Menu - nagłówek (dodatkowe)

Zaloguj się

PL
Projekt-bez-tytulu.png

Wsparcie finansowe do urządzeń umożliwiających ładowanie samochodów elektrycznych

24 września 2021
Nawet 800 mln złotych mogą dostać firmy, które zdecydują się na zakup ładowarek do pojazdów elektrycznych. Nowa edycja programu „Mój Elektryk” zainicjowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wejdzie w życie w tym roku.

Pierwszeństwo uzyskają punkty szybkiego ładowania, zlokalizowane na terenach położonych poza obszarami miejskimi.  Stanowi to formę wsparcia rozwoju elektromobilności w Polsce. Do tej pory do programu „Mój Elektryk” mogły przystąpić tylko osoby fizyczne, ale już niebawem również firmy. Program ma być zrealizowany w latach 2021-2026, a nabory wniosków potrwają do 30 września 2025 r.

Dzięki środkom przeznaczonym na realizację inwestycji w zakresie budowy i rozwoju sieci ładowania samochodów elektrycznych zwiększy się stopień popularyzacji transportu zeroemisyjnego, ograniczy się poziom hałasu, a także emisję niebezpiecznych spalin, zwłaszcza na terenie miast. Ponadto, przekształcenie systemu energetycznego spowoduje, że prąd dostarczany do samochodów elektrycznych zacznie mieć zdecydowanie bardziej "zielony" charakter.

Odrobina statystyk o elektromobilności

Według Licznika Elektromobilności stworzonego przez  Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, z końcem sierpnia w Polsce dostępnych było 1253 ogólnodostępne stacji ładowania samochodów elektrycznych (2384 punkty). Z czego 33%  tych punktów to stacje szybkiego ładowania prądem stałym (DC), natomiast 67%  to wolne ładowarki prądu zmiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W sierpniu pojawiło się 29 kolejnych ogólnodostępnych stacji ładowania (65 punktów).

12 lipca rozpoczął się termin składania zgłoszeń do programu "Mój Elektryk", zakładającego dofinansowanie dla osób fizycznych na zakup nowych pojazdów zeroemisyjnych z grupy M1, którego koszt zakupu nie będzie wyższy niż 225 tys. zł. Wysokość dopłaty sięga 18 750 zł, zaś dla osób mających Kartę Dużej Rodziny - aż 27 tys. zł. Dla innych odbiorców programu przewidziano dopłaty, których wysokość uzależniona jest od rodzaju pojazdu i średniorocznego przebiegu. Wysokość budżetu przeznaczonego dla osób fizycznych sięga do 100 mln zł.

Programy wspierające rozwój elektromobilności

Kolejnym programem wspomagającym elektromobilność w Polsce jest Zielony Transport Publiczny. Samorządy mogą wnioskować o przyznanie środków na zakup autobusów zeroemisyjnych, elektrycznych i wodorowych. 20%-80%  dofinansowania na kupno lub wynajem pojazdów i przeszkolenie kierowców, natomiast 25% na budowę nowych lub poprawę dotychczasowych punktów ładowania. Nabór trwa do 20 grudnia 2021 roku.

Polecane aktualności
14 października 2021
Targi Enex przyciągają najlepszych przedstawicieli branży odnawialnych źródeł energii. Niemal 100 lat na rynku, marka znana w 27 krajach świata, ponad 25 lat doświadczenia w dystrybucji PV– to sprawia, że BayWa r.e. jest jednym z najlepszych partnerów biznesowych.
12 października 2021
Recykling paneli fotowoltaicznych zaczyna w Polsce dopiero raczkować. W naszym kraju można znaleźć zakłady przyjmujące zużyte panele fotowoltaiczne. Odpadów jest jednak bardzo mało, a recyklerzy powinni już teraz zebrać ogromne ilości zużytych paneli.
01 września 2021
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że w ramach programu Czyste Powietrze wpłynęło już ponad 304 tys. wniosków o dofinansowanie. Ich kwota przekraczała łącznie 5,2 mld zł.
18 sierpnia 2021
Panele fotowoltaiczne to coraz częściej spotykany widok. Spotkać je można nie tylko na dachach domów, ale także na polach. Różnorodne rozwiązania i sposoby montażu modułów dostrzec można podczas targów Enex. Ogromne elektrownie słoneczne wykorzystują techniki znane wystawcom kieleckich targów.
04 sierpnia 2021
Ponad 100 programów dofinansowujących inwestycje ekologiczne znalazło się w nowej wyszukiwarce internetowej. Strona została przygotowana przez Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu (działa w ramach Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego). To doskonałe rozwiązanie zarówno dla zwiedzających jak i wystawców targów Enex i Ekotech.
19 lipca 2021
Targi Enex to jedno z najważniejszych wydarzeń branżo OZE w Polsce. Od lat współtworzy je wiele podmiotów i instytucji. Do stałych partnerów wydarzenia należy między innymi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. O współpracy, a także modzie na fotowoltaikę mówi Prezes Zarządu WSOŚiGW Ryszard Gliwiński.
12 lipca 2021
Od 1 lipca 2021 na właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych i niemieszkalnych nałożono ustawowy obowiązek składania deklaracji o źródle ciepła i spalania paliw. To pierwszy moduł Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
23 czerwca 2021
Targi Enex to miejsce, w którym musi pojawić się każda osoba związana z branżą Odnawialnych Źródeł Energii. Wystawa to niepowtarzalna okazja na prezentację paneli czy pomp ciepła, ale także poznanie nowości, które wpływają na ekonomiczne i bardziej wydajne funkcjonowanie instalacji. O rozwoju tragów i ich przyszłości mówi Robert Frąk – menadżer wydarzenia.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy