Join in! (21.11.2023)

Konferencja “Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa”

Polskie firmy w odbudowie Ukrainy. Konferencja Join in! w Targach Kielce

konferencja-join-in-2023-galeria-01.jpg [107.37 KB] W Centrum Kongresowym Targów Kielce spotkali się przedstawiciele biznesu z Polski i Ukrainy, eksperci, reprezentanci władz samorządowych i organizacji pozarządowych z województwa świętokrzyskiego i obwodu winnickiego. Celem konferencji Join In!, było włączenie polskich, w tym także świętokrzyskich firm w proces powojennej odbudowy Ukrainy. Wydarzenie wpisuje się w obchody 65-lecia partnerstwa Kielc i Winnicy oraz regionów świętokrzyskiego i winnickiego.

W konferencji zorganizowanej przez Urząd Miasta Kielce i Urząd Marszałkowski wzięli udział m.in.: prezydent Kielc Bogdan Wenta, marszałek województwa Andrzej Bętkowski, przewodniczący Sejmiku Arkadiusz Bąk, ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz, zastępca mera Winnicy Andriy Ocheretny, przedstawiciele Winnickiej Obwodowej Administracji Wojskowej oraz Winnickiej Rady Obwodowej. 

Nawiązanie bezpośrednich kontaktów biznesowych z ukraińskimi firmami, pozyskanie informacji na temat wsparcia polskich inwestycji za granicą oraz potencjalnych źródeł ich finansowania to główne atuty konferencji „Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa”.

konferencja-join-in-2023-galeria-08.jpg [93.25 KB] - Ten proces odbudowy już się rozpoczął, oparty jest na mocnym fundamencie naszej przyjaźni – podkreślił ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz, który podziękował polskim firmom i polskiemu społeczeństwu za okazaną pomoc i solidarność.

- Ten kapitał wzajemnego zaufania, wzajemnej solidarności jest naprawdę bardzo ważny i bardzo budujący dla naszych relacji polsko-ukraińskich, dla przyszłości całej Europy i całego wolnego świata - dodał ambasador Ukrainy. 

- Ważnym aspektem wzmacniania współpracy gospodarczej mogą być doświadczenia i relacje zbudowane przez 65 lat partnerstwa Kielc i Winnicy oraz regionów świętokrzyskiego i winnickiego – podkreślił prezydent Kielc Bogdan Wenta.

- Atak na Ukrainę spowodował, że musimy zacząć myśleć inaczej o przyszłości, nie tylko w oparciu o współpracę na polu kultury czy sportu, ale też z punktu widzenia rozwoju gospodarczego. Teraz nadchodzi czas, aby na tego typu konferencjach zacząć o tym rozmawiać. Tym bardziej, że mamy wiele polskich firm, które mają już doświadczenia na Ukrainie i mimo wojny nadal tam działają. Rolą samorządów jest wspieranie tej współpracy – podkreślił Bogdan Wenta.

konferencja-join-in-2023-galeria-06.jpg [83.31 KB] – Jako samorządowcy pragniemy pokazać, że dokładamy wszelkich starań, aby biznes mógł rozwijać się nie tylko lokalnie, ale także na rynkach zagranicznych. To właśnie przedsiębiorczość pomaga budować dobrobyt naszych regionów i ich mieszkańców. Głęboko wierzę, że spotkanie, poświęcone wspieraniu i dynamizowaniu współpracy przedsiębiorców i wybranych sektorów lokalnych gospodarek stanie się punktem wyjściowym do nowych polsko-ukraińskich przedsięwzięć – mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. – Istotnym dokumentem, wyznaczającym kierunki ewentualnej współpracy gospodarczej jest również Regionalna Strategia Innowacji Województwa Świętokrzyskiego 2030+, która na nowo definiuje inteligentne specjalizacje regionu świętokrzyskiego. W przypadku ewentualnych możliwości współpracy z firmami z Ukrainy, aż 5 z wymienionych 7 obszarów – sektor metalowo-odlewniczy, nowoczesne rolnictwo i przetwórstwo spożywcze, zasobooszczędne budownictwo, turystyka zdrowotna i prozdrowotna, technologie informacyjno-komunikacyjne oraz zrównoważony rozwój energetyczny – identyfikuje się jako obszary, stwarzające najbardziej obiecujące perspektywy – dodał marszałek.

- W Kielcach spotkali się przedsiębiorcy, którzy posiadają duże doświadczenie we wzajemnej współpracy. Nasza firma KNESS Group od dwóch lat działa w Polsce, natomiast mająca swoje korzenie w Kielcach firma Barlinek, od wielu lat posiada swój zakład w Winnicy. Mamy nadzieję, że przedsiębiorcy, którzy reprezentują branże: rolniczą, budowlaną czy IT mają szansę na nawiązanie biznesowych kontaktów - mówi Andriy Ocheretny, zastępca mera Winnicy.

- Mimo wojny, ukraińska gospodarka pracuje, a nasza współpraca wzrasta - podkreślił Jacek Piechota prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Jego zdaniem odbudowa ukraińskiej gospodarki w dużej mierze będzie oparta na nowych technologiach, co jest niezwykle ważne dla polskich przedsiębiorców.

- Wybór proeuropejskiej drogi przez Ukrainę oznacza, że Polska jako kraj położony najbliżej, jest dla niej najlepszym partnerem. Mamy ogromne doświadczenie z naszych negocjacji europejskich, naszego przygotowania do obecności w Unii, to wszystko przemawia za tym, aby to polsko-ukraińskie partnerstwo rzeczywiście nabrało wymiaru strategicznego – powiedział Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

konferencja-join-in-2023-galeria-12.jpg [136.16 KB] Konferencja zorganizowana przez Miasto Kielce we współpracy z Urzędem Marszałkowskim, była okazją nie tylko do rozmów, ale również nawiązania biznesowej współpracy.

- Przede wszystkim interesują nas kontakty z firmami, które przetwarzają odpady. Ponieważ do naszej produkcji używamy czarno-białej makulatury gazetowej, a polski i europejski rynek w kwestii jej pozyskiwania się kurczy, dlatego interesuje nas współpraca związana z tą branżą - mówi Daniel Gołębiowski z Nordiska Ekofiber Polska.

Forum w Targach Kielce poprzedziły spotkania w ramach misji gospodarczej. Goście z Ukrainy m.in. mieli okazję poznać ofertę Kieleckiego Parku Technologicznego oraz odwiedzić powstający w Kielcach Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar.

- Porozumieliśmy się w sprawie rozszerzenia współpracy naszej firmy z GUM. Chcemy złożyć wniosek do Komisji Europejskiej dotyczący certyfikacji miar - mówi Ivan Movchan, dyrektor firmy badawczo-produkcyjnej „Ukraińskie Przedsiębiorstwo Wagowe”.

W konferencji „Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa”, wzięli udział przedstawiciele ponad 30 firm z Polski i niemal 20 z Ukrainy.

Gospodarzem wydarzenia były Targi Kielce S.A. 

Aktualności
21 listopada 2023
Konferencja “Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa” w Targach Kielce stała się ważnym w umacnianiu polsko-ukraińskich więzi gospodarczych wydarzeniem. Dzięki niej, wiele firm z obu krajów zainicjowało dialog, który może przekształcić się w trwałe partnerstwa. Celem wspólnych działań jest wsparcie Ukrainy w powojennej odbudowie odbudowie.
10 listopada 2023
Nawiązanie bezpośrednich kontaktów biznesowych z ukraińskimi firmami, pozyskanie informacji na temat wsparcia polskich inwestycji za granicą oraz potencjalnych źródeł ich finansowania to główne atuty konferencji „Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa”.
10 listopada 2023
Arkadiusz Bąk wspiera wydarzenie, którego celem jest włączenie polskich, w tym także świętokrzyskich firm w proces powojennej odbudowy Ukrainy. Konferencja “Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa” odbędzie się 21 listopada w Centrum Kongresowym.
03 listopada 2023
Przewodniczący Winnickiej Rady Obwodowej wspiera organizację konferencji “Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa”, która odbędzie się 21 listopada 2023 roku w Centrum Kongresowym Targów Kielce.
30 października 2023
- Obchodzimy 65-lecie współpracy obwodu winnickiego i województwa świętokrzyskiego. Dla Ukrainy jest to wyjątkowy przykład tak długiej i, co najważniejsze, skutecznej współpracy. Mimo tych trudnych dla Ukraińców czasów nasza przyjaźń i partnerstwo tylko się umacniają - zaznacza przewodniczący Siergiej Borzov, który wspiera organizację konferencji "Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa" w Kielcach.
25 października 2023
- Dokładamy wszelkich starań, aby biznes mógł rozwijać się nie tylko lokalnie, ale także na rynkach zagranicznych - mówi Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.
20 października 2023
PAIH objął nasze wydarzenie patronatem i zadeklarował swój udział w panelu biznesowym oraz w strefie wiedzy. Szczególnie cennym będzie głos przedstawiciela Agencji Karola Kubicy, Dyrektora Zagranicznego Biura Handlowego w Kijowie. Opowie on o realiach prowadzania biznesu w obecnej sytuacji w Ukrainie oraz o wsparciu, jakie polskie firmy mogą uzyskać wchodząc na rynek ukraiński.
19 października 2023
Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej (PUIG), były minister oraz wiceminister w obszarach gospodarki i pracy, wieloletni poseł na Sejm RP, wygłosi jedno z kluczowych wystąpień, które otworzą konferencję „Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa”. Wydarzenie odbędzie się 21 listopada 2023 roku w Centrum Kongresowym Targów Kielce.
16 października 2023
Przedstawiciele Miasta Kielce i Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód podpisali porozumienie dotyczące współpracy w ramach organizacji konferencji ,,Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa”, która sprzyjać będzie włączeniu świętokrzyskich firm w proces powojennej odbudowy Ukrainy. Konferencja odbędzie się 21 listopada w Targach Kielce.
11 października 2023
Słowo powitalne Siergieja Morgunowa, mera Winnicy przed konferencją “Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa”, która odbędzie się 21 listopada w Targach Kielce.
06 października 2023
Wasyl Zwarycz, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej objął patronatem honorowym kielecką konferencję poświęconą polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej. Wydarzenie zwieńczy organizowane w tym roku obchody 65-lecia partnerstwa Kielc i Winnicy oraz regionów świętokrzyskiego i winnickiego.
29 września 2023
Udział polskich, w tym także świętokrzyskich firm w procesie powojennej odbudowy Ukrainy - takim efektem ma zaowocować konferencja zaplanowana na 21 listopada 2023 roku. W Centrum Kongresowym Targów Kielce spotkają się przedstawiciele biznesu z Polski i Ukrainy, eksperci, reprezentanci władz i organizacji pozarządowych z województwa świętokrzyskiego i obwodu winnickiego.
10 sierpnia 2023
„Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa” to wydarzenie, którego celami będą włączenie świętokrzyskich firm w proces powojennej odbudowy Ukrainy. Zostanie przeprowadzone 21 listopada 2023 roku w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Umowy na organizację konferencji zostały podpisane w czwartek, 10 sierpnia.
21.11.2023
    21.11.2023