grafika cyberbezpieczeństwo.jpg
pixabay.com

Bezpieczna firma w sieci

27 kwietnia 2020
Sytuacja epidemiologiczna na całym świecie zmusiła nas do wdrożenia nowej formy pracy w swoje życie. Od kilku tygodni, większość z nas pracuje w trybie zdalnym. Czy to rozwiązanie jest bezpieczne i nie spowoduje utraty cennych danych?

Z pewnością nowa formuła pracy zdalnej niemal zdegradowała nasz codzienny rytm, utarte schematy pracy i wymusiła zmianę metod działania. Zacisze domowe stało się wirtualnym biurem, a tradycyjną formę dokumentów zastąpiły e-dokumenty. Przy wszystkich tych zmianach, często zapominamy o bezpieczeństwie w sieci, które jest równie ważne, co odpowiednie narzędzia umożliwiające nam codzienną pracę w domu.

Według ogólnopolskiego dziennika Rzeczpospolita, w roku 2019 w Polsce dochodziło do 100 tys. ataków hakerskich dziennie, dzisiaj liczba potencjalnych łatwych celów wzrosła wręcz geometrycznie, a świadomość znacznej części społeczeństwa, jak przed nimi się zabezpieczyć, nadal jest – niestety – znikoma.

Jak strzec się przed atakami cyberprzestępców?

Rozwiązaniem są tzw. dobre nawyki cyfrowe, które należy stosować w ramach bezpiecznych działań online:

- ogranicz dostęp fizyczny do sprzętu IT. Chroń urządzenie i oprogramowanie, by nie trafiły w niepowołane ręce,

- dostęp do systemu firmowego powinien być możliwy jedynie przez wirtualną sieć prywatną (VPN), a także za pomocą uwierzytelniania 2-etapowego (np. hasło do aplikacji i kod weryfikacyjny),

- sprawdź dostawcę oprogramowania VPN,

- nie korzystaj z automatycznego zapisywania haseł,

- ustaw maksymalny czas zdalnego dostępu. Po tzw. bezczynności system automatycznie Cię wyloguje,

- zdalny dostęp powinien być ograniczony do niezbędnych zasobów dla danego użytkownika, szczególnie w zakresie danych osobowych,

- pamiętaj o ważnych aktualizacjach oprogramowania. Nowsze wersje mają dodatkowe funkcje ochrony online,

- dobry program antywirusowy wykryje niebezpieczeństwo, które może skrywać się w Twoim oprogramowaniu, w tym poczcie e-mail,

- pamiętaj o tworzeniu na bieżąco kopii zapasowej,

- wszelkie incydenty zgłaszaj bezpośrednio do działu IT Twojej firmy,

- sprawdzaj dokładnie e-maile, które zamierzasz odczytać. Niebezpiecznym może być otwieranie pustej wiadomości, która zawiera załącznik, w wiadomości nie ma bezpośredniego zwrotu do adresata, wiadomość została podpisana przez nadawcę, którego dane adresowe nie odpowiadają danym w domenie, załącznik ma nazwę o podwójnym rozszerzeniu, np. NAZWA.JPG.vbs,

- załączniki przesyłaj za pomocą szyfrowanych wiadomości (np. przesyłanie w chmurze). Unikaj przenoszenia danych z firmy za pomocą zewnętrznych dysków,

- sprawdź, czy używane przez Ciebie narzędzie do videokonferencji posiada funkcję szyfrowania danych.

Powyższe działania z pewnością poprawią bezpieczeństwo Twojej firmy w sieci. Wystarczy wcielić je w codzienną pracę i cieszyć się komfortem, które niosą za sobą dobre nawyki cyfrowe.

(AO)

Polecane aktualności
27 października 2021
Wsparcie procesów księgowych przez programy i aplikacje to temat, który niezwykle interesuje sektor księgowo- podatkowy. Podczas Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych prelegenci przedstawiali możliwości systemów szybkiego księgowania czy digitalizacji dokumentów.
26 października 2021
„Technologia wspierająca zmiany. Informatyk nie jest wrogiem. Pomaga zmniejszyć niechęć do zmian” – to hasło panelu dyskusyjnego, podejmującego temat informatyzacji w świecie prawa rachunkowego. Prelekcja odbyła się podczas Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych w Targach Kielce.
26 października 2021
Blisko 300 księgowych z całej Polski bierze udział w Międzynarodowym Kongresie Biur Rachunkowych. Uczestnicy przed dwa konferencyjne dni będą poszerzać swoją wiedzę nie tylko z zakresu rachunkowości, ale także marketingu, handlu i nowych technologii. Wydarzenie odbywa się po raz drugi w formie stacjonarnej; w zeszłorocznej konferencji można było uczestniczyć jedynie on-line.
22 października 2021
Symfonia jest producentem oprogramowania dla biznesu. Od 25 lat wspiera transformację cyfrową polskich przedsiębiorstw z sektora MŚP. Z rozwiązań partnera MKBR korzysta dziś kilkadziesiąt tysięcy firm w całej Polsce.
20 października 2021
Fakturownia.pl to doceniony przez przedsiębiorców program ułatwiający codzienne prowadzenie biznesu. Zapewnia zarówno najprostszy interfejs do wystawiania faktur, jak i obsługę magazynową, dostęp do księgowości on-line z możliwością generowania i wysyłania plików JPK oraz szereg dodatków i integracji e-commerce. Całość programu oparta jest na modelu SaaS, dzięki któremu można używać go za pomocą dowolnej przeglądarki, z dowolnego urządzenia oraz dowolnej lokalizacji.
20 października 2021
SaldeoSMART to wielofunkcyjna aplikacja dla biur rachunkowych, odpowiadającą na potrzeby księgowych.
20 października 2021
Ponad 20 lat na rynku i przynależność do Grupy Polsat Plus zaowocowały szerokim portfolio kompleksowych usług teleinformatycznych, które partner Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych zapewnia Klientom. Dopasowanych do każdej branży i do każdego przedsiębiorstwa, przydatnych zarówno użytkownikom biznesowym, jak i indywidualnym.
20 października 2021
OSCBR to jedna z największych sieci biur rachunkowych w Polsce. Jak podkreślają przedstawiciele instytucji, OSCBR to ludzie i kontakty, ale także stałe poszerzenie wiedzy na temat biznesu księgowego, zarządzania, nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz rozwoju osobistego.