Aktualności

Wyjątkowe dzieła świętokrzyskich artystów w Strefie Sztuki na targach DOM, OGRÓD i TY
Goście targów zobaczą prace autorów zrzeszonych w Związku Artystów Rzeźbiarzy (ZAR), Polskim Stowarzyszeniu Edukacji Plastycznej (PSEP), Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), a także dzieła dostarczone przez fundacje, galerie sztuki i stowarzyszenia oraz inne podmioty o charakterze kulturotwórczym.
Bogata ekspozycja, bezpośrednie spotkania z artystami i możliwość porozmawiania z nimi, będą dla miłośników sztuki prawdziwym świętem. Poznajmy artystów i instytucje, które wezmą udział w kieleckim wydarzeniu.
Akademia Sztuk Plastycznych – Agart
To firma edukacyjna stworzona na potrzeby i z potrzeby tworzenia. Realizuje edukację w szerokim zakresie tematycznym związanym ze sztuka i kulturą. Współpracuje z profesjonalną kadrą wykładowców i artystów. Wykorzystuje wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz maksimum zaangażowania. Celem Akademii jest przekazywanie wiedzy i pasji tworzenia. Firma jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych.
Akademia Sztuk Plastycznych – Agart zaoferuje w Strefie Sztuki inspirujące zajęcia dla przyszłych artystów z sitodruku i z batiku, rozwijając ich pasję i umiejętności.
Buska Galeria Sztuki Willa Polonia
Misją Buskiej Galerii Sztuki Willa Polonia jest prezentacja różnorodnych form artystycznych, zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych, poprzez organizację wystaw, spotkań i warsztatów edukacyjnych. Galeria pełni rolę otwartej przestrzeni dialogu, gdzie artyści i miłośnicy sztuki mogą wymieniać myśli i doświadczenia.
Galeria nie tylko prezentuje sztukę, ale także aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym, organizując kameralne spotkania, wspierając lokalnych artystów i angażując się w działania na rzecz rewitalizacji społecznej.
Buska Galeria Sztuki Willa Polonia oraz Buskie Samorządowe Centrum Kultury przedstawią bogatą ofertę wystawienniczą, promującą zarówno lokalnych twórców, jak i artystów o uznanej renomie.
Filharmonia Świętokrzyska
W 2012 roku Filharmonia otrzymała nowoczesną siedzibę wybudowaną w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, co pozwoliło znacząco poszerzyć ofertę artystyczną.
Oprócz koncertów symfonicznych, kameralnych, edukacyjnych, operowych i eksperymentalnych Filharmonia organizuje wystawy plastyczne. Zorganizowała do tej pory ok 70 wernisaży artystów plastyków z całej Polski.
Fundacja imienia Michała Zduniaka
Ważnym elementem Strefy Sztuki będzie prezentacja oferty Fundacji Imienia Michała Zduniaka, która prowadzi szeroko zakrojoną działalność artystyczno-edukacyjną. Fundacja promuje dzieła z różnych dziedzin sztuki, organizując wystawy, warsztaty oraz wydarzenia kulturalne, mające na celu integrację środowiska artystycznego i popularyzację sztuki wśród różnych grup odbiorców.
Na targach zaprezentowane zostaną zarówno prace artystyczne, jak i programy edukacyjne skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych, umożliwiające rozwój twórczy oraz kontakt ze sztuką w różnych jej odsłonach.
Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej UJK
Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach rozpoczęła działalność wystawienniczą w latach siedemdziesiątych XX wieku. Od samego początku organizowała wystawy promujące zbiory własne, szczególnie z zakresu zbiorów specjalnych, ponadto prezentowała twórczość ludzi zasłużonych dla regionu, wystawy jubileuszowe i upamiętniające ważne wydarzenia historyczne.
Pewnym ograniczeniem w rozwoju działalności Galerii była niewielka powierzchnia wystawiennicza. Sytuacja zmieniła się po przeniesieniu Biblioteki do nowej siedziby. Działalność w nowej lokalizacji została zainaugurowana wystawą rzeźby, rysunku i fotografii Wincentego Kućmy pt. „Światło w cieniu” 4 czerwca 2014 roku. W tamtym czasie w zamyśle organizatorów było promowanie w Galerii – już Uniwersyteckiej – twórców związanych z regionem. Stąd też w kolejnych latach pojawiły się takie nazwiska jak Adam Myjak, Leszek Mądzik, Marian Czapla, Ewa Ceborska, Rafał Olbiński.
Jak dotąd Galeria Uniwersytecka zrealizowała ponad 130 wystaw, w tym blisko 20 wystaw plenerowych i na innych wydziałach Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Galeria „U Strasza”
Galeria to nowa przestrzeń ekspozycyjna w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Została otwarta w 2021 roku z inicjatywy Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Patronem galerii jest Maksymilian Strasz, uznawany za „ojca polskiej fotografii”.
Galeria „U Strasza” ma na celu promowanie fotografii artystycznej, zarówno twórców lokalnych, jak i ogólnopolskich. Organizowane są w niej wystawy indywidualne i zbiorowe, prezentujące różnorodne style i techniki fotograficzne.
W galerii regularnie odbywają się wernisaże i wystawy fotograficzne. Można zobaczyć prace zarówno uznanych artystów, jak i debiutantów. Organizatorzy zapraszają na spotkania z artystami, prelekcje i warsztaty fotograficzne.
Pracownia Szyje Się
Pracownia zajmuje się działalnością edukacyjną. Prowadzi całoroczne zajęcia z rękodzieła i tkaniny artystycznej. Uczy podstaw szycia ręcznego i maszynowego. Podczas zajęć uczestnicy projektują, robią wykroje i szyją swoje wymarzone rzeczy: maskotki, breloczki, plecaki, kosmetyczki czy torby.
Pracownia Szyje Się prowadzi zajęcia zarówno dla osób początkujących jak również dla zaawansowanych. Uczy szycia patchworku i aplikacji na tkaninie.
Pracownia zaprosi uczestników targów DOM, OGRÓD i TY do świata malarstwa i rękodzieła artystycznego, wzbogacając warsztaty o edukację z zakresu historii sztuki.
Stowarzyszenie Przystań dla Sztuki
Stowarzyszenie działa prężnie od 6 lat, prowadzi warsztaty kreatywne z różnych dziedzin sztuki. Pracownia mieści się w Kieleckim Centrum Kultury, gdzie codziennie odbywają się warsztaty artystyczne dla dorosłych, dzieci, grup zorganizowanych, osób z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną.
Stowarzyszenie Przystań dla Sztuki w sobotę 26 kwietnia w godzinach 11.00-14.00 zorganizuje warsztaty ceramiczne w Strefie Sztuki, przeznaczone dla dorosłych i dzieci. Każdy z uczestników pozna ręczne techniki lepienia naczyń i własnoręcznie wykona czarkę lub miseczkę. Po zakończonych warsztatach czarki i miseczki zostaną dwukrotnie wypalone w piecu do ceramiki w pracowni Przystani dla Sztuki. Po dwóch tygodniach gotowa ceramika pokryta bezbarwnym szkliwem będzie czekała na swoich autorów gotowa do codziennego użytku.
Z kolei 27 kwietnia w godzinach 11.00-14.00 Stowarzyszenie przygotuje wspólne malowanie obrazu - warsztaty malarskie, w czasie których każda chętna osoba będzie mogła wziąć udział w malowaniu wspólnego obrazu. Za pomocą farb akrylowych i narzędzi malarskich z udziałem artystów Związku Polskich Artystów Plastyków duże płótno malarskie pokryte zostanie różnorodnymi wzorami i barwami tworząc obraz przedstawiający Strefę Sztuki.
Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „UŚMIECH”
Zespół Inscenizacji Tanecznych "UŚMIECH" zrzeszający osoby z niepełnosprawnościami powstał przy Wojewódzkim Domu Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach w 1999 roku. Występował w kraju i zagranicą, między innymi w: Bułgarii, Białorusi, Ukrainie, Czechach, Słowacji, Rosji i na Węgrzech. Przez te wszystkie lata uświetniał różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i brał udział w festiwalach dla osób z niepełnosprawnościami zdobywając najwyższe laury. Od października 2023 roku jest prowadzony przez aktorkę Ewę Lubacz. Obecnie zespół liczy 22 osoby (10 kobiet i 12 mężczyzn ) w wieku od 21 do 62 lat.
Stowarzyszenie wzbogaci targi DOM, OGRÓD i TY o artystyczne zajęcia plastyczne, a także organizowane przez siebie pokazy tańca i przedstawienia.
Sklep plastyczny i galeria sztuki Tycjan
Sklep plastyczny i galeria sztuki Tycjan to miejsce z wieloletnią tradycją, dobrze znane w Kielcach, zwłaszcza w środowisku artystycznym. To miejsce, w którym sztuka gości na co dzień – zarówno poprzez ofertę materiałów artystycznych, jak i wystawy promujące lokalnych twórców. Tycjan od lat przyciąga artystów, studentów i miłośników sztuki, oferując nie tylko materiały do tworzenia, ale także przestrzeń do odkrywania wyjątkowych prac. W tym roku nawiązano współpracę o patronacie z ZPAP Okręg Kielecki, co dodatkowo podkreśla znaczenie tego miejsca na artystycznej mapie regionu.
Teraz Tycjan można spotkać także w Targach Kielce w Strefie Sztuki, gdzie będzie okazja, by zobaczyć wybrane dzieła, porozmawiać z właścicielką i zapoznać się z ofertą sklepu.
Julia Stachowska
Julia Stachowska to absolwentka rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. Członkini kieleckiego Związku Artystów Rzeźbiarzy. Autorka teoretycznych prac oraz artykułów z historii sztuki.
Jako artystka specjalizuje się w rzeźbie kamiennej. Regularnie uczestniczy w sympozjach rzeźbiarskich i wystawach swoich prac. Współpracuje z wieloma uznanymi projektantami wnętrz; jej rzeźby znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Belgii, Niemczech, Włoszech oraz Republice Czeskiej.
W Strefie Sztuki Julia Stachowska zaprezentuje rzeźby wykonane w marmurze, wapieniu i kwarcycie.
Artur Dziwirek
Urodził się w Białymstoku, lecz na stałe mieszka w Kielcach. Fotografią zainteresował się w latach 80-tych XX wieku. Głównym tematem twórczych zainteresowań artysty jest fotografia architektury, w której poszukuje specyficznych fragmentów, detali architektonicznych. Konstruktywistyczny i minimalistyczny nurt jest dominującym w jego fotografiach. Od 2007 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.
Artur Dziwirek pokazywał swoje prace na wielu wystawach zbiorowych, fotografie artysty oglądać można także w wielu wydawnictwach.
Katarzyna Zawadzka
Absolwentka Studium ZPAF, które ukończyła z wyróżnieniem. W grudniu 2021 roku, po akceptacji Rady Artystycznej, wstąpiła w szeregi Związku Polskich Artystów Fotografików. Ma dwie pasje - fotografię i teatr. Obie te dziedziny wykorzystują emocje, które są głównym źródłem inspiracji. Obserwuje własne wnętrze i ludzi, dodaje wyobraźnię i przekłada zastane sytuacje na kadry fotograficzne.
- Kiedy słyszymy o chorobach psychicznych, bagatelizujemy je. Do lekarza zgłaszamy się zazwyczaj, kiedy choroba jest już bardzo zaawansowana. Zazwyczaj nie da się już normalnie funkcjonować, otoczenie narzeka, że coś z nami nie tak, utrudniamy im życie. Mój cykl oparty jest na relacjach osób, które zmagają się z chorobą lub osób, u których w rodzinie występował taki problem – podkreśla artystka. - Zebrałam opowieści, ich fragmenty, strzępy informacji, zazwyczaj są to urwane niespójne omamy, które próbowałam przełożyć na język fotografii – dodaje Katarzyna Zawadzka.
W Strefie Sztuki będziemy mieli okazję podziwiania jej szczególnych fotografii.
Agnieszka Kloczkowska
Ukończyła Akademię Świętokrzyską w Kielcach na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, gdzie uzyskała dyplom. Specjalizuje się w zakresie malarstwa, grafiki, sitodruku, fotografii, ceramiki, batiku i wikliny. Od 2000 roku bierze udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.
- Moja pasja to malarstwo, podejmuję próby ujęcia ulotnej rzeczywistości, która jest wokół mnie. Interesuje mnie zwłaszcza ujęcie światła, zderzenia kontrastów występujących w najbliższym otoczeniu. Częstym tematem w mojej twórczości jest pozostawiony ślad ludzkiej egzystencji np. ruiny. Nie skupiam się wyłącznie na jednej technice, wykorzystuję również fotografię jako bazę moich innych poszukiwań. Moje zaangażowanie w pracę z dziećmi przyniosło odkrycie kolejnej pasji – ceramiki. Możliwość wypowiedzi poprzez plastyczny materiał gliny daje szerokie spektrum działania – podkreśla Agnieszka Kloczkowska.
Ewa Wiśniewska-Zduniak
Dr Ewa Wiśniewska-Zduniak – artysta wizualny, pedagog, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Oddział Kielce, fundator i dyrektor artystyczny Fundacji im. Michała Zduniaka. Dyplom obroniła w 1999 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W 2021 roku uzyskała tytuł doktorski na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w dyscyplinie Sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki.
Z powodzeniem tworzy unikalne ekspozycje w przestrzeniach galeryjnych, jak i dzieła plastyczne wykonane w czasie realnym, intuicyjne, spontanicznie improwizowane, ulotne kompozycje malarsko-dźwiękowe, właśnie dzięki temu jej prace prezentowane są w miejscach przypisywanych muzyce czy teatrowi.
W ostatnich latach tworzy także obrazy wielkoformatowe. Wszystkie one powstają w trakcie multimedialnych sesji-koncertów-spektakli i są emanacją powidoków pochodzących z kadrów własnych etiud filmowych i animacji.
Twórczość Ewy Wiśniewskiej-Zduniak to dwa przenikające się światy. Z jednej strony to grafiki cyfrowe wykonane w multimedialnej technice własnej “SKANERUNKU”, w których obiekty artystyczne, skończone formy, bywają jednocześnie szkicami i kanwą do stworzenia przestrzeni nowych i zaskakujących, a z drugiej to niezmiennie „eksperymentujące malarstwo” stanowiące zarazem pełnię wypowiedzi artystycznej.
Jest laureatką wielu nagród. Uczestniczyła w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, a także projektach artystycznych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w stałych ekspozycjach oraz prywatnych kolekcjach. Jest prezesem ZPAP Oddział Kielce, członkiem STOART, ZAiKS, Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej Delegatura w Kielcach.
Miłosz Prajsnar
Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W 2021 roku zrealizował pracę magisterską pod kierunkiem dr hab. Karola Badyny prof. ASP. Wielokrotny laureat Stypendium Rektora dla najlepszych studentów.
Uczestnik wielu wystaw. Prowadzi aktywność twórczą na polu rzeźby i rysunku. W ubiegłym roku został laureatem drugiego miejsca za projekt grupowy w ogólnopolskim konkursie architektoniczno-rzeźbiarskim na opracowanie projektu pomnika Bolesława Chrobrego wraz z koncepcją zagospodarowania terenu przy
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 2024 roku doktorant na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Przemko Stachowski
Urodzony w Poznaniu. Studiował w latach 1989-1994 w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Wydziału Malarstwo. Ukończył studia dyplomem z wyróżnieniem.
Po dyplomie zajął się monumentalnym i kameralnym malarstwem ściennym, sztalugowym, mozaiką artystyczną we wnętrzach architektonicznych. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą.
Zrealizował wiele autorskich artystycznych aranżacji wnętrz w przestrzeniach instytucjonalnych, prywatnych i sakralnych. Jest członkiem ZPAP.
Ma na swoim koncie liczne osiągnięcia: był m.in. finalistą konkursu PREMIO ARTEBORGO - Rzym 2020, laureatem II Nagrody PREMIO DANTE ALIGHIERI 2021 AWARD w Padwie, otrzymał nominację International Prize ARTIST OF THE YEAR 2020 – Sycylia, otrzymał także nominację do tytułu OSOBOWOŚĆ ROKU 2020 - TIMES POLSKA 2021. Jest członkiem BRITISH PUBLISHING HOUSE
Sławomir Micek
Sławomir Micek to rzeźbiarz, którego prace zdobywają laury zarówno w Polsce, jak i za granicą. Urodzony w Dębicy, ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Dyplom otrzymał w roku 1980 i od tego roku mieszka i tworzy w Kielcach. Specjalizuje się w rzeźbie realizowanej w brązie i marmurze. Tworzy kompozycje w dużej skali do wnętrz architektonicznych oraz sytuacji plenerowych, jak również rzeźby kameralne.
W samych Kielcach znajduje się kilkadziesiąt rzeźb, pomników i tablic pamiątkowych jego autorstwa. Najbardziej znane to m.in.: ławeczki Bronisława Opałki i Andrzeja Koziei, rzeźba „Kolumna czasu” i płaskorzeźby znaki zodiaku w Targach Kielce, wykonany z piaskowca pomnik zakonnika Kolumbina Tomaszewskiego na kieleckiej Karczówce, czy stworzone z brązu popiersia ludzi sztuki w Alei Szarych Szeregów (Bułhakow, Grechuta, Dali, Bartok, Łempicka, Hłasko, Pierściński, Warhol, Czapski).
Warto przyjść i podziwiać
Strefa Sztuki, organizowana w ramach 32. edycji wystawy materiałów i wyposażenia dla domu i ogrodu DOM, OGRÓD i TY, to przestrzeń pełna oryginalnych prac – znajdziesz tu obrazy, ceramikę, grafikę, fotografie, rękodzieło i unikatowe rzeźby. Idealne, jeśli szukasz czegoś niepowtarzalnego. Ekspozycjom towarzyszyć będą różnorakie warsztaty, inspirujące ćwiczenia dla przyszłych artystów oraz zajęcia edukacyjne z zakresu historii sztuki.
Zwiedzający będą mieli okazję porozmawiać z artystami, poznać historie ich dzieł, dowiedzieć się, jak powstają, a nawet zamówić coś personalizowanego. Targi DOM, OGRÓD i TY odbędą się 26 i 27 kwietnia 2025 w Targach Kielce. Bilety na targikielce.pl Warto je odwiedzić!