Menu - nagłówek (dodatkowe)

Zaloguj się

PL
Projekt-bez-tytulu.png

Wsparcie finansowe do urządzeń umożliwiających ładowanie samochodów elektrycznych

24 września 2021
Nawet 800 mln złotych mogą dostać firmy, które zdecydują się na zakup ładowarek do pojazdów elektrycznych. Nowa edycja programu „Mój Elektryk” zainicjowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wejdzie w życie w tym roku.

Pierwszeństwo uzyskają punkty szybkiego ładowania, zlokalizowane na terenach położonych poza obszarami miejskimi.  Stanowi to formę wsparcia rozwoju elektromobilności w Polsce. Do tej pory do programu „Mój Elektryk” mogły przystąpić tylko osoby fizyczne, ale już niebawem również firmy. Program ma być zrealizowany w latach 2021-2026, a nabory wniosków potrwają do 30 września 2025 r.

Dzięki środkom przeznaczonym na realizację inwestycji w zakresie budowy i rozwoju sieci ładowania samochodów elektrycznych zwiększy się stopień popularyzacji transportu zeroemisyjnego, ograniczy się poziom hałasu, a także emisję niebezpiecznych spalin, zwłaszcza na terenie miast. Ponadto, przekształcenie systemu energetycznego spowoduje, że prąd dostarczany do samochodów elektrycznych zacznie mieć zdecydowanie bardziej "zielony" charakter.

Odrobina statystyk o elektromobilności

Według Licznika Elektromobilności stworzonego przez  Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, z końcem sierpnia w Polsce dostępnych było 1253 ogólnodostępne stacji ładowania samochodów elektrycznych (2384 punkty). Z czego 33%  tych punktów to stacje szybkiego ładowania prądem stałym (DC), natomiast 67%  to wolne ładowarki prądu zmiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W sierpniu pojawiło się 29 kolejnych ogólnodostępnych stacji ładowania (65 punktów).

12 lipca rozpoczął się termin składania zgłoszeń do programu "Mój Elektryk", zakładającego dofinansowanie dla osób fizycznych na zakup nowych pojazdów zeroemisyjnych z grupy M1, którego koszt zakupu nie będzie wyższy niż 225 tys. zł. Wysokość dopłaty sięga 18 750 zł, zaś dla osób mających Kartę Dużej Rodziny - aż 27 tys. zł. Dla innych odbiorców programu przewidziano dopłaty, których wysokość uzależniona jest od rodzaju pojazdu i średniorocznego przebiegu. Wysokość budżetu przeznaczonego dla osób fizycznych sięga do 100 mln zł.

Programy wspierające rozwój elektromobilności

Kolejnym programem wspomagającym elektromobilność w Polsce jest Zielony Transport Publiczny. Samorządy mogą wnioskować o przyznanie środków na zakup autobusów zeroemisyjnych, elektrycznych i wodorowych. 20%-80%  dofinansowania na kupno lub wynajem pojazdów i przeszkolenie kierowców, natomiast 25% na budowę nowych lub poprawę dotychczasowych punktów ładowania. Nabór trwa do 20 grudnia 2021 roku.

Polecane aktualności
01 grudnia 2021
Międzynarodowa firma działająca od lat 40 XX wieku zaprezentuje się na targach Enex. Grupa Garo zajmuje się produkcją stacji do ładowania samochodów elektrycznych i osprzętu elektroinstalacyjnego oraz dystrybucją wybranych produktów na rynku polskim.
01 grudnia 2021
Wystawca targów Enex, autoryzowany dystrybutor PV, BayWa r.e. Solar Systems zaprasza na szkolenia! Firma oferuje szeroką bazę szkoleń- zarówno w formie webinariów, jak i spotkań stacjonarnych w biurze. Aktywna forma warsztatów, sesja Q&A, pokaz komponentów na żywo doskonała okazja, by zaczerpnąć wiedzę od ekspertów.
24 listopada 2021
Historia firmy rodzinnej OCHSNER sięga roku 1872. Lata pracy firmy OCHSNER zaowocowały instalacją wielu systemów dla renomowanych klientów na całym świecie, w tym min. dla Marynarki Wojennej USA i NASA. Firma OCHSNER Wärmepumpen GmbH została założona w 1978 roku i stała się synonimem świadomości energetycznej, pionierskiego ducha i zamiłowania do innowacji. OCHSNER był jednym z pierwszych europejskich producentów, który rozpoczął produkcję pomp ciepła na skalę przemysłową.
23 listopada 2021
AS Energy weszła na rynek fotowoltaiki w roku 2019 i dzięki starannie opracowanej strategii szybko stała się jedną z wiodących marek. Za jej sukcesem stoi jednak duże doświadczenie w biznesie. Twórca marki – RuckZuck działa z powodzeniem w branży wyposażenia wnętrz od 2004 roku.
19 listopada 2021
Od 100 lat, działając na całym świecie, Mitsubishi Electric Corporation dostarcza Klientom biznesowym, jak również Klientom ostatecznym najwyższej jakości produkty z zakresu techniki lotniczej i kosmicznej, półprzewodników, produkcji i rozdziału energii, techniki komunikacyjnej i informacyjnej, elektroniki rozrywkowej, automatyki przemysłowej oraz techniki budowlanej, tj. technika klimatyzacyjna i ogrzewnictwo.
17 listopada 2021
Produkty HellermannTyton łączą, mocują, prowadzą, chronią i identyfikują kable w instalacjach fotowoltaicznych. Zapewniają niezrównane bezpieczeństwo, niezawodność i trwałość instalacji, bez względu na to, w jak trudnych warunkach działają. Przetestowane w ekstremalnych warunkach rozwiązania, od klipsów montażowych i elementów złącznych po systemy ochrony przewodów i etykiety.
10 listopada 2021
SAJ Electric jest profesjonalnym producentem w produkcji falowników od 17 lat. Chiński producent fotowoliki po raz pierwszy zaprezentuje się w Targach Kielce.
08 listopada 2021
Działając na rynku międzynarodowym MEB Group skupia firmy specjalizujące się w planowaniu, zarządzaniu i wykonywaniu prac w zakresie elektrotechniki, energetyki, techniki obiektów przemysłowych, wdrażaniu nowoczesnych technologii, zarządzaniu energią i doradztwie technologicznym i gospodarczym.