Oze.png

Recykling paneli fotowoltaicznych

12 października 2021
Recykling paneli fotowoltaicznych zaczyna w Polsce dopiero raczkować. W naszym kraju można znaleźć zakłady przyjmujące zużyte panele fotowoltaiczne. Odpadów jest jednak bardzo mało, a recyklerzy powinni już teraz zebrać ogromne ilości zużytych paneli.

Pierwszy zakład zajmujący się tylko i wyłącznie recyklingiem paneli fotowoltaicznych powstał trzy lata temu we Francji. Należy do Veolii w miejscowości Rousset. Panele są w zakładzie dzielone na szkło, silikon, tworzywa sztuczne i miedź. W 2018 roku zakład zaczynał od recyklingu ok. 1,4 tys. ton odpadów, rok później było ich ponad 5 tys. ton. Veolia podpisała kontrakt z organizacją PV Cycle, która w Europie zajmuje się zbiórką zużytych i zniszczonych paneli i zapewnia ich późniejszy recykling.

– Mimo, że targi Ekotech mają już swoje tradycje, to wciąż wsłuchujemy się w głosy wystawców i zwiedzających, które mówią o problemach branży – podkreśla Marcin Musiał, menager Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki  Odpadami. – Dlatego właśnie, jako pierwsi w Polsce zapraszamy do otwartej dyskusji o recyklingu paneli fotowoltaicznych

Do udziału w targach zapraszamy firmy zajmujące się recyklingiem, przetwarzaniem urządzeń napędzanych energią słoneczną, składowaniem baterii samochodowych – Nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, z których tak chętnie dziś korzystamy, za kilka lat mogą stać się problemem, dlatego już dziś zapraszamy do wspólnego szukania rozwiązań – zachęca Marcin Musiał.

W Polsce powstaje coraz  firmy, które podejmują się recyklingu paneli fotowoltaicznych. Niewielka część paneli co roku ulega uszkodzeniom podczas transportu i montażu i przedsiębiorcy poszukują wtedy recyklerów.

(MBr)

Polecane aktualności
23 maja 2022
Zainteresowanie tegorocznymi targami ENEX przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Statystycznie, impreza przyciągnęła o 20% więcej Wystawców i o 10% więcej Zwiedzających. Powierzchnia wystawiennicza była niemal dwukrotnie większa niż przed pandemią w 2020 roku. O tym jak wyglądała miniona edycja targów, można przeczytać w najnowszym raporcie.
12 kwietnia 2022
Program Mój Prąd to jedna z najbardziej popularnych dotacji na fotowoltaikę. W połowie kwietnia rusza nabór wniosków, który będzie prowadzony w trybie ciągłym do 2023 roku. Budżet programu wynosi 350 mln zł.
24 lutego 2022
Firmy BMZ POLAND, GALMET oraz VIESSMANN wybrały Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX jako miejsce spektakularnych premier.
23 lutego 2022
Pierwszego dnia targów Enex oraz Enex Nowa Energia podczas oficjalnej gali uhonorowano wybranych Wystawców nagrodami, medalami i wyróżnieniami.
23 lutego 2022
Zakończył się pierwszy dzień VI konferencji HEAT not LOST, organizowanej przez. Wydarzenie tradycyjnie odbywa się podczas XIX Targów Odnawialnych Źródeł Energii ENEX - NOWA ENERGIA w Targach Kielce.
23 lutego 2022
Galą 15-lecia Forum Pomp Ciepła zakończyło się ogólnopolskie spotkanie poświęcone tej tematyce. Poprzedziły ją trzy panele tematyczne, w których nie zabrakło informacji o instalacjach pomp ciepła, fotowoltaice i najnowszych technologiach.
23 lutego 2022
Podczas pierwszego dnia XXIV Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki i XIX Targów Odnawialnych Źródeł Energii ENEX Nowa Energia zorganizowano konferencję poświęconą transformacji energetycznej. Organizatorem spotkania był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
23 lutego 2022
Magazyny energii dla prosumenta to temat przewodni spotkania ENERGIA PL w Targach Kielce organizowanego w ramach XXIV Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki ENEX oraz XIX Targów Odnawialnych Źródeł Energii ENEX - NOWA ENERGIA.