20240307-105001.jpg
Rozmowa z księdzem Rafałem Dudałą.

Centrum Duszpasterskie Wesoła54 z Sacroexpo! Będzie oratorium ikonograficzne i konferencja o przyszłości kościoła w Polsce

18 marca 2024
Dr hab. prof. UJK, ksiądz Rafał Dudała, twórca Centrum Duszpasterskiego Wesoła54 to wieloletni przyjaciel Wystawy Sacroexpo. O dotychczasowej współpracy z nami i ciekawej propozycji konferencji jaką przygotowuje na tegoroczną edycję targów opowiedział w trakcie krótkiej rozmowy.

#25latsacroexpo #jubileuszsacroexpo #sacroexpo

Od kiedy trwa współpraca targów Sacroexpo z Centrum Duszpasterskim Wesoła54?

- Jeżeli mierzyć to latami, to z powodzeniem można nazwać to już przyjaźnią. Od kiedy? Od początku istnienia centrum duszpasterskiego, które w tym roku przeżywa swój jubileusz 10-ciolecia. Więc jeżeli mówimy o historii tego miejsca jakim jest Wesoła54 to trzeba też mówić o historii relacji między Wesołą, a Sacroexpo.

Sacroexpo, to jedne z niewielu targów organizowanych w kieleckim ośrodku wystawienniczym, które odbyły się także w czasie pandemii. Centrum Duszpasterskie Wesoła54 było z nami w tym czasie, organizując kilka z konferencji, które przyciągnęły wielu zwiedzających. Jak ksiądz wspomina te czasy? A także czy może potwierdzić to, że ta współpraca i spotkania bezpośrednio na targach też nam bardzo pomogły w tych trudnych czasach?

- Przyjaciół poznaje się w biedzie, a czas pandemii to była taka bieda właśnie i było czymś oczywistym, że będziemy szukali z szefostwem targów takich form, które pozwolą podtrzymać tradycje. To po pierwsze. Ale po drugie odpowiedzą na ten niełatwy czas, który przeżywaliśmy. Pamiętam rzeczywiście organizację, towarzyszące temu kulisy. I sam przebieg konferencji, która wtedy była próbą mierzenia się z odpowiedzią na pytanie - jak podtrzymywać w sobie zainteresowanie, jak rozwijać elementy kultury właśnie w czasie pandemii i to potwierdziło z jednej strony zaangażowanie Centrum Wesoła54, przestrzeń kultury, a zarazem Sacroexpo jako propozycję wystawienniczą - w szerszym niż tylko religijnym kontekście.

Była mowa o kulturze, o ikonach, a także o wielu innych tematach, w trakcie różnych konferencji, które odbyły się już na przestrzeni tych lat. Czy może nam ksiądz zdradzić, co planujecie w tym roku dla naszych zwiedzających?

- Szukamy takiego tematu, którego jeszcze nie było. Na rok jubileuszowy dla Sacroexpo i również dla Wesołej, zaplanowaliśmy konferencję, która będzie próbą odpowiedzi na pytanie o przyszłość kościoła w Polsce. Dla zintensyfikowania i zaproszenia - chcę dodać, że na ten temat będą głos zabierały osoby świeckie. One ze swojego doświadczenia i ze swojego punktu widzenia, ale także w poczuciu odpowiedzialności za kształt religii w Polsce, kształt chrześcijaństwa, kształt katolicyzmu, z całą pewnością odważnie i ze śmiałą propozycją będą zabierać głos. Już teraz o tym myślimy, teraz zapraszamy.

Wspomniał ksiądz o oratorium ikonograficznym, miejscu wyciszenia - od targowego zgiełku oczywiście, ale także modlitwy. Czy to miejsce będzie również temu służyło w tym roku podczas Sacroexpo?

- Absolutnie tak, to jest jakiś fenomen, który w toku rozmów i z roku na rok planowania naszej obecności Wesołej - na targach, zrodził się. I podtrzymujemy ten zwyczaj. Kapitalna inicjatywa, która stanowi pewnego rodzaju, jeżeli nie przeciwwagę, bo przecież targi mają określony cel, to z całą pewnością dopełnienia. Przy tym zgiełku, przy podpisywaniu umów, przy całej gamie różnego rodzaju ofert, propozycji, dyskusji, debat - nagle jest możliwość po prostu wejść, wyciszyć się w towarzystwie pięknych ikon przy sączące się muzyce można się po prostu w jakimś stopniu zatrzymać. Temu służy Oratorium.

 Przed wystawą Sacroexpo i Centrum Duszpasterskim Wesoła54 wyjątkowe jubileusze - 25-lecie targów i 10-lecie Centrum. Czego możemy sobie życzyć z okazji tych jubileuszy?

- Piękne pytanie, które jest i zobowiązaniem. Ja może, tak odpowiadając wprost, i dyktowane troszeczkę też tym, co się u nas dzieje - wdzięczni za ten miniony czas, byśmy nie ustawali i w sposób kreatywny, otwarty, twórczy w konsekwencji, podtrzymując wzajemne relacje - szukali takich przestrzeni, w których będziemy mogli potwierdzać związek sakrum z kulturą, z debatą, z dialogiem, z poszukiwaniem człowieka.

 Dziękujemy bardzo. Mamy nadzieję, że Wystawa Sacroexpo spełnia tę funkcję i jest miejscem, gdzie sztuka, kultura i biznes przeplatają się wzajemnie, ale jest też miejscem – spotkania, wyciszenia i wytchnienia. Dziękuję bardzo za rozmowę.

Zapraszamy do udziału w jubileuszowej 25. edycji Wystawy Sacroexpo od 10 do 12 czerwca w Targach Kielce. 

Wstęp na targi jest bezpłatny, wystarczy się zarejestrować: https://www.targikielce.pl/sacroexpo/rejestracja-zwiedzajacych

/MSi/

Polecane aktualności
20 maja 2024
Sacroexpo wspólnie z Domem Aukcyjnym Art. In House z Warszawy wyeksponują na targach nowoczesne i oryginalne prace o tematyce religijnej. Od 10 do 12 czerwca po raz drugi już w Targach Kielce powstanie Strefa Sztuki z dziełami stworzonymi wedle nowoczesnych trendów religijnych. Drugiego dnia targów prezentowane dzieła można będzie wylicytować w trakcie Aukcji Sacrum.
13 maja 2024
Kolejne bezpłatne spotkanie w ramach Akademii Wiara-Kultura-Nauka odbędzie się w kieleckim Muzeum Diecezjalnym już 16 maja. W tym samym czasie zaplanowano także wernisaż nowej wystawy. Zapraszamy do zapoznania się z nowymi propozycjami.
30 kwietnia 2024
Na Sacroexpo najnowsze technologie znajdują swoje miejsce w służbie sakralnej. Oferowane rozwiązania nie tylko ułatwiają codzienne funkcjonowanie kościołów, ale również przekształcają sposób, w jaki wierni uczestniczą w życiu religijnym. Wystawcy oferują od aplikacji mobilnych po zaawansowane systemy zarządzania parafią. Stałym elementem wystawy są oryginalne obrazy oraz ikony, a także gadżety i pamiątki religijne dla wierzących.
15 kwietnia 2024
Czterodniowe Targi Wydawców Katolickich zorganizowane od 11 do 14 kwietnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich to obowiązkowy punkt w kalendarzu zespołu Wystawy Sacroexpo, Na wydarzeniu obecni są wieloletni Partnerzy Medialni Sacroexpo, w tym m.in. Jedność, Tygodnik Katolicki Niedziela, Wydawnictwo w Drodze czy Homo Dei.
09 kwietnia 2024
Cykl spotkań dla osób młodych pod szyldem Sala Rozpraw, to nowa inicjatywa Akademii Wiara-Kultura-Nauka w Kielcach. Pierwsze spotkanie które odbędzie się już 11 kwietnia o 18:00 w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach poświęcone zostanie doskonałości.
25 marca 2024
Wielka postać literatury, poezji i dziennikarstwa, Ernest Bryll uhonorowany został w 2021 roku nagrodą Per Artem Ad Deum. Artysta podkreślał wtedy ogromne znaczenie kontaktu z Bogiem, który wyrażał w swojej twórczości, w swoich wierszach.
15 marca 2024
Abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański został nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi zdecydowali o tym podczas drugiego dnia obrad 397. zebrania plenarnego w czwartek, 14 marca. Duchowny uczestniczył w Wystawie Sacroexpo w Targach Kielce.
06 marca 2024
Targi Sacroexpo od 25. lat gromadzą w kieleckim ośrodku wystawienniczym setki wystawców oraz tysiące zwiedzających z kraju i ze świata. Rokrocznie w trakcie targów organizowane są wystawy sztuki sakralnej oraz ekspozycje poświęcone przedstawieniu przedmiotów liturgicznych i akcesoriów w ujęciu historycznym.