DSC00183.JPG
W trakcie wystaw wojskowych zwiedzający mieli okazje skorzystać z różnorodnych symulatorów.

Najciekawsze symulatory podczas wydarzenia MSPO

09 września 2021
Urządzenia przeznaczone są m.in. do szkoleń taktycznych, treningu właściwych reakcji na drodze czy do szkolenia żołnierzy w różnych środowiskach walki.

W trakcie wystaw wojskowych zwiedzający mieli okazje skorzystać z różnorodnych symulatorów.

  1. Spadochron ratowniczy

Do szkolenia wysokościowo-ratowniczego wykorzystywany jest spadochron ratowniczy, który umożliwia lądowanie w sytuacjach wymagających od pilota natychmiastowego opuszczenia statku powietrznego. Zadaniem lotnika jest dostosowanie się do warunków panujących w terenie przygody, oceny prędkości wiatru, znoszenie i przyjęcie prawidłowej postawy do lądowania. Ponadto obserwujący mogą jednocześnie oglądać na ekranie monitora to samo, co ćwiczący w goglach. Co ważne, charakterystyka lotu spadochronu i progresja prędkości opadania są jak najbardziej zbliżone do rzeczywistych.

  1. Żyroskop

Na stoisku Akademii Wojskowej znajduje się przyrząd lotniczo-gimnastyczny o nazwie Żyroskop, który ma trzy kierunki oddziaływania - pionowy, poprzeczy i strzałkowy. Zadaniem przyrządu jest przyzwyczajenie nadrządu równowagi (błędnika) oraz oddziaływanie na tzw. przyspieszenia kątowe, a są nimi m.in. odzwierciedlenie oddziaływania ludzkich kanałów półkulistych, w których znajduje się endolimfa. Żyroskop ma na celu szkolenie podchorąży, kadetów LAW grup lotnych. Na tym urządzeniu może być wykonanych 5 ćwiczeń, przy czym jednocześnie mogą być one realizowane przez pięć osób.

  1. Bieżnia gamingowa

Bieżnia wykorzystywana jest głównie w salonach VR, posiada duży potencjał szkoleniowy, ze względu na możliwość zapisania programu, na którym wykonywane są różnego typu ćwiczenia. Ogromną zaletą jest również to, że wykorzystuje się ruch własnego ciała poruszając się po obiekcie co daje większą możliwość zapoznania się z zaplanowanym terenem i dystansem, jaki ma użytkownik przebiec podczas pewnego manewru . Do tej pory w różnych tego typu aplikacjach VRowych poruszanie odbywało się jedynie za pomocą kontrolera.

  1. Trenażer VR do szkolenia żołnierza piechoty

Strzelnica i karabin w technologii VR zostały zaprojektowane przez kapitana LAW. Celem jest szkolenie żołnierzy piechoty w różnych środowiskach walki. Umożliwia to poruszanie się we wszystkich kierunkach oraz odwzorowanie terenu, co pozwalana na realizowanie ćwiczeń konkretnych umiejętności eksperckich oraz treningu taktycznego. Trenażer został skonfigurowany do aplikacji VBS3 co pozwala wczucie się w sytuację podczas pełnego treningu taktycznego. Dzięki kombinezonom haptycznym odbierane są bądźcie zewnętrzne takie jak uderzenia, trafienia czy zranienia.

  1. Symulator taktyczny załogi czołgu Leopard 2

Symulator przeznaczony jest do szkolenia taktycznego załóg działających na czołgach Leopard 2. Zapewnia on możliwość nauki obsługi podstawowych mechanizmów, przydziału bojowego oraz przydziału kierowcy czołgu. Prowadzenie ognia oraz wprowadzanie poprawek jest za pomocą celowników i elementów znajdujących się w czołgu. Wyprowadzenie ćwiczeń ogniowych taktycznych oraz dwustronnych dzięki sieci komputerowej.

  1. Symulator jazdy 3D

Symulator jazdy pod wpływem alkoholu do 2 promili, wzbogacone jest o programy pomagające doskonalić technikę jazdy, pokonywanie zakrętów przy wyższych prędkościach czy zachowania się w ruchu drogowym w mieście.  Dodatkowo wyposażone jest w sygnalizację świetlną i znaki drogowe. Użytkownik ma możliwość testować profil jazdy samochodem ciężarowym z naczepą i 3 rodzaje pojazdów osobowych: L, Toyota Yaris i auto terenowe ze skrzynią automatyczną. System symulatorów jest przede wszystkim przeznaczony dla żołnierzy, z uwagi na konieczność zachowania bezpieczeństwa ruchu drogowego.

(DW/MZ)

Polecane aktualności
13 września 2021
Tradycją Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego jest przyznawanie nagród Defender. Wyróżnienie otrzymują firmy, który produkty i usługi znajdą uznanie w oczach Komisji Konkursowej złożonej m.in. z Członków Rady Programowej kieleckich targów obronnych. Podczas wydarzenia przyznawane są także nagrody Ministra Obrony Narodowej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, a także wyróżnienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
09 września 2021
Podczas MSPO2021 Prezes Zarządu Targów Kielce dr Andrzej Mochoń odebrał nagrodę Niebieskiej Wstęgi od Grupy WB oraz dowód uznania zasług od spółki PCO
08 września 2021
Kontrakty, porozumienia, debaty i nagrody – tak można podsumować drugi dzień obecności Polskiej Grupy Zbrojeniowej na 29. MSPO. Obchodząca swoje 45-lecie PCO S.A. zawarła dwa ważne porozumienia dot. ekspansji na rynki zagraniczne, WZL-2 postawiło kolejne kroki na drodze do rozwoju zdolności serwisowania samolotów F-16 zaś Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. utworzyły Konsorcjum do realizacji dostaw sprzętu do zestawów „Wisła”.
08 września 2021
Wyróżnienia wręczono podczas trwającego XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego
08 września 2021
Jak co roku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Wojsko Polskie prezentuje nowości. Jaki sprzęt i wyposażenie dla żołnierzy można zobaczyć tym razem w Targach Kielce?
07 września 2021
Podczas 29. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego nastąpiło uroczyste podpisanie listu intencyjnego, potwierdzającego dalszą współpracę pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową a Targami Kielce.
07 września 2021
Czołem Kadeci! Czołem Panie Ministrze! Takimi okrzykami przywitali się Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak oraz ok. 80 uczniów klas mundurowych szkół ponadgimnazjalnych, podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego
07 września 2021
Konsekwencje pandemii koronawirusa dla polskiego przemysłu obronnego omawiali przedstawiciele instytucji naukowych podczas konferencji zorganizowanej przy okazji 29. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce.¬