4b.jpg

#Smartfarming GLOBTRAK jako przyszłość rolnictwa

14 marca 2022
Rolnictwo precyzyjne to jeden z najciekawszych modeli prowadzenia nowoczesnego gospodarstwa. W tym wpisie opiszemy kluczowe korzyści, jakie niesie ze sobą tzw. smart farming.

Co kryje się pod nazwą „rolnictwo precyzyjne”?

 

Pojazdy rolnicze prowadzone automatycznie, mapowanie pola, prowadzenie równoległe – na pewno spotkałeś się już z tymi terminami, ale czy wiesz, gdzie leży kluczowy sens innowacji?

 

Wydajność gospodarstwa to wypadkowa: stanu gleby, warunków pogodowych, jakości ziarna, precyzji dawkowania nawozu i środków ochrony roślin. Do tego dochodzi umiejętne zarządzanie czasem, maszynami oraz ludzką pracą. Przynajmniej ¼ z wymienionych elementów to czynniki nieprzewidywalne, czyli niosące ze sobą ryzyko. Kumulacja dwóch lub trzech takich czynników w sezonie żniw (np. wąskie okno pogodowe + brak siły roboczej) poważnie zagraża nie tylko zyskom, ale i istnieniu samego gospodarstwa. Dlaczego o tym piszemy? Bo głównym celem rolnictwa precyzyjnego jest niwelowanie wpływu czynników, które do tej pory obniżały wydajność zbiorów. Proces produkcji dąży do uproszczenia i przyspieszenia, a tym samym większej wydajności – o to chodzi w rolnictwie precyzyjnym.

8.jpg [2.28 MB]

 

Krok pierwszy: nie szacuj, zbieraj dane

 

Zbiór aktualnych, precyzyjnie pobieranych danych to fundament smart farmingu, czyli rolnictwa precyzyjnego lub inaczej rolnictwa 4.0.

 

Korzyści wynikające z opierania się na bazie danych widać szczególnie m.in. w procesach mapowania pola. Mapowanie to podział areału rolniczego na sekcje, które następnie są monitorowane. Mapowanie powstaje więc przy użyciu technologii GPS. Dane uzyskane z zestawu czujników montowanych w maszynach gospodarczych są przechowywane w „chmurze”. Spójna baza informacji pozwala z maksymalną precyzją prognozować plony lub zapotrzebowanie roślin na nawóz. Im więcej danych, tym większa dokładność prognozy – od zapotrzebowania na paliwo po wysokość zbiorów.

 

Krok drugi: mierz precyzyjnie, upraszczaj prace powtarzalne

 

Na pewno spotkałeś się z funkcją prowadzenia równoległego czy korekcji RTK (Real Time Kinematic). Prowadzenie równoległe – przy wykorzystaniu technologii GPS – pozwala wytyczyć optymalne ścieżki przejazdu maszyn rolniczych. W prosty sposób eliminuje problem nakładek i omijaków. Korekcja RTK umożliwia z kolei precyzyjne dokonanie pomiaru pola w czasie rzeczywistym. Najnowsze technologie pozwalają uzyskać pomiar z dokładnością do nawet 1-2 cm.

 

Jak to się przekłada na realne korzyści dla gospodarstwa?

 

Nawigacja satelitarna wraz z komputerowym systemem automatycznego sterowania maszyną znacznie upraszczają codzienne prace rolnicze. Wysiłek operatora maszyny jest ograniczony do minimum. Flota maszyn może pracować nocą lub w ciężkich warunkach pogodowych. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której np. czas żniw zostaje ograniczony przez wąskie okno pogodowe. Autosterowanie w krótkim czasie maksymalizuje wydajność pracy i pozwala osiągnąć efekt, który w normalnych warunkach nie byłby możliwy.

7.jpg [1.82 MB]

Krok trzeci: oszczędzaj i umiejętnie gospodaruj zasobami

 

Wydajność gospodarstwa to nie tylko zwiększenie plonów, ale także ograniczenie kosztów działalności.

 

Autosterowanie, mapowanie pola, korekcja RTK, precyzyjne dawkowanie środków – każda z tych funkcji, jaką zawiera telematyka rolnicza GLOBTRAK, wpływa bezpośrednio na:

 

  • oszczędność nawozu, paliwa, energii, czasu pracy, ziaren,
  • maksymalną precyzję dawkowania środków ochrony roślin,
  • minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko poprzez ograniczenie zużycia paliwa, herbicydów oraz śladu węglowego,
  • maksymalne wykorzystanie czasu pracy,
  • zrównoważoną gospodarkę rolną – dbałość o stan gleby, zapobieganie przesuszeniu i erozji,
  • zrównoważoną gospodarkę wodną.

 

Model rolnictwa precyzyjnego może bardzo pomóc Ci w pracy Twojego gospodarstwa. Po przeczytaniu tego artykułu, na pewno masz pytania. Zapraszamy na nasze stoisko podczas targów AGROTECH 2022. Dowiedz się, ile możesz realnie zaoszczędzić dzięki naszej technologi ROLNICTWA PRECYZYJNEGO GLOBTRAK!

Polecane aktualności
19 marca 2022
Popołudnie pierwszego dnia wystaw upłynęło pod znakiem uroczystej gali wręczenia nagród 27. Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH oraz 21. Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO.
19 marca 2022
Arek "Perqins" Zając, Mateusz "MAtheo780" Misiak i zwycięzca programu "Farma" Kuba Wojnowski byli gośćmi tegorocznego Agrotechu. Panowie spotkali się z fanami drugiego dnia targów.
19 marca 2022
Tłumy zwiedzających od rana ustawiały się przy bramkach wejściowych Targów Kielce. Tak wygląda rozpoczęcie drugiego dnia targów Agrotech.
18 marca 2022
Krzysztof Ciecióra – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odniósł się do aktualnej sytuacji na rynkach rolnych, w kontekście konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Zarząd Targów Kielce zaznaczył, że kluczowa w tej sytuacji jest organizacja imprez targowych.
18 marca 2022
Trwa pierwszy dzień targów techniki rolniczej Agrotech 2022. Jak co roku targi skupiają najważniejszych producentów i dystrybutorów sprzętu rolniczego z Polski i świata.
18 marca 2022
Aż siedemdziesięciu laureatów wojewódzkich eliminacji bierze udział w 39. Finale Krajowym Olimpiady Młodych Producentów Rolnych w ramach Targów AGROTECH. Uczestnicy testu sprawdzają swoją wiedzę oraz umiejętności w częściach pisemnej i praktycznej.
17 marca 2022
Bloki prefabrykowane Wall Block to idealna alternatywa dla popularnie stosowanych murów oporowych. Z ogromem ich zalet przedstawiciele branży rolniczej będą mogli się zapoznać na stoisku ZF-36 podczas XXVI Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH.
11 marca 2022
Polski producent lamp dla rolnictwa i motoryzacji Horpol dołącza do listy wystawców na międzynarodowych targach AGROTECH 2022 w Kielcach.