Menu - nagłówek (dodatkowe)

Logowanie

PL
view-fireplace-with-burning-logs-natural-fur-skin-floor-holder-with-logs-cozy-room.jpg

Wskaż źródło ciepła i spalania odpadów! Rok na złożenie deklaracji

12 lipca 2021
Od 1 lipca 2021 na właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych i niemieszkalnych nałożono ustawowy obowiązek składania deklaracji o źródle ciepła i spalania paliw. To pierwszy moduł Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego można już składać deklaracje dotyczące ogrzewania domów i budynków. Za jej brak grozi grzywna. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków obejmie zarówno domy, jak i wszelkie budynki niemieszkalne.

Celem ewidencji pieców jest dostarczenie rzetelnych, weryfikowalnych informacji na temat tego, jakich urządzeń używają Polacy do ogrzania swoich domów, ale także tego, jaki stosują opał. Ma pomóc lepiej ukierunkować fundusze na wymianę kopciuchów, czyli pieców niespełniających norm efektywności i emisji.

Deklaracja uwzględnia 11 różnych źródeł ciepła - od sieci ciepłowniczej, przez różnego rodzaju kotły (gazowe, olejowe, na paliwa stałe) po kominki, piecokuchnie, piece kaflowe, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne i kolektory słoneczne. Warto dodać, że w dokumencie nie tylko podajemy źródło, ale też liczbę i przeznaczenie urządzeń. Właściciele kotłów na paliwa stałe będą musieli określić, czy jest to kocioł z ręcznym czy automatycznym podajnikiem, jego klasę oraz rodzaj stosowanego paliwa: węgiel, pellet, drewno,inny rodzaj biomasy.

(MBr)

Polecane aktualności
19 lipca 2021
Targi Enex to jedno z najważniejszych wydarzeń branżo OZE w Polsce. Od lat współtworzy je wiele podmiotów i instytucji. Do stałych partnerów wydarzenia należy między innymi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. O współpracy, a także modzie na fotowoltaikę mówi Prezes Zarządu WSOŚiGW Ryszard Gliwiński.
23 czerwca 2021
Targi Enex to miejsce, w którym musi pojawić się każda osoba związana z branżą Odnawialnych Źródeł Energii. Wystawa to niepowtarzalna okazja na prezentację paneli czy pomp ciepła, ale także poznanie nowości, które wpływają na ekonomiczne i bardziej wydajne funkcjonowanie instalacji. O rozwoju tragów i ich przyszłości mówi Robert Frąk – menadżer wydarzenia.
23 czerwca 2021
Wprowadzone niedawno zasady rozliczania prosumentów będą mało korzystne dla producentów paneli i spowolnią rozwój fotowoltaiki. Jednak, jak uważa prof. Konrad Świrski w rozmowie z portalem Wysokie Napięcie, wcale nie oznacza to końca złotych czasów dla tej technologii. Dodatkowo za pewien czas dołączą do niej magazynowanie i bilansowania zużycia energii. A o nich mówi się na targach Enex już od dawna.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy