7S5A7230.jpg

Co TikTok ma wspólnego z religią? Ksiądz Sebastian Picur o nowych trendach w ewangelizacji

04 czerwca 2025
Nadzieja i konieczność jej pielęgnowania to przesłanie płynące z książki „Plan na życie według Carlo Acutisa”, autorstwa księdza Sebastiana Picura. Ksiądz Sebastian, w krótkiej rozmowie, która odbyła się w trzecim dniu targów Sacroexpo, opowiedział o tym, dlaczego Carlo Acutis to błogosławiony na nasze czasy i dlaczego nowe technologie sprawdzają się jako narzędzia ewangelizacji.

- Świętość jest uniwersalna, ale taki święty jak Stanisław Kostka, młodemu pokoleniu może wydawać się nieco archaiczny – przez to, jaki styl życia prowadził, czym się interesował, czy też jak wyglądał. Niemniej, wartości, jakie wyznawał są uniwersalne. Z kolei Carlo Acutis, który zmarł w 2006 roku, korzystał już z komputera i Internetu, grał w gry komputerowe, tworzył strony internetowe. Przez to, że jego świat był znacznie bliższy naszemu, uświadamia młodemu pokoleniu, że świętość jest możliwa także dzisiaj – wyjaśnia ksiądz Sebastian.

Z nowych technologii korzysta oczywiście także autor książki „Plan na życie według Carlo Acutisa”. Tylko w nieco inny sposób, niż przeciętny użytkownik. Ksiądz Sebastian Picur ewangelizuje przy użyciu TikToka. Zgromadził tam już społeczność niespełna miliona obserwujących, która stale rośnie.

- W dzisiejszym świecie dostępne narzędzia z pewnością ułatwiają ewangelizację. Z internetu korzysta mnóstwo ludzi – w przypadku ludzi młodych, myślę, że możemy założyć, że jest to 100% - mówi ksiądz Sebastian. - Księża chcą dotrzeć do jak największej liczby ludzi – zapraszamy do kościoła, na nabożeństwa, organizujemy akcje duszpasterskie, zapraszamy do wspólnot. Do jednych te zaproszenia docierają, do innych nie, ponieważ nie ma ich w kościele. Natomiast jeden z biskupów diecezji przemyskiej zauważył, że jeśli jesteśmy obecni w mediach społecznościowych, to ludzie mają do nas dostęp zawsze - stwierdza.

Czy ewangelizacja za pośrednictwem TikToka to wyzwanie? Czy treści religijne i światopoglądowe łatwo zamknąć w tak skondensowanej formule?

- Pamiętam początki YouTube’a w Polsce. Mało było tam wartościowych treści, jednak z czasem zaczęły pojawiać się treści edukacyjne, poradnikowe, a także kanały księży, osób zakonnych i świeckich osób wierzących, które w sposób naprawdę interesujący zaczęły mówić o wierze. Podobnie jak kiedyś YouTube, teraz zmienia się także TikTok – z platformy, która skupiała się na trendach, powoli przeistacza się w miejsce, w którym można zapoznać się z bardziej ambitnym contentem, ciekawymi opiniami. Tak naprawdę to od twórców i odbiorców zależy, jak dana platforma będzie wyglądała – przyznaje ksiądz Picur.

Zdaniem księdza Sebastiana, TikTok opiera się na dwóch filarach.

- To rozrywka i edukacja. Ja też, szczególnie na początku działalności, starałem się do tych dwóch aspektów odnosić – czasem nagrałem coś zabawnego, innym razem poważniejszego – na przykład w odpowiedzi na pytania nurtujące obserwujących. Myślę, że kluczem do sukcesu na TikToku jest znalezienie złotego środka i wyważenie publikowanych treści – podsumowuje ksiądz Sebastian Picur.

/ELS/

Polecane aktualności
04 czerwca 2025
Pięciodniowa pielgrzymka dla jednej osoby do Rzymu – to nagroda dla zwycięzców quizu organizowanego przez Targi SACROEXPO oraz Franciszkańskie Biuro Turystyczno-Pielgrzymkowe Patron Travel. W trakcie XXVI Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów wyłoniono czterech laureatów.
04 czerwca 2025
Szkoła Zakrystianów to inicjatywa formacyjna prowadzona przez siostry Jadwiżanki w Zawichoście . Jej celem jest duchowe i praktyczne przygotowanie osób, które posługują przy liturgii — zarówno duchownych, jak i świeckich, w tym m.in. zakrystianów, kościelnych, sióstr zakonnych, a także florystów zajmujących się aranżacją przestrzeni liturgicznej. Spotkaliśmy się z siostrą Anną Hyszko i ks. dr. Krzysztofem Porosło podczas Wystawy Sacroexpo, by porozmawiać o idei Szkoły Zakrystianów.
03 czerwca 2025
Drugiego dnia targów Sacroexpo, 3 czerwca odbyła się konferencja „Duch Liturgii Duchem Kościoła”, w trakcie której uczestnicy powrócili do najistotniejszych zagadnień poruszonych przez kard. Josepha Ratzingera w książce „Duch liturgii”. Wydarzenie zorganizowano w 20 rocznicę objęcia tronu papieskiego przez papieża Benedykta XVI.
03 czerwca 2025
Podczas tegorocznej wystawy SacroExpo ciekawym punktem programu było spotkanie z ks. prof. Witoldem Kaweckim, teologiem, duszpasterzem i autorem książki „Jezus. Tajemnica odkupienia”. Publiczność miała okazję wysłuchać głębokiej refleksji o najważniejszym fundamencie chrześcijańskiej wiary – osobie Jezusa Chrystusa.
03 czerwca 2025
W uroczystej ceremonii, pełnej duchowego znaczenia, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paisjusz, Prawosławny Arcybiskup Przemyski i Gorlicki, wręczył wyróżnienia siedmiu osobom i firmom, które wniosły znaczący wkład w rozwój i pielęgnowanie kultury sakralnej.
03 czerwca 2025
Na tegorocznych targach Sacroexpo premierowo zaprezentowano najnowszy tomik wierszy Adama Ziemianina „To tu – to tam”. Autor – uznany krakowski poeta – został uhonorowany medalem Per Artem Ad Deum przyznawanym pod patronatem Dykasterii ds. Kultury i Edukacji. Tomik wydano wspólnie z drugim z tegorocznych laureatów nagrody – Wydawnictwem Jedność.
03 czerwca 2025
Podczas tegorocznej edycji targów Sacroexpo zorganizowano niezwykłe spotkaniae ze sztuką słowa i dźwięku - 2 czerwca w Centrum Kongresowym Targów Kielce, odbył się wyjątkowy koncert zespołu „U Studni”. Było to artystyczne zwieńczenie uroczystej gali wręczenia medali Per Artem Ad Deum dla tegorocznych laureatów.
02 czerwca 2025
Za istotny wkład w rozwój kultury i kształtowanie duchowości człowieka uhonorowani zostali kolejni laureaci Medalu Per Artem Ad Deum. Adam Ziemianin oraz dyrektor Wydawnictwa Jedność, ks. Leszek Skorupa, odebrali nagrody podczas uroczystej gali, która odbyła się w poniedziałek, 2 czerwca. Podczas wydarzenia wręczono także nagrody za najciekawsze produkty i prezentacje targowe tegorocznej Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO.