W DRODZE DO LEPSZEGO JUTRA – POSTĘP I ROZWÓJ W TECHNOLOGIACH PRZETWÓRSTWA TWORZYW SZTUCZNYCH” – pod taką nazwą odbyło się tegoroczne seminarium technologiczne PLASTECH-INFO. Wydarzenie jest stałym elementem targów PLASTPOL w Targach Kielce.
24 maja 2022
Tradycją rozpoczętych dziś Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy są wizyty sportowców na stoisku Grupy Azoty. W pierwszym dniu wystawy kibice mogli spotkać Michała Jureckiego i Mateusz Zembrzyckiego - szczypiornistów Azotów Puławy, którzy tegoroczne rozgrywki najwyższej ligi piłkarzy ręcznych zakończą z brązowymi medalami Mistrzostw Polski.
24 maja 2022
Temat recyklingu, a konkretnie działań prowadzonych na linii producent, instytucje, konsumenci został jak co roku poruszony podczas konferencji "Recykling tworzyw sztucznych - jeden cel, wiele możliwości", która odbyła się podczas targów PLASTPOL w Targach Kielce. Spotkanie organizowane zostało przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowy Klaster Kluczowy.
24 maja 2022
Elbi-Wrocław – producent maszyn przemysłowych dla światowych marek przekazał wszystkie fundusze na udział w Targach PLASTPOL na pomoc narodowi ukraińskiemu. Elbi-Wrocław miał pokazać swoje produkty na targach PLASTPOL. Zamiast tego, w miejscu stoiska firmy na targach znajduje się wymowna pusta przestrzeń z dywanem w kolorach ukraińskiej flagi.