7S5A7096.jpg
Siostra Anna Hyszko, jadwiżanka, od 12 lat prowadzi Szkołę Zakrystianów w Zawichoście.

Szkoła Zakrystianów podczas SacroExpo - towarzyszymy człowiekowi w spotkaniu z Bogiem

04 czerwca 2025
Szkoła Zakrystianów to inicjatywa formacyjna prowadzona przez siostry Jadwiżanki w Zawichoście . Jej celem jest duchowe i praktyczne przygotowanie osób, które posługują przy liturgii — zarówno duchownych, jak i świeckich, w tym m.in. zakrystianów, kościelnych, sióstr zakonnych, a także florystów zajmujących się aranżacją przestrzeni liturgicznej. Spotkaliśmy się z siostrą Anną Hyszko i ks. dr. Krzysztofem Porosło podczas Wystawy Sacroexpo, by porozmawiać o idei Szkoły Zakrystianów.

Czym charakteryzuje się Szkoła Zakrystianów? Co to za koncept, co to za pomysł i skąd się wziął?
Pomysł nawiązuje do działalności prowadzonej w Instytucie Liturgicznym przed wieloma laty przez księdza biskupa Wacława Świerzawskiego. On wprowadził formację zakrystianów. My wchodzimy w dziedzictwo tego pomysłu w Kościele, ale o tym pomyśle mówi też Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, mówiąc o zakrystianach, że pełnią oni funkcję liturgiczną w Kościele. Nasza wspólnota Jadwiżanek zajmuje się posługą liturgiczną.

Naszym charyzmatem jest towarzyszenie człowiekowi w drodze do spotkania z Bogiem obecnym w sakramentach Kościoła. I stąd ta troska, która przejmuje nasze serce, skłoniła nas do zorganizowania takiej formacji — żeby przybliżać ludziom rzeczywistość obecności Boga, pokazywać piękno liturgii, wtajemniczyć w to piękno znaków, symboli, obrzędów, po to, żeby przeżywać świadomie wiarę. Właśnie tym ludziom, którzy są najbliżej Misterium — zakrystianom — bo oni często pełnią posługę ukrytą, ale bardzo bliską samemu Misterium, blisko samego Boga obecnego.

Jaka jest księdza rola w tym Misterium, ale także w tej szkole i rodzaju posługi, którą państwo pełnicie?
Nie jestem bezpośrednio zaangażowany w Szkołę Zakrystianów, ale wspieram ją z każdej możliwej strony — działania siostry Anny. Mamy też wspólne przestrzenie działania w obszarze formacji liturgicznej. Wspomniane wcześniej rekolekcje „Misterium Fascinans”, które od 18 lat współtworzę z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym, są nastawione przede wszystkim na ludzi świeckich. Przyjeżdżają też księża i siostry zakonne, ale dominują osoby świeckie, które chcą głębiej uczestniczyć w liturgii, lepiej ją rozumieć i wzmacniać swoją wiarę.
Cała idea tych rekolekcji polega na tym, że liturgia nie jest jednym z punktów programu — cały program zbudowany jest na kanwie godzin liturgicznych, czyli liturgii godzin, z Eucharystią w centrum. Wszystkie prelekcje skupiają się na jednym temacie, prowadząc do głębszego uczestnictwa w liturgii. Drugą przestrzenią mojej działalności są książki poświęcone mistagogii, czyli wtajemniczaniu w liturgię.

Działania są więc komplementarne — z różnych stron próbujemy prowadzić wiernych i duchownych do głębszego uczestnictwa w liturgii. Dla księży są to spotkania formacyjne dotyczące sztuki celebrowania Eucharystii i tego, jak o liturgii mówić innym, by ich do niej prowadzić.

Czy szkoła jest przeznaczona wyłącznie dla osób pełniących funkcje liturgiczne?
Ja bym szeroko na to spojrzała — tak naprawdę zakrystianem jest każdy człowiek, bo jest zakrystianem swojego serca, w którym mieszka Bóg. Ale są też ci, którzy pełnią tę funkcję w Kościele w sposób konkretny. W codzienności spotykam się z tym, że na Szkołę Zakrystianów przyjeżdżają różne osoby: kapłani, klerycy, siostry zakonne jako zakrystianki, panowie świeccy — często kościelni.

Przyjeżdżają także floryści, którzy zajmują się aranżacją przestrzeni liturgicznej. Mówimy, że Boga nie trzeba dekorować, bo On sam jest pięknem i źródłem piękna, ale aranżacje mają to piękno odsłaniać, przybliżać. Nie mamy kryterium uczestnictwa — zwykle są to osoby wierzące, zaangażowane lub chcące się do tej posługi przygotować. Czasem przychodzą po prostu, by pogłębić swoją wiarę, wiedzę, duchowość.

Na czym skupia się Szkoła Zakrystianów — na duchowości czy stronie praktycznej liturgii?
Przede wszystkim mówimy o wierze, o spotkaniu z Bogiem obecnym, które dokonuje się w liturgii Kościoła. Liturgia to miejsce realnego spotkania z Bogiem. Do tego spotkania ciągle dorastamy w wierze.
Dlatego istotnym elementem szkoły jest formacja, modlitwa, zatrzymanie się, refleksja nad naszą posługą i nad pracami przygotowującymi liturgię.

Ale najpierw mówimy, że jesteśmy powołani — to Pan Jezus mówi: „Idźcie i przygotujcie nam Paschę.” To On nas posyła, abyśmy przygotowali Paschę. Tak staramy się to ukazywać uczestnikom, by odkryli swoje powołanie do życia w bliskości z Bogiem — również poprzez posługę liturgiczną zakrystiana. W dawnych obrzędach przedsoborowych mówiono, że zakrystianin nie tylko otwiera drzwi kościoła, ale i tabernakulum — duchowo otwiera człowieka na Boga. W naszym logo jest klucz — ale nie chodzi tylko o fizyczne otwieranie drzwi, tylko o duchowe otwieranie serc. Chcemy pokazywać, że każdy zakrystianin jest w pewnym sensie ewangelizatorem. Swoją postawą i świadomością ma przybliżać Boga każdemu, kto wchodzi do świątyni.

 

Polecane aktualności
04 czerwca 2025
Pięciodniowa pielgrzymka dla jednej osoby do Rzymu – to nagroda dla zwycięzców quizu organizowanego przez Targi SACROEXPO oraz Franciszkańskie Biuro Turystyczno-Pielgrzymkowe Patron Travel. W trakcie XXVI Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów wyłoniono czterech laureatów.
04 czerwca 2025
Nadzieja i konieczność jej pielęgnowania to przesłanie płynące z książki „Plan na życie według Carlo Acutisa”, autorstwa księdza Sebastiana Picura. Ksiądz Sebastian, w krótkiej rozmowie, która odbyła się w trzecim dniu targów Sacroexpo, opowiedział o tym, dlaczego Carlo Acutis to błogosławiony na nasze czasy i dlaczego nowe technologie sprawdzają się jako narzędzia ewangelizacji.
03 czerwca 2025
Drugiego dnia targów Sacroexpo, 3 czerwca odbyła się konferencja „Duch Liturgii Duchem Kościoła”, w trakcie której uczestnicy powrócili do najistotniejszych zagadnień poruszonych przez kard. Josepha Ratzingera w książce „Duch liturgii”. Wydarzenie zorganizowano w 20 rocznicę objęcia tronu papieskiego przez papieża Benedykta XVI.
03 czerwca 2025
Podczas tegorocznej wystawy SacroExpo ciekawym punktem programu było spotkanie z ks. prof. Witoldem Kaweckim, teologiem, duszpasterzem i autorem książki „Jezus. Tajemnica odkupienia”. Publiczność miała okazję wysłuchać głębokiej refleksji o najważniejszym fundamencie chrześcijańskiej wiary – osobie Jezusa Chrystusa.
03 czerwca 2025
W uroczystej ceremonii, pełnej duchowego znaczenia, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paisjusz, Prawosławny Arcybiskup Przemyski i Gorlicki, wręczył wyróżnienia siedmiu osobom i firmom, które wniosły znaczący wkład w rozwój i pielęgnowanie kultury sakralnej.
03 czerwca 2025
Na tegorocznych targach Sacroexpo premierowo zaprezentowano najnowszy tomik wierszy Adama Ziemianina „To tu – to tam”. Autor – uznany krakowski poeta – został uhonorowany medalem Per Artem Ad Deum przyznawanym pod patronatem Dykasterii ds. Kultury i Edukacji. Tomik wydano wspólnie z drugim z tegorocznych laureatów nagrody – Wydawnictwem Jedność.
03 czerwca 2025
Podczas tegorocznej edycji targów Sacroexpo zorganizowano niezwykłe spotkaniae ze sztuką słowa i dźwięku - 2 czerwca w Centrum Kongresowym Targów Kielce, odbył się wyjątkowy koncert zespołu „U Studni”. Było to artystyczne zwieńczenie uroczystej gali wręczenia medali Per Artem Ad Deum dla tegorocznych laureatów.
02 czerwca 2025
Za istotny wkład w rozwój kultury i kształtowanie duchowości człowieka uhonorowani zostali kolejni laureaci Medalu Per Artem Ad Deum. Adam Ziemianin oraz dyrektor Wydawnictwa Jedność, ks. Leszek Skorupa, odebrali nagrody podczas uroczystej gali, która odbyła się w poniedziałek, 2 czerwca. Podczas wydarzenia wręczono także nagrody za najciekawsze produkty i prezentacje targowe tegorocznej Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO.