do.jpg
Doktor inżynier Anna Długozima mówiła o konieczności dostosowania cmentarzy do zmian klimatycznych.

Czas na dostosowanie cmentarzy do zmian klimatu. Prezentacja podczas NECROEXPO

04 czerwca 2022
Wizję cmentarzy wpisanych w krajobraz i realizujących politykę zrównoważonego rozwoju roztoczyła doktor inżynier Anna Długozima z Instytutu Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podczas prelekcji na targach NECROEXPO w Kielcach.

Doktor Długozima szeroko opisywała warunki „Zagospodarowania cmentarzy pod kątem zmian klimatycznych”. Mówiła o konieczności dążenia do tego, by cmentarze były integralną częścią lokalnego krajobrazu i zostały wpisane w politykę zrównoważonego rozwoju, w tym dbały o to, by maksymalnie niwelować ocieplane klimatu. – Wedle prognoz, wraz z ocieplaniem klimatu, będzie rosła liczba zgonów – zaznaczała.

 

W politykę zrównoważonego rozwoju wpisują się takie działania, jak recykling, niskoemisyjność, oszczędność, zatrzymywanie wody w okresie intensywnych opadów i wykorzystywanie jej w czasie suszy. Idąc dalej, cmentarze mogą być oazą do życia zwierząt i roślin. Na Zachodzie takie tereny bywają pielęgnowane bez pestycydów. 

- Cmentarz zrównoważony powinien jak najmniej obciążać środowisko emisją zanieczyszczeń. Co ważne, należy ograniczać anektowanie kolejnych przestrzeni na pola grobowe. A jeśli już tak się dzieje, to należałoby posadzić nowe rośliny wokół terenu w miejsce tych wykarczowanych z przejmowanego – wyjaśniała Anna Długozima. – Cechą nekropolii zrównoważonej jest także jej prospołeczność oraz wpisywanie się w lokalny system przyrodniczy i krajobrazowy.

 

 

Polecane aktualności
17 sierpnia 2022
Przedstawiciele targów funeralnych NECROEXPO gościli podczas ostatnich targów pogrzebowych Tanexpo w Bolonii. Podczas trzech dni stoisko NECROEXPO odwiedzane było przez zainteresowanych z całej Europy.
05 czerwca 2022
Wspaniałe stoiska, innowacyjne produkty i fantastyczni ludzie - tak w krótkich słowach można opisać tegoroczne targi pogrzebowe NECROEXPO w Targach Kielce. Kulminacją tegorocznej edycji była gala, podczas której rozdane zostały nagrody za najlepszy produkt i stoisko. Przekazane zostały także podkowy Targów Kielce dla firm obchodzących w tym roku jubileusz swojej działalności.
04 czerwca 2022
Wszyscy jesteśmy młodzi, zdrowi i nie musimy myśleć o śmierci, a zwłaszcza o własnym pogrzebie. A może jednak powinniśmy? Odpowiedź na to pytanie gwarantowało spotkanie z Małgorzatą Węglarz, autorką książki "Wszystko co powinieneś wiedzieć zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej".
04 czerwca 2022
Agnieszka Beczek, na co dzień pracuje w warszawskim zakładzie pogrzebowym, na Instagramie znana jest jednak jako Pani z domu pogrzebowego. Jej konto każdego dnia odwiedzają dziesiątki tysięcy osób, szukając dobrej rady i wsparcia, ale przede wszystkim dawki informacji z branży pogrzebowej.
04 czerwca 2022
Bardzo duże zainteresowanie zgromadziło szkolenie „Zimne zwłoki przemienione w czyste piękno na wieki”, które prowadził Jacek Szymański z Działu Szkoleń Funeralnych Pathomed podczas targów NECROEXPO w Kielcach. Celem działań takich  jak wykonywanie makijażu jest pozytywy widok zmarłej osoby w czasie ostatniego pożegnania.
04 czerwca 2022
Zakład pogrzebowy także może być modny - przekonuje firma Carmen, specjalizująca się w strojach dla pracowników firm funeralnych. Podczas Targów NECROEXPO w Targach Kielce przedstawili najnowszą kolekcję 2022 oraz pokazali jak kształtują się obecne trendy w branży.
03 czerwca 2022
Pod takim tytułem odbyło się kolejne spotkanie i prezentacja, którego autorem był dyrektor Instytutu Branży Pogrzebowej i Cmentarnej Dariusz Dutkiewicz.
03 czerwca 2022
Wizerunek dużych podziałów ciąży na branży pogrzebowej w całym kraju. Mówiono o tym, podczas prelekcji pod hasłem Quo Vadis branżo funeralna – nowe wyzwania „Razem czy Osobno”, jaka została przeprowadzona podczas targów NECROEXPO w Kielcach.