Projekt-bez-tytulu.png

Wsparcie finansowe do urządzeń umożliwiających ładowanie samochodów elektrycznych

24 września 2021
Nawet 800 mln złotych mogą dostać firmy, które zdecydują się na zakup ładowarek do pojazdów elektrycznych. Nowa edycja programu „Mój Elektryk” zainicjowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wejdzie w życie w tym roku.

Pierwszeństwo uzyskają punkty szybkiego ładowania, zlokalizowane na terenach położonych poza obszarami miejskimi.  Stanowi to formę wsparcia rozwoju elektromobilności w Polsce. Do tej pory do programu „Mój Elektryk” mogły przystąpić tylko osoby fizyczne, ale już niebawem również firmy. Program ma być zrealizowany w latach 2021-2026, a nabory wniosków potrwają do 30 września 2025 r.

Dzięki środkom przeznaczonym na realizację inwestycji w zakresie budowy i rozwoju sieci ładowania samochodów elektrycznych zwiększy się stopień popularyzacji transportu zeroemisyjnego, ograniczy się poziom hałasu, a także emisję niebezpiecznych spalin, zwłaszcza na terenie miast. Ponadto, przekształcenie systemu energetycznego spowoduje, że prąd dostarczany do samochodów elektrycznych zacznie mieć zdecydowanie bardziej "zielony" charakter.

Odrobina statystyk o elektromobilności

Według Licznika Elektromobilności stworzonego przez  Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, z końcem sierpnia w Polsce dostępnych było 1253 ogólnodostępne stacji ładowania samochodów elektrycznych (2384 punkty). Z czego 33%  tych punktów to stacje szybkiego ładowania prądem stałym (DC), natomiast 67%  to wolne ładowarki prądu zmiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W sierpniu pojawiło się 29 kolejnych ogólnodostępnych stacji ładowania (65 punktów).

12 lipca rozpoczął się termin składania zgłoszeń do programu "Mój Elektryk", zakładającego dofinansowanie dla osób fizycznych na zakup nowych pojazdów zeroemisyjnych z grupy M1, którego koszt zakupu nie będzie wyższy niż 225 tys. zł. Wysokość dopłaty sięga 18 750 zł, zaś dla osób mających Kartę Dużej Rodziny - aż 27 tys. zł. Dla innych odbiorców programu przewidziano dopłaty, których wysokość uzależniona jest od rodzaju pojazdu i średniorocznego przebiegu. Wysokość budżetu przeznaczonego dla osób fizycznych sięga do 100 mln zł.

Programy wspierające rozwój elektromobilności

Kolejnym programem wspomagającym elektromobilność w Polsce jest Zielony Transport Publiczny. Samorządy mogą wnioskować o przyznanie środków na zakup autobusów zeroemisyjnych, elektrycznych i wodorowych. 20%-80%  dofinansowania na kupno lub wynajem pojazdów i przeszkolenie kierowców, natomiast 25% na budowę nowych lub poprawę dotychczasowych punktów ładowania. Nabór trwa do 20 grudnia 2021 roku.

Polecane aktualności
23 maja 2022
Zainteresowanie tegorocznymi targami ENEX przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Statystycznie, impreza przyciągnęła o 20% więcej Wystawców i o 10% więcej Zwiedzających. Powierzchnia wystawiennicza była niemal dwukrotnie większa niż przed pandemią w 2020 roku. O tym jak wyglądała miniona edycja targów, można przeczytać w najnowszym raporcie.
12 kwietnia 2022
Program Mój Prąd to jedna z najbardziej popularnych dotacji na fotowoltaikę. W połowie kwietnia rusza nabór wniosków, który będzie prowadzony w trybie ciągłym do 2023 roku. Budżet programu wynosi 350 mln zł.
24 lutego 2022
Firmy BMZ POLAND, GALMET oraz VIESSMANN wybrały Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX jako miejsce spektakularnych premier.
23 lutego 2022
Pierwszego dnia targów Enex oraz Enex Nowa Energia podczas oficjalnej gali uhonorowano wybranych Wystawców nagrodami, medalami i wyróżnieniami.
23 lutego 2022
Zakończył się pierwszy dzień VI konferencji HEAT not LOST, organizowanej przez. Wydarzenie tradycyjnie odbywa się podczas XIX Targów Odnawialnych Źródeł Energii ENEX - NOWA ENERGIA w Targach Kielce.
23 lutego 2022
Galą 15-lecia Forum Pomp Ciepła zakończyło się ogólnopolskie spotkanie poświęcone tej tematyce. Poprzedziły ją trzy panele tematyczne, w których nie zabrakło informacji o instalacjach pomp ciepła, fotowoltaice i najnowszych technologiach.
23 lutego 2022
Podczas pierwszego dnia XXIV Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki i XIX Targów Odnawialnych Źródeł Energii ENEX Nowa Energia zorganizowano konferencję poświęconą transformacji energetycznej. Organizatorem spotkania był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
23 lutego 2022
Magazyny energii dla prosumenta to temat przewodni spotkania ENERGIA PL w Targach Kielce organizowanego w ramach XXIV Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki ENEX oraz XIX Targów Odnawialnych Źródeł Energii ENEX - NOWA ENERGIA.