Targi-Kielce-Metal.jpg
Podczas seminarium przedstawione zostaną zagadnienia dotyczące rozwoju nowych technologii odlewniczych.

Seminarium branżowe na targach CONTROL-TECH

30 sierpnia 2021
Spotkanie będzie dotyczyło problemów w badaniach odlewów staliwnych i żeliwnych w oparciu o obowiązujące normy

Podczas seminarium przedstawione zostaną zagadnienia dotyczące rozwoju nowych technologii odlewniczych. Poniżej prezentujemy fragment referatu Problemy w badaniach odlewów staliwnych i żeliwnych w oparciu o obowiązujące normy", którego autorzy - Bronisław Cieśla (Dia-TECH) oraz Ryszard Jawor (Usługi NDT) zaprezentują stan obowiązujących dokumentów normatywnych (EN i ISO) i przeanalizują je pod kątem ich przydatności dla NDT podczas seminarium, które odbędzie się w trakcie nadchodzących XXIII Międzynarodowych Targów Technologii dla Odlewnictwa METAL oraz towarzyszących im XXIX Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej oraz Badań Nieniszczących CONTROL-TECH.

Seminarium odbędzie się 20 października 2021 roku o godz. 11:00 w sali E2 (pawilon E). Wstęp bezpłatny. 

"Wiadomość, iż badania nieniszczące są historycznie rzecz biorąc starsze od pierwszych prób odlewniczych, wydaje się być szokującą. Jeżeli za pierwsze próby odlewnicze przyjąć można formowanie elementów z ciągnionej miedzi circa 9000 p.n.e. na Bliskim Wschodzie [1] to pierwsze „Obserwatorium Astronomiczne”, odkryte do tej pory na stanowisku D@350.50 w Göbekli Tepe, datuje się na rok 9580. Zbudowanie takiego obserwatorium wymagało sporej wiedzy w zakresie metrologii a to już jest dziedzina badań wizualnych (VT) wchodzących w skład NDT. Kolejne lata, począwszy od 5000 p.n.e. przyniosły niezwykły rozwój odlewnictwa aż do czasów dzisiejszych. Natomiast jest zauważalny regres w rozwoju NDT w tej dziedzinie. Odnosimy wrażenie, iż rozwój norm NDT w dziedzinie odlewnictwa zatrzymał się w roku 1985 na DIN 1690‑2. Następne normy EN i ISO należy uznać za eksperymenty nieudane. Temu zagadnieniu poświecimy osobny rozdział w tym referacie. Automatyzacja, robotyzacja i poszukiwania nowych materiałów i technologii, sprawiło, iż Odlewnictwo dokonało na przestrzeni ostatnich 20 lat ogromnego skoku cywilizacyjnego. Zmieniło nasze spojrzenie nie tylko na wyroby metalowe ale również na mechanikę, w szerokim tego słowa znaczeniu.

W dziedzinie małych odlewów skok cywilizacyjny dokonał się dzięki projektowaniu (czy raczej symulacji) komputerowemu, automatyzacji i robotyzacji. W chwili obecnej, każda większa odlewnia produkująca seryjne elementy korzysta z tych narzędzi. Na rynku maszyn odlewniczych prym wiodą Tajwan (Zitai, Simhope, Chen Fong, itd.), USA (Connor), Japonia (Shibaura) i Szwajcaria (Buehler)."

Zachęcamy do udziału w seminarium.

(MB)

 

 

Polecane aktualności
15 grudnia 2021
Ruszył elektroniczny system zgłoszeń na targi. Zajrzyj do Portalu Wystawcy!
20 października 2021
W trakcie uroczystej gali uhonorowano firmy obchodzące jubileusze obecności na rynku
19 października 2021
Połączone: Salon Technologii Obróbki Metali STOM oraz Międzynarodowe Targi Technologii dla Odlewnictwa METAL od pierwszych minut gromadzą tłumy branżowych zwiedzających.
31 sierpnia 2021
Zapraszamy do udziału w warsztatach "Jak skuteczny jest proces czyszczenia laserowego z powierzchni metalowych?"
21 czerwca 2021
Rozwój gospodarczy regionu oraz promocja Kielc i województwa świętokrzyskiego to wspólny cel Głównego Urzędu Miar i Targów Kielce. Dziś prezesi obu tych instytucji podpisali umowę o współpracy.
01 kwietnia 2020
Sejm uchwalił pakiet dotyczący tarczy antykryzysowej, który ma kompleksowo przeciwdziałać negatywnym skutkom pandemii. Zapisy zaproponowane przez Ministerstwo Finansów dotyczą głównie kwestii budżetowych i obszaru działalności instytucji finansowych
26 września 2018
Na spotkanie „Foundry 4.0: najlepsze rozwiązania z Włoch” zaprasza Agencja Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich
26 września 2018
Na spotkanie „Identyfikacja materiałów z użyciem spektrometrów iskrowych/ emisyjnych (OES – optyczna spektrometria emisyjna) zaprosiła firma Hitachi High Tech