image0.jpeg
Panel dyskusyjny o krajowym planie strategicznym podczas TSW.

O zielonych zmianach w ogrodnictwie podczas Targów TSW

19 stycznia 2023
W trakcie drugiego dnia Targów Sadownictwa i Warzywnictwa w Targach Kielce, podczas panelu dyskusyjnego rozmawiano o szansach, jakich mogą upatrywać polscy sadownicy w programach krajowych i unijnych oraz o tym, z jakimi zagrożeniami przyszło im się zmagać w codziennej pracy.

W panelu dyskusyjnym: „Krajowy Plan Strategiczny na lata 2023-2027, pomoże czy zaszkodzi w zielonych zmianach w ogrodnictwie?” wzięli udział dr Mirosław Korzeniowski ze Stowarzyszenie AGROEKOTON, Poseł Jan Krzysztof Ardanowski, Poseł Mirosław Maliszewski, Prezes Związku Sadowników RP, poseł na Sejm RP oraz dr Jerzy Plewa, Ekspert TEAM EUROPE, b. Dyr. Generalny KE, DG AGRI.

Swoje przemówienie poseł Mirosław Maliszewski rozpoczął od rozważeń, czy zielony europejski ład jest zagrożeniem dla sadownictwa czy szansą. Podkreślił, że w polskim sadownictwie powinno się odejść od maksymalizacji, od barwienia żywności, skupiania na jędrności produktu, ale na jego jakości. Jego zdaniem środki finansowania skierowane są w niewłaściwą stronę, a Krajowy Plan Strategiczny jest po to, aby dostarczać konsumentowi tanią i bezpieczną żywność.

Swoją opinię przedstawił także dr Mirosław Korzeniowski ze Stowarzyszenia AGROEKOTON, według którego biologizacja jest procesem, który trwa, a środki zgodnie ze strategią Unii Europejskiej są przeznaczone dla rolników do produkowania taniej dla konsumenta żywności. Ale w wielu dofinansowaniach ogrodnictwo zostało pominięte.

- 166 mln rocznie jest nie do wzięcia przez warzywników. W programach zawarte są takie działania jak: wykorzystanie płodozmianu, oranie obornika, dobrostan zwierząt, czyli ponad 90% pieniędzy jest nie do wzięcia dla polskiej branży ogrodniczej. Krajowy Plan Strategiczny powinien być zmodyfikowany – podkreślał dr Mirosław Korzeniowski.

Dr Jerzy Plewa z Ekspert TEAM EUROPE upatrywał dużej szansy w zorganizowaniu gospodarczym, w promocji i dbałości o jakość produktów, a Poseł Jan Krzysztof Ardanowski wyjaśnił, że branża ogrodnicza powinna stawić czoła wyzwaniom i eliminować zagrożenia.

 

Polecane aktualności
19 stycznia 2023
- Na wsi każdy chłopiec bawił się traktorem, a z czasem zmieniał zabawki na coraz większe. Dziś my, rolnicy – duzi faceci – przyjeżdżamy oglądać te „zabawki” w Targach Kielce – mówił w drugim dniu Targów Sadownictwa i Warzywnictwa Tomasz Klimkowski z programu „Rolnik szuka żony”. Ulubieniec widzów w Kielcach zachęcał też innych rolników do wzięcia udziału w programie TVP.
19 stycznia 2023
Drugiego dnia Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW odbyła się konferencja warzywnicza, w trakcie której debatowano nad przyszłością branży, jakością i cenami warzyw oraz ryzyku ich uprawy.
19 stycznia 2023
O Europejskim Zielonym Ładzie, kosztach produkcji, sposobach na zmniejszenie zużycia nawozów i poprawie jakości zbiorów mówili prelegenci konferencji „Ogrodnictwo ekologiczne i zrównoważone” w czasie Targów Sadownictwa i Warzywnictwa w Kielcach. W wykłady i debaty wsłuchiwało się wiele osób.
19 stycznia 2023
Pierwszy dzień Targów Sadownictwa i Ogrodnictwa w Targach Kielce okazał się rekordowy. Aż 7215 osób, ponad tysiąc więcej niż w ubiegłym roku, przebierało w ofercie 311 wystawców w środę, 18 stycznia w Targach Kielce. Drugiego dnia na zwiedzających czeka potężny wybór produktów, trzy branżowe konferencje oraz ekipa programu „Rolnik szuka żony” z uczestnikiem Tomkiem Klimkowskim.
18 stycznia 2023
Polska jest w czołówce producentów malin na świecie i liderem w Unii Europejskiej, dlatego to właśnie uprawie tego owocu poświęcono I konferencję jagodową podczas pierwszego dnia Targów Sadownictwa i Warzywnictwa w Targach Kielce.
18 stycznia 2023
Podczas 13. edycji targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW wśród wielu konferencji znalazła się również prelekcja w całości poświęcona hodowaniu i sprzedaży porzeczki. W konferencji uczestniczyło kilkadziesiąt osób.
18 stycznia 2023
O tym, jak zagospodarować jabłka i znaleźć dla nich zbyt na zagranicznych rynkach mówiono na Konferencji Sadowniczej w Targach Kielce. Prelekcje i debaty w czasie Targów Sadownictwa i Warzywnictwa zgromadziły tłum zainteresowanych.
18 stycznia 2023
311 wystawców bierze udział w największym w branży wydarzeniu w Europie Środkowo – Wschodniej. Na odwiedzających targi rolników, czeka 5 hal i 20 tys. metrów kwadratowych powierzchni.