joinIn-flaga.jpg
Ambasador Ukrainy Vasyl Zwarycz oraz Viacheslav Sokolovyi, przewodniczący Winnickiej Rady Obwodowej wręczyli Prezydentowi Kielc Bogdanowi Wencie flagę polsko - ukraińską podpisaną przez Wałerija Załużnego, naczelnego dowódcę Sił Zbrojnych Ukrainy.

Biznesowe kontakty firm polskich i ukraińskich nawiązane podczas konferencji Join In w Targach Kielce

21 listopada 2023
Konferencja “Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa” w Targach Kielce stała się ważnym w umacnianiu polsko-ukraińskich więzi gospodarczych wydarzeniem. Dzięki niej, wiele firm z obu krajów zainicjowało dialog, który może przekształcić się w trwałe partnerstwa. Celem wspólnych działań jest wsparcie Ukrainy w powojennej odbudowie odbudowie.

W wydarzeniu zorganizowanym przez Miasto Kielce i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Targach Kielce, udział wzięli przedstawiciele instytucji wspierających współpracę polsko – ukraińską oraz firm z obu krajów, którzy widzą pole do współpracy.  

 

Wasyl Zwarycz, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w Polsce  zwrócił uwagę, że przedsiębiorcy ukraińscy i polscy dziś stoją ramię w ramię w kwestii odbudowy wyniszczanego wojną kraju. – Odbudowa zaczyna się tu i teraz. Zachęcam, by już teraz budować partnerstwa, przyjazne relacje, przygotowywać się do wspólnych realizacji. Wierzę, że razem możemy więcej – zaznaczał ambasador.  

 

Z kolei Jacek Piechota, Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, wyjaśniał, że współpraca gospodarcza rozwija się żywiołowo, w 2021 roku obroty polskich i ukraińskich firm przekroczyły 12,5 mld dolarów. - To pokazuje, jak ogromna siła jest we współpracy. Po wybuchu wojny, w  tych ekstremalnych warunkach nasza współpraca gospodarcza rośnie. Za ostatnie siedem miesięcy obroty przekroczyły 9 mld. Polskie firmy nie opuściły Ukrainy. Barlinek, Cersanit to symbole kieleckiej obecności w Ukrainie - zaznaczał prezes Jacek Piechota. Jak wyjaśnia, współpraca będzie przybierała na znaczeniu w czasie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Ważna będzie kooperacja firm m.in. z branży nowych technologii, czy odnawialnych źródeł energii.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta podkreślił, że na przestrzeni 65 lat współpracy z miastem Winnica znamienne są działania wskazujące, że to ludzie budują kapitał partnerstwa i przyjacielstwa. - Kontakt człowiek z człowiekiem jest kluczowy dla biznesu – zaznaczał.

Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski wskazywał, że przestrzeń do współpracy powstaje nie tylko w obszarach metalurgiczno – odlewniczym, rolniczym, przetwórczym, budowniczym, turystycznym, odnawialnych źródeł energii, ale także wsparcia psychologicznego.    

Biznesowe rozmowy o działaniu w Ukrainie

W konferencji i spotkaniach networkingowych udział wzięli przedstawiciele 18 firm z Ukrainy oraz kilkunastu polskich przedsiębiorstw różnych branż. Obecni byli reprezentujący m.in. Barlinek, MB Recycling, Annabud, Balker, 4-Eco, Nordisca Ekofiber Polska, Pneumatic Complex, CPP Prema S.A., Kolporter, Jarbud Group. 

- Działamy w Ukrainie do 2015 roku, dziś podczas spotkań nawiązujemy kontakty, które pozwolą nam poszerzyć prace – mówił Andrii Druchynskyi, dyrektor handlowy ABM Recycling, Przedstawiciel MB Recycling Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. k. z Piekoszowa.

/MS/

 

 

 

 

Polecane aktualności
10 listopada 2023
Nawiązanie bezpośrednich kontaktów biznesowych z ukraińskimi firmami, pozyskanie informacji na temat wsparcia polskich inwestycji za granicą oraz potencjalnych źródeł ich finansowania to główne atuty konferencji „Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa”.
10 listopada 2023
Arkadiusz Bąk wspiera wydarzenie, którego celem jest włączenie polskich, w tym także świętokrzyskich firm w proces powojennej odbudowy Ukrainy. Konferencja “Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa” odbędzie się 21 listopada w Centrum Kongresowym.
03 listopada 2023
Przewodniczący Winnickiej Rady Obwodowej wspiera organizację konferencji “Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa”, która odbędzie się 21 listopada 2023 roku w Centrum Kongresowym Targów Kielce.
30 października 2023
- Obchodzimy 65-lecie współpracy obwodu winnickiego i województwa świętokrzyskiego. Dla Ukrainy jest to wyjątkowy przykład tak długiej i, co najważniejsze, skutecznej współpracy. Mimo tych trudnych dla Ukraińców czasów nasza przyjaźń i partnerstwo tylko się umacniają - zaznacza przewodniczący Siergiej Borzov, który wspiera organizację konferencji "Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa" w Kielcach.
25 października 2023
- Dokładamy wszelkich starań, aby biznes mógł rozwijać się nie tylko lokalnie, ale także na rynkach zagranicznych - mówi Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.
20 października 2023
PAIH objął nasze wydarzenie patronatem i zadeklarował swój udział w panelu biznesowym oraz w strefie wiedzy. Szczególnie cennym będzie głos przedstawiciela Agencji Karola Kubicy, Dyrektora Zagranicznego Biura Handlowego w Kijowie. Opowie on o realiach prowadzania biznesu w obecnej sytuacji w Ukrainie oraz o wsparciu, jakie polskie firmy mogą uzyskać wchodząc na rynek ukraiński.
19 października 2023
Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej (PUIG), były minister oraz wiceminister w obszarach gospodarki i pracy, wieloletni poseł na Sejm RP, wygłosi jedno z kluczowych wystąpień, które otworzą konferencję „Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa”. Wydarzenie odbędzie się 21 listopada 2023 roku w Centrum Kongresowym Targów Kielce.
16 października 2023
Przedstawiciele Miasta Kielce i Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód podpisali porozumienie dotyczące współpracy w ramach organizacji konferencji ,,Join in! Polsko-ukraińska współpraca na rzecz odbudowy i strategicznego partnerstwa”, która sprzyjać będzie włączeniu świętokrzyskich firm w proces powojennej odbudowy Ukrainy. Konferencja odbędzie się 21 listopada w Targach Kielce.