DSC00176.JPG

Wojskowe nowości na MSPO

08 września 2021
Jak co roku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Wojsko Polskie prezentuje nowości. Jaki sprzęt i wyposażenie dla żołnierzy można zobaczyć tym razem w Targach Kielce?

DSC00176.JPG [3.30 MB] Nowości, które prezentuje Wojsko Polskie cieszą się dużym zainteresowaniem polskich, ale także zagranicznych żołnierzy. Mundurowi doceniają innowacyjność i praktyczny aspekt prezentowanych produktów.

Jednym z produktów, które pojawiły się po raz pierwszy podczas Międzynarodowego Salonu Przemysły Obronnego, a które funkcjonują od niedawna na wyposażeniu polskiej armii jest system Pilica.

- Przeciwlotniczy system rakietowo- artyleryjski Pilica wszedł na uzbrojenie Polskiej armii w grudniu 2020. Przeznaczona jest do zwalczania nisko lecących, wodnych i lekko opancerzonych celów – mówi kapral Adrian Polak z 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej.

Sprzęt został przetestowany na poligonie w Ustce, gdzie przeprowadzono strzelanie artyleryjskie, a system sprawdzono także w terenie.

Symulator jazdy

DSC00183.JPG [2.44 MB] Centrum Szkolenia Logistyki zaprezentowało symulator jazdy - Przeznaczony jest do szkolenia kierowców do jazdy ciężarówką, ciężarówką z naczepą, karetkami czy autobusami – mówi młodszy chorąży Najmant. Symulator ma  wspomagać proces szkolenia głownie dzięki scenariuszom, które są „wgrane” do symulatora. - Możemy zmieniać warunki pogodowe, terenowe, zdarzenia drogowe, ale także parametry samochodu – podkreśla przedstawiciel Centrum Szkolenia Logistyki.

Dzięki temu zaoszczędzane są fundusze, a także same samochody – nauka odbywa się na symulatorze, który nie ulegnie wypadkowi czy zniszczeniu. Z nauki mogą skorzystać żołnierze zawodowi wszystkich rodzajów sił zbrojnych – Nasze centrum logistyki jako jedyne szkoli mundurowych Wojsk Polskich – zaprasza mł. chor.  Najmant Centrum Szkolenia Logistyki.

Racja żywnościowa

DSC00196.JPG [3.13 MB] MSPO to nie tylko sprzęt – to także ekwipunek mundurowych, a ten wciąż poddawany jest modyfikacjom. - Prezentujemy prototyp Indywidualnej Racji Żywnościowej SR-SL. Dedykowana jest żołnierzom wojsk specjalnych, wykonujących zdania w terenie górskim – mówi Kierownik Pracowni Żywienia i Żywności Wojskowy Ośrodek Badawczo Wdrożeniowy major Arkadiusz Mikuła.

Racja oparta jest na produktach liofilizowanych, poza tym do komponentów racji dołączono m.in. suszone warzywa, batony i żele energetyczne czy smoothies. Jest to jedzenie, które można spożywać w ruchu. - Dodatkowo są to małe opakowania o wysokiej energetyczności. Pojedynczy zestaw warzy 600 gram i dostarcza 1500 kcal. – dodaje major Arkadiusz Mikuła. Całodzienne wyżywanie to 4500 kcal, zamknięte w 3 rękawach o wadze 1400 gramów. Wśród posiłków panuje różnorodność, a bazują na płatkach owsianych i liofilizowanych konserwy mięsno-warzywne.

Co ciekawe opakowania posiadają łatwo zdejmowalne etykiety. - Dzięki temu, jeśli żołnierz pozbędzie się opakowania to nie zostanie ono zidentyfikowane jako wyposażenie wojska –dodaje Kierownik Pracowni Żywienia i Żywności Wojskowy Ośrodek Badawczo Wdrożeniowy.

(MBr)

Polecane aktualności
13 września 2021
Tradycją Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego jest przyznawanie nagród Defender. Wyróżnienie otrzymują firmy, który produkty i usługi znajdą uznanie w oczach Komisji Konkursowej złożonej m.in. z Członków Rady Programowej kieleckich targów obronnych. Podczas wydarzenia przyznawane są także nagrody Ministra Obrony Narodowej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, a także wyróżnienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
09 września 2021
Urządzenia przeznaczone są m.in. do szkoleń taktycznych, treningu właściwych reakcji na drodze czy do szkolenia żołnierzy w różnych środowiskach walki.
09 września 2021
Podczas MSPO2021 Prezes Zarządu Targów Kielce dr Andrzej Mochoń odebrał nagrodę Niebieskiej Wstęgi od Grupy WB oraz dowód uznania zasług od spółki PCO
08 września 2021
Kontrakty, porozumienia, debaty i nagrody – tak można podsumować drugi dzień obecności Polskiej Grupy Zbrojeniowej na 29. MSPO. Obchodząca swoje 45-lecie PCO S.A. zawarła dwa ważne porozumienia dot. ekspansji na rynki zagraniczne, WZL-2 postawiło kolejne kroki na drodze do rozwoju zdolności serwisowania samolotów F-16 zaś Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. utworzyły Konsorcjum do realizacji dostaw sprzętu do zestawów „Wisła”.
08 września 2021
Wyróżnienia wręczono podczas trwającego XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego
07 września 2021
Podczas 29. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego nastąpiło uroczyste podpisanie listu intencyjnego, potwierdzającego dalszą współpracę pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową a Targami Kielce.
07 września 2021
Czołem Kadeci! Czołem Panie Ministrze! Takimi okrzykami przywitali się Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak oraz ok. 80 uczniów klas mundurowych szkół ponadgimnazjalnych, podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego
07 września 2021
Konsekwencje pandemii koronawirusa dla polskiego przemysłu obronnego omawiali przedstawiciele instytucji naukowych podczas konferencji zorganizowanej przy okazji 29. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce.¬