do.jpg
Doktor inżynier Anna Długozima mówiła o konieczności dostosowania cmentarzy do zmian klimatycznych.

Czas na dostosowanie cmentarzy do zmian klimatu. Prezentacja podczas NECROEXPO

04 czerwca 2022
Wizję cmentarzy wpisanych w krajobraz i realizujących politykę zrównoważonego rozwoju roztoczyła doktor inżynier Anna Długozima z Instytutu Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podczas prelekcji na targach NECROEXPO w Kielcach.

Doktor Długozima szeroko opisywała warunki „Zagospodarowania cmentarzy pod kątem zmian klimatycznych”. Mówiła o konieczności dążenia do tego, by cmentarze były integralną częścią lokalnego krajobrazu i zostały wpisane w politykę zrównoważonego rozwoju, w tym dbały o to, by maksymalnie niwelować ocieplane klimatu. – Wedle prognoz, wraz z ocieplaniem klimatu, będzie rosła liczba zgonów – zaznaczała.

 

W politykę zrównoważonego rozwoju wpisują się takie działania, jak recykling, niskoemisyjność, oszczędność, zatrzymywanie wody w okresie intensywnych opadów i wykorzystywanie jej w czasie suszy. Idąc dalej, cmentarze mogą być oazą do życia zwierząt i roślin. Na Zachodzie takie tereny bywają pielęgnowane bez pestycydów. 

- Cmentarz zrównoważony powinien jak najmniej obciążać środowisko emisją zanieczyszczeń. Co ważne, należy ograniczać anektowanie kolejnych przestrzeni na pola grobowe. A jeśli już tak się dzieje, to należałoby posadzić nowe rośliny wokół terenu w miejsce tych wykarczowanych z przejmowanego – wyjaśniała Anna Długozima. – Cechą nekropolii zrównoważonej jest także jej prospołeczność oraz wpisywanie się w lokalny system przyrodniczy i krajobrazowy.

 

 

Polecane aktualności
24 kwietnia 2023
BHP na cmentarzu oraz odpowiedzialność zarządców cmentarzy za wypadki na nich - to tematy, które zostały poruszone podczas szkolenia dla zarządców cmentarzy z województwa świętokrzyskiego.
30 marca 2023
Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe zaprasza na kolejne Częstochowskie Konsultacje Funeralne.
12 stycznia 2023
Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe rozpoczęło zbieranie podpisów pod petycją w sprawie podniesienia zasiłku pogrzebowego w Polsce. Jak argumentuje stowarzyszenie, podniesienie zasiłku pomoże szczególnie tym, dla których zorganizowanie godnego pochówku przekracza ich możliwości finansowe.
07 grudnia 2022
Dostępny jest zimowy numer magazynu branży funeralnej Thanos. Zachęcamy do przeczytania obszernego wywiadu z managerem targów NECROEXPO, Marcinem Musiałem.
21 listopada 2022
220 uczestników i obecność Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów Pana Wojciecha Labudy. Sobotnia konferencja o ustawie pogrzebowej 2023 przykuła uwagę branży pogrzebowej. Patronem medialnym tego wydarzenia były Targi Kielce, organizujące targi funeralne NECROEXPO.
18 listopada 2022
Ustawa pogrzebowa 2023 będzie tematem konferencji branży pogrzebowej, która odbędzie się w Warszawie 19 listopada w Airport Hotel Okęcie. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Branży Pogrzebowej i Cmentarnej. Targi Kielce jako organizator targów pogrzebowych NECROEXPO są partnerem medialnym spotkania.
18 listopada 2022
27 i 28 maja 2023 roku w Targach Kielce odbędzie się Pierwsze ogólnopolskie forum branży funeralnej.
17 sierpnia 2022
Przedstawiciele targów funeralnych NECROEXPO gościli podczas ostatnich targów pogrzebowych Tanexpo w Bolonii. Podczas trzech dni stoisko NECROEXPO odwiedzane było przez zainteresowanych z całej Europy.