Menu - nagłówek (dodatkowe)

Zaloguj się

PL
grafika cyberbezpieczeństwo.jpg
pixabay.com

Bezpieczna firma w sieci

27 kwietnia 2020
Sytuacja epidemiologiczna na całym świecie zmusiła nas do wdrożenia nowej formy pracy w swoje życie. Od kilku tygodni, większość z nas pracuje w trybie zdalnym. Czy to rozwiązanie jest bezpieczne i nie spowoduje utraty cennych danych?

Z pewnością nowa formuła pracy zdalnej niemal zdegradowała nasz codzienny rytm, utarte schematy pracy i wymusiła zmianę metod działania. Zacisze domowe stało się wirtualnym biurem, a tradycyjną formę dokumentów zastąpiły e-dokumenty. Przy wszystkich tych zmianach, często zapominamy o bezpieczeństwie w sieci, które jest równie ważne, co odpowiednie narzędzia umożliwiające nam codzienną pracę w domu.

Według ogólnopolskiego dziennika Rzeczpospolita, w roku 2019 w Polsce dochodziło do 100 tys. ataków hakerskich dziennie, dzisiaj liczba potencjalnych łatwych celów wzrosła wręcz geometrycznie, a świadomość znacznej części społeczeństwa, jak przed nimi się zabezpieczyć, nadal jest – niestety – znikoma.

Jak strzec się przed atakami cyberprzestępców?

Rozwiązaniem są tzw. dobre nawyki cyfrowe, które należy stosować w ramach bezpiecznych działań online:

- ogranicz dostęp fizyczny do sprzętu IT. Chroń urządzenie i oprogramowanie, by nie trafiły w niepowołane ręce,

- dostęp do systemu firmowego powinien być możliwy jedynie przez wirtualną sieć prywatną (VPN), a także za pomocą uwierzytelniania 2-etapowego (np. hasło do aplikacji i kod weryfikacyjny),

- sprawdź dostawcę oprogramowania VPN,

- nie korzystaj z automatycznego zapisywania haseł,

- ustaw maksymalny czas zdalnego dostępu. Po tzw. bezczynności system automatycznie Cię wyloguje,

- zdalny dostęp powinien być ograniczony do niezbędnych zasobów dla danego użytkownika, szczególnie w zakresie danych osobowych,

- pamiętaj o ważnych aktualizacjach oprogramowania. Nowsze wersje mają dodatkowe funkcje ochrony online,

- dobry program antywirusowy wykryje niebezpieczeństwo, które może skrywać się w Twoim oprogramowaniu, w tym poczcie e-mail,

- pamiętaj o tworzeniu na bieżąco kopii zapasowej,

- wszelkie incydenty zgłaszaj bezpośrednio do działu IT Twojej firmy,

- sprawdzaj dokładnie e-maile, które zamierzasz odczytać. Niebezpiecznym może być otwieranie pustej wiadomości, która zawiera załącznik, w wiadomości nie ma bezpośredniego zwrotu do adresata, wiadomość została podpisana przez nadawcę, którego dane adresowe nie odpowiadają danym w domenie, załącznik ma nazwę o podwójnym rozszerzeniu, np. NAZWA.JPG.vbs,

- załączniki przesyłaj za pomocą szyfrowanych wiadomości (np. przesyłanie w chmurze). Unikaj przenoszenia danych z firmy za pomocą zewnętrznych dysków,

- sprawdź, czy używane przez Ciebie narzędzie do videokonferencji posiada funkcję szyfrowania danych.

Powyższe działania z pewnością poprawią bezpieczeństwo Twojej firmy w sieci. Wystarczy wcielić je w codzienną pracę i cieszyć się komfortem, które niosą za sobą dobre nawyki cyfrowe.

(AO)

Polecane aktualności
14 października 2021
Iron Mountain Polska to lider rynku zarządzania informacją, archiwizacji i digitalizacji dokumentów. Firma zaprezentuje swoją ofertę podczas II Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych w Targach Kielce.
24 września 2021
Soneta sp. z o. o. – producent oprogramowanie enova365, jako Złoty Sponsor Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych w Kielcach, zaprasza na spotkanie z ekspertami 26 i 27 października 2021 roku.
14 września 2021
Coraz więcej systemów finansowo-księgowych, jak i firm wspierających branżę rachunkową oferuje zaawansowaną automatyzację rejestrowania i przetwarzania dokumentów. Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych to doskonałe miejsce by poznać przygotowane nowinki techniczne dla branży.
23 sierpnia 2021
Podczas II Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych (MKBR) zostanie zaprezentowana rewelacyjna aplikacja - wFirma. Z systemu korzysta ponad 500 biur rachunkowych z terenu całej Polski, obsługując ponad 30 tysięcy przedsiębiorców. To nowoczesne, oprogramowanie w chmurze stworzone, by usprawniać codzienną pracę księgowych.
19 sierpnia 2021
Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych proponuje rozwiązania dla nowoczesnych biur rachunkowych i księgowych nie obawiających się innowacyjnych pomysłów.
16 sierpnia 2021
Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych to wydarzenie, które przyciąga specjalistów z branży finansów i rachunkowości. Wśród partnerów spotkania nie może więc zabraknąć instytucji i stowarzyszeń, które na co dzień pełnią funkcje doradcze i zrzeszające. Należy do jednych z najważniejszych w świecie ekonomii należy Polska Izba Biegłych Rewidentów.
29 czerwca 2021
Association of Business Service Leaders, który na co dzień wspiera rozwój sektora usług biznesowych zdecydował się na współpracę z Międzynarodowym Kongresem Biur Rachunkowych. Organizacja zrzesza ponad 200 największych firm m.in. z branży finansowej, IT i prawnej.
29 czerwca 2021
Wydarzenie adresowane do właścicieli biur rachunkowych jest organizowane w Targach Kielce od 2019 roku. Liczne prelekcje, szkolenia, panele dyskusyjne, warsztaty oraz spotkania indywidualne z ekspertami branżowymi przyciągają do kieleckiego ośrodka setki księgowych. Znaczenie wydarzenia docenia Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii obejmując je honorowym patronatem.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy