Aktualności

Co TikTok ma wspólnego z religią? Ksiądz Sebastian Picur o nowych trendach w ewangelizacji
- Świętość jest uniwersalna, ale taki święty jak Stanisław Kostka, młodemu pokoleniu może wydawać się nieco archaiczny – przez to, jaki styl życia prowadził, czym się interesował, czy też jak wyglądał. Niemniej, wartości, jakie wyznawał są uniwersalne. Z kolei Carlo Acutis, który zmarł w 2006 roku, korzystał już z komputera i Internetu, grał w gry komputerowe, tworzył strony internetowe. Przez to, że jego świat był znacznie bliższy naszemu, uświadamia młodemu pokoleniu, że świętość jest możliwa także dzisiaj – wyjaśnia ksiądz Sebastian.
Z nowych technologii korzysta oczywiście także autor książki „Plan na życie według Carlo Acutisa”. Tylko w nieco inny sposób, niż przeciętny użytkownik. Ksiądz Sebastian Picur ewangelizuje przy użyciu TikToka. Zgromadził tam już społeczność niespełna miliona obserwujących, która stale rośnie.
- W dzisiejszym świecie dostępne narzędzia z pewnością ułatwiają ewangelizację. Z internetu korzysta mnóstwo ludzi – w przypadku ludzi młodych, myślę, że możemy założyć, że jest to 100% - mówi ksiądz Sebastian. - Księża chcą dotrzeć do jak największej liczby ludzi – zapraszamy do kościoła, na nabożeństwa, organizujemy akcje duszpasterskie, zapraszamy do wspólnot. Do jednych te zaproszenia docierają, do innych nie, ponieważ nie ma ich w kościele. Natomiast jeden z biskupów diecezji przemyskiej zauważył, że jeśli jesteśmy obecni w mediach społecznościowych, to ludzie mają do nas dostęp zawsze - stwierdza.
Czy ewangelizacja za pośrednictwem TikToka to wyzwanie? Czy treści religijne i światopoglądowe łatwo zamknąć w tak skondensowanej formule?
- Pamiętam początki YouTube’a w Polsce. Mało było tam wartościowych treści, jednak z czasem zaczęły pojawiać się treści edukacyjne, poradnikowe, a także kanały księży, osób zakonnych i świeckich osób wierzących, które w sposób naprawdę interesujący zaczęły mówić o wierze. Podobnie jak kiedyś YouTube, teraz zmienia się także TikTok – z platformy, która skupiała się na trendach, powoli przeistacza się w miejsce, w którym można zapoznać się z bardziej ambitnym contentem, ciekawymi opiniami. Tak naprawdę to od twórców i odbiorców zależy, jak dana platforma będzie wyglądała – przyznaje ksiądz Picur.
Zdaniem księdza Sebastiana, TikTok opiera się na dwóch filarach.
- To rozrywka i edukacja. Ja też, szczególnie na początku działalności, starałem się do tych dwóch aspektów odnosić – czasem nagrałem coś zabawnego, innym razem poważniejszego – na przykład w odpowiedzi na pytania nurtujące obserwujących. Myślę, że kluczem do sukcesu na TikToku jest znalezienie złotego środka i wyważenie publikowanych treści – podsumowuje ksiądz Sebastian Picur.
/ELS/