pieniadze.png

Budżet na 2021 rok zamknięty.

04 lutego 2021
Tegoroczny budżet przewiduje, że dochody państwa wyniosą 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł. W porównaniu w rokiem ubiegłym, mniej pieniędzy przewidziano dla służb. Mundurowi będą mogli korzystać z tzw. „wydatków niewygasających” to oszczędności nie ominęły także tych resortów.

Służby podległe MSWiA będą w tym roku miały do dyspozycji łącznie ponad 15,3 mld złotych, z czego najwięcej – bo ponad 10,1 mld złotych otrzymała policja. Budżet drugiej pod względem wielkości formacji nadzorowanych przez ten resort , a więc Państwowej Straży Pożarnej, wynosi  ponad 3,2 mld złotych, a Straż Graniczna do dyspozycji ma 1,713 mld złotych. Najmniej dostała Służba Ochrony Państwa, której budżet w tym roku wynosi 329 342 000 złotych. Porównując te kwoty ze środkami, jakimi formacje dysponowały w roku 2020 budżet jest o wiele niższy.

Jedyną służbą, która liczyć może na więcej pieniędzy niż rok wcześniej jest podległa resortowi sprawiedliwości Służba Więzienna. Do dyspozycji otrzymała ona w 2021 roku ponad 3,46 mld.

Agencja Wywiadu w tym roku dysponuje środkami w wysokości ponad 252 mln złotych. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego otrzymała zaś prawie 631,6 mln złotych, a Centralne Biuro Antykorupcyjne będzie mogło wydać nieco ponad 211 mln złotych. Wszystkie służby specjalne, podobnie, jak formacje podległe MSWiA, zanotowały spadki wysokości budżetów w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Do tych kwot trzeba doliczyć tzw. „wydatki niewygasające”, a więc pieniądze z ubiegłorocznego budżetu, które w tym roku wydać będzie można do 30 listopada. Są to środki przeznaczone głównie na zakupy i inwestycje.

(MBr)

Polecane aktualności
13 czerwca 2022
Termin II edycji wydarzenia został ustalony podczas posiedzenie Rady Programowej POLSECURE podsumowującego pierwszą.
29 kwietnia 2022
Międzynarodowe Targi Policji i Bezpieczeństwa Publicznego zostały zakończone uroczystym wręczeniem nagród dla najlepszych produktów.
29 kwietnia 2022
Pozorowany wypadek drogowy i akcja ratunkowa oraz pokaz psów policyjnych, dostarczyły emocji widzom ostatniego dnia targów Polsecure. Przygotowane pokazy poprzedziła prezentacja policji, dotycząca profilaktyki bezpieczeństwa.
28 kwietnia 2022
O nowych mundurach, asortymencie i wpływie postrzegania na pracę policji i innych służb bezpieczeństwa publiczne rozmawiali podczas panelu dyskusyjnego przedstawiciele policji, straży pożarnej oraz służb więziennych.
28 kwietnia 2022
Drony firmy SKY-HERO,DJI oraz Parrot i ich możliwości wykorzystania w służbach mundurowych można było oglądać również drugiego dnia Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE w Targach Kielce.
28 kwietnia 2022
W pierwszym dniu Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego Grupa WB, partner strategiczny wydarzenia podpisała porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 z Tarnobrzega. Producent systemów bezzałogowych będzie pomagał w kształceniu kadr technicznych w klasach mundurowych o profilu wojskowym związanym z bezzałogowymi statkami powietrznymi.
28 kwietnia 2022
Projekt tego, jak mają wyglądać nowe auta policyjne można było zobaczyć już wielokrotnie na różnych pokazać. Od teraz będzie je można zobaczyć także na ulicach polskich miast. Oficjalna premiera odbyła się w drugim dniu Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE.
28 kwietnia 2022
Nie tylko pojazdy policyjne otrzymały w tym roku nowy wizerunek. Na targach policyjnych POLSECURE w Targach Kielce przedstawiciele polskiej policji omawiali zmiany wizerunkowe dotyczące umundurowania funkcjonariuszy.