strawberry-conference-tsw-2022.JPG
Ostatnia edycja Konferencji Truskawkowej zgromadziła licznych słuchaczy.

Na te informacje czekają producenci warzyw i owoców. Targi ruszają już w środę

17 stycznia 2023
Podczas Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, 18 i 19 stycznia, w Kielcach zwiedzający nie tylko przyjrzą się najnowszym technologiom, ale i zaczerpną potrzebnej wiedzy. W czasie pięciu konferencji głos zabierze 50 prelegentów. Będzie mowa między innymi o Europejskim Zielonym Ładzie i nowej wspólnej polityce rolnej. Wstęp bezpłatny po rejestracji na tsw.pl.

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa organizuje od 2013 roku warszawska Oficyna Wydawnicza Oikos. Wydarzenie zyskało renomę i uznawane jest za największe w branży w Europie Środkowo - Wschodniej. Najbliższa edycja po raz pierwszy będzie miała miejsce w Targach Kielce. Wstęp jest bezpłatny po rejestracji na stronie tsw.pl/.

W ciągu dwóch dni – 18 i 19 stycznia, ponad 300 wystawców, w tym 50 zagranicznych firm, będzie prezentowało ciągniki, kombajny, maszyny, urządzenia i wyposażenie, nawozy, środki ochrony, biostymulanty do gospodarstw specjalizujących się w produkcji owoców i warzyw. Zwiedzający bezpłatnie będą mogli wziąć udział w pięciu konferencjach, które poruszą tematy palące dla poszczególnych produkcji. 

 

 

Konferencja Sadownicza w środę, 18 stycznia. zajmie się  m.in. kwestiami kosztów produkcji i systemów prowadzenia sadów. – Zbiory jabłek za 2022 rok, według szacunkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniosły około 4,2 miliona ton. Z tego 1,5 miliona ton musimy wyeksportować, a w obliczu skutków wojny na Wschodzie jest to niewykonalne. Będziemy szukali alternatywy dla produkcji oraz rozwiązań, które w kraju zagospodarują nadwyżkę – mówi Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, który będzie prelegentem w czasie debaty.  

Konferencja Jagodowa, także w środę, skupi uwagę wokół  porzeczki i maliny. Specjaliści z kraju i zagranicy przedstawią pomysły na zagospodarowanie owoców. Będzie mowa o promocji na rynku i przetwarzaniu – także na wina.

Kolejna konferencja – warzywnicza  w czwartek 19 stycznia, podejmie temat wpływu europejskiego rynku na sytuację producentów w Polsce. Zostanie poruszony problem nawożenia i odżywiania warzyw. Prelegenci zastanowią się, jak w obliczu rosnących kosztów produkcji prowadzić uprawy pod osłonami. Jednym ze specjalistów, który zaprezentuje  najlepsze praktyki w integrowanej i zrównoważonej produkcji będzie Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Konferencja Truskawkowa, także w czwartek, podejmie problemy nawożenia w zmiennych warunkach oraz zagadnienia bezglebowej uprawy. 

Z kolei Konferencja Ogrodnictwo ekologiczne i zrównoważone podejmie tematy związane z Europejskim Zielonym Ładem. O nowej Wspólnej Polityce Rolnej i ekoschematach, które mają być wsparciem dla rozwoju rolnictwa zrównoważonego, będzie mówił dr Jerzy Plewa, ekspert Team Europe, w latach 2013-2020 szef dyrekcji generalnej ds. rolnictwa i obszarów wiejskich w Komisji Europejskiej.  O Krajowym Planie Strategicznym na lata 2023 -2027 będzie mówił między innymi Mirosław Maliszewski, poseł i prezes Związku Sadowników RP. Dyskusję poprowadzi znana dziennikarka telewizyjna zajmująca się tematyką agro Maria Sikorska. 

Wstęp na Targi Sadownictwa i Warzywnictwa i udział w konferencjach jest bezpłatny po rejestracji na tsw.pl/. Wydarzenie odbędzie się 18 i 19 stycznia w Targach Kielce.

Więcej na zdjęciach

 

Polecane aktualności
18 stycznia 2024
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa to nie tylko niezwykle ciekawa ekspozycja. Odwiedzający mogą także wziąć udział w branżowych konferencjach.
17 stycznia 2024
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa odbywające się w Targach Kielce przyciągają tłum zwiedzających z różnych stron Polski. W halach przyglądają się innowacyjnym maszynom i poznają ciekawostkami z dziedziny ogrodnictwa.
17 stycznia 2024
Nowością tegorocznej wystawy, której bacznie przyglądają się zwiedzający, są poletka pokazowe drzewne i owocowe. Na pierwszym z sadzonkami jabłoni, gruszek i czereśni zamontowano najnowocześniejsze technologie do nawadniania, pomiaru i ochrony przed szkodnikami oraz niesprzyjającą pogodą. Na drugim poletku goście TSW mogą zobaczyć w tunelach sadzonki borówki amerykańskiej, malin i truskawek w nietypowych formach uprawy.
17 stycznia 2024
Eksperci przekazują mnóstwo potrzebnej wiedzy i wyjaśniają wiele kwestii ważnych dla branży ogrodniczej w czasie Targów Sadownictwa i Warzywnictwa. W halach Targów Kielce trwają konferencje sadownicza i jagodowa, oraz trzy premierowe - maszynowa, dotycząca odnawialnych źródeł energii i pod hasłem "Przyszłość polskiego ogrodnictwa - strategia zamiast gaszenia pożarów".
17 stycznia 2024
– Mamy rekordową liczbę 424 wystawców, ponad 100 więcej niż przed rokiem, co pokazuje, że niełatwa decyzja o przeniesieniu wydarzenia z Warszawy do Kielc, okazała się trafna. Kielce są w centrum produkcji owocowo-warzywniczej, a Targi Kielce są dla nas bardzo gościnne i czujemy się tu bardzo dobrze – mówił podczas oficjalnego otwarcia Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW ich dyrektor Jacek Kłudka.
17 stycznia 2024
Małżeństwo znane z programu "Rolnik szuka żony" oraz popularnych w kraju sadowników można spotkać na stoisku Uni-Farmy podczas dwóch dni Targów Sadownictwa i Warzywnictwa.
16 stycznia 2024
Nowatorskie maszyny, takie jak ciągnik autonomiczny czy kompaktowe ciągniki o unikatowych kształtach kabin, już wjeżdżają do hal Targów Kielce. 424 firmy z 18 krajów zagospodarowuje przestrzeń. Trwa budowa pięciu scen, na których prowadzone będą konferencje w ramach Kongresu TSW. Praca wre, by już rankiem wystawa błyszczała. Targi trwają w środę i czwartek, 17 i 18 stycznia. Bilety na tsw.pl, tu także interaktywna mapa.
08 stycznia 2024
Firma PRO CNC podczas wydarzenia w Targach Kielce zaprezentuje kompleksowe maszyny, które dysponują nawet pięcioma rozwiązaniami. Targi TSW potrwają 17 i 18 stycznia.