image0.jpeg
Panel dyskusyjny o krajowym planie strategicznym podczas TSW.

O zielonych zmianach w ogrodnictwie podczas Targów TSW

19 stycznia 2023
W trakcie drugiego dnia Targów Sadownictwa i Warzywnictwa w Targach Kielce, podczas panelu dyskusyjnego rozmawiano o szansach, jakich mogą upatrywać polscy sadownicy w programach krajowych i unijnych oraz o tym, z jakimi zagrożeniami przyszło im się zmagać w codziennej pracy.

W panelu dyskusyjnym: „Krajowy Plan Strategiczny na lata 2023-2027, pomoże czy zaszkodzi w zielonych zmianach w ogrodnictwie?” wzięli udział dr Mirosław Korzeniowski ze Stowarzyszenie AGROEKOTON, Poseł Jan Krzysztof Ardanowski, Poseł Mirosław Maliszewski, Prezes Związku Sadowników RP, poseł na Sejm RP oraz dr Jerzy Plewa, Ekspert TEAM EUROPE, b. Dyr. Generalny KE, DG AGRI.

Swoje przemówienie poseł Mirosław Maliszewski rozpoczął od rozważeń, czy zielony europejski ład jest zagrożeniem dla sadownictwa czy szansą. Podkreślił, że w polskim sadownictwie powinno się odejść od maksymalizacji, od barwienia żywności, skupiania na jędrności produktu, ale na jego jakości. Jego zdaniem środki finansowania skierowane są w niewłaściwą stronę, a Krajowy Plan Strategiczny jest po to, aby dostarczać konsumentowi tanią i bezpieczną żywność.

Swoją opinię przedstawił także dr Mirosław Korzeniowski ze Stowarzyszenia AGROEKOTON, według którego biologizacja jest procesem, który trwa, a środki zgodnie ze strategią Unii Europejskiej są przeznaczone dla rolników do produkowania taniej dla konsumenta żywności. Ale w wielu dofinansowaniach ogrodnictwo zostało pominięte.

- 166 mln rocznie jest nie do wzięcia przez warzywników. W programach zawarte są takie działania jak: wykorzystanie płodozmianu, oranie obornika, dobrostan zwierząt, czyli ponad 90% pieniędzy jest nie do wzięcia dla polskiej branży ogrodniczej. Krajowy Plan Strategiczny powinien być zmodyfikowany – podkreślał dr Mirosław Korzeniowski.

Dr Jerzy Plewa z Ekspert TEAM EUROPE upatrywał dużej szansy w zorganizowaniu gospodarczym, w promocji i dbałości o jakość produktów, a Poseł Jan Krzysztof Ardanowski wyjaśnił, że branża ogrodnicza powinna stawić czoła wyzwaniom i eliminować zagrożenia.

 

Polecane aktualności
18 stycznia 2024
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa to nie tylko niezwykle ciekawa ekspozycja. Odwiedzający mogą także wziąć udział w branżowych konferencjach.
17 stycznia 2024
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa odbywające się w Targach Kielce przyciągają tłum zwiedzających z różnych stron Polski. W halach przyglądają się innowacyjnym maszynom i poznają ciekawostkami z dziedziny ogrodnictwa.
17 stycznia 2024
Nowością tegorocznej wystawy, której bacznie przyglądają się zwiedzający, są poletka pokazowe drzewne i owocowe. Na pierwszym z sadzonkami jabłoni, gruszek i czereśni zamontowano najnowocześniejsze technologie do nawadniania, pomiaru i ochrony przed szkodnikami oraz niesprzyjającą pogodą. Na drugim poletku goście TSW mogą zobaczyć w tunelach sadzonki borówki amerykańskiej, malin i truskawek w nietypowych formach uprawy.
17 stycznia 2024
Eksperci przekazują mnóstwo potrzebnej wiedzy i wyjaśniają wiele kwestii ważnych dla branży ogrodniczej w czasie Targów Sadownictwa i Warzywnictwa. W halach Targów Kielce trwają konferencje sadownicza i jagodowa, oraz trzy premierowe - maszynowa, dotycząca odnawialnych źródeł energii i pod hasłem "Przyszłość polskiego ogrodnictwa - strategia zamiast gaszenia pożarów".
17 stycznia 2024
– Mamy rekordową liczbę 424 wystawców, ponad 100 więcej niż przed rokiem, co pokazuje, że niełatwa decyzja o przeniesieniu wydarzenia z Warszawy do Kielc, okazała się trafna. Kielce są w centrum produkcji owocowo-warzywniczej, a Targi Kielce są dla nas bardzo gościnne i czujemy się tu bardzo dobrze – mówił podczas oficjalnego otwarcia Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW ich dyrektor Jacek Kłudka.
17 stycznia 2024
Małżeństwo znane z programu "Rolnik szuka żony" oraz popularnych w kraju sadowników można spotkać na stoisku Uni-Farmy podczas dwóch dni Targów Sadownictwa i Warzywnictwa.
16 stycznia 2024
Nowatorskie maszyny, takie jak ciągnik autonomiczny czy kompaktowe ciągniki o unikatowych kształtach kabin, już wjeżdżają do hal Targów Kielce. 424 firmy z 18 krajów zagospodarowuje przestrzeń. Trwa budowa pięciu scen, na których prowadzone będą konferencje w ramach Kongresu TSW. Praca wre, by już rankiem wystawa błyszczała. Targi trwają w środę i czwartek, 17 i 18 stycznia. Bilety na tsw.pl, tu także interaktywna mapa.
08 stycznia 2024
Firma PRO CNC podczas wydarzenia w Targach Kielce zaprezentuje kompleksowe maszyny, które dysponują nawet pięcioma rozwiązaniami. Targi TSW potrwają 17 i 18 stycznia.