1z6n2244-20220318-TargiKielce-AgroTech.jpg

Rozmawiali o stanie polskiego rolnictwa

18 marca 2022
Krzysztof Ciecióra – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odniósł się do aktualnej sytuacji na rynkach rolnych, w kontekście konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Zarząd Targów Kielce zaznaczył, że kluczowa w tej sytuacji jest organizacja imprez targowych.

– Jestem głęboko przekonany, że targi są potrzebne dla branży. Musi nastąpić zwiększenie produkcji żywności w naszym kraju, zwłaszcza, gdy możemy stanąć przez sytuacją jej braku. Rolnictwo musi iść w kierunku automatyzacji i cyfryzacji. Patrzę więc z ostrożnym optymizmem na przyszłość tych targów – stwierdził prezes Andrzej Mochoń.

– Cały czas, nawet przed wojną stawaliśmy przed różnymi kryzysami. Żywność jest priorytetem i należy się na niej skupić. To wymaga też zaopiekowaniem się rolnikami, zarówno tymi dużymi, jak i małymi przedsiębiorstwami – stwierdził podsekretarz Krzysztof Ciecióra. – W przyszłości, trzeba będzie odpowiedzieć na potrzeby żywieniowe nie tylko w Polsce, ale też u naszych przyjaciół, także z Ukrainy, którzy stoją przed ogromnym kryzysem związanym z dostawami żywności i produktów rolnych. Wymaga to jednak przekonfigurowania łańcuchów dostaw. Kieleckie targi mają więc absolutnie zasadnicze znaczenie dla uzyskania tego celu. Sam, jako rolnik często bywałem na Agrotechu, gdzie mogłem przetestować sprzęt i dokonać odpowiedniej decyzji zakupowej.

Wiceprezes Targów Kielce, Bożena Staniak widzi przed polskim rolnictwem wielkie szanse rozwoju. Zwraca uwagę, że rodzime firmy mają szansę zapełnić braki, które pojawią się po zakończeniu wojny w Ukrainie. Zauważyła też, że zwiększenie cen może paradoksalnie przyczynić się do zwiększenia rentowności gospodarstw.

Polecane aktualności
19 marca 2022
Popołudnie pierwszego dnia wystaw upłynęło pod znakiem uroczystej gali wręczenia nagród 27. Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH oraz 21. Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO.
19 marca 2022
Arek "Perqins" Zając, Mateusz "MAtheo780" Misiak i zwycięzca programu "Farma" Kuba Wojnowski byli gośćmi tegorocznego Agrotechu. Panowie spotkali się z fanami drugiego dnia targów.
19 marca 2022
Tłumy zwiedzających od rana ustawiały się przy bramkach wejściowych Targów Kielce. Tak wygląda rozpoczęcie drugiego dnia targów Agrotech.
18 marca 2022
Trwa pierwszy dzień targów techniki rolniczej Agrotech 2022. Jak co roku targi skupiają najważniejszych producentów i dystrybutorów sprzętu rolniczego z Polski i świata.
18 marca 2022
Aż siedemdziesięciu laureatów wojewódzkich eliminacji bierze udział w 39. Finale Krajowym Olimpiady Młodych Producentów Rolnych w ramach Targów AGROTECH. Uczestnicy testu sprawdzają swoją wiedzę oraz umiejętności w częściach pisemnej i praktycznej.
17 marca 2022
Bloki prefabrykowane Wall Block to idealna alternatywa dla popularnie stosowanych murów oporowych. Z ogromem ich zalet przedstawiciele branży rolniczej będą mogli się zapoznać na stoisku ZF-36 podczas XXVI Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH.
14 marca 2022
Rolnictwo precyzyjne to jeden z najciekawszych modeli prowadzenia nowoczesnego gospodarstwa. W tym wpisie opiszemy kluczowe korzyści, jakie niesie ze sobą tzw. smart farming.
11 marca 2022
Polski producent lamp dla rolnictwa i motoryzacji Horpol dołącza do listy wystawców na międzynarodowych targach AGROTECH 2022 w Kielcach.