1602067607803.jpg

O tworzywach sztucznych, jako materiale przyjaznym dla środowiska

07 października 2020
Jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznej edycji targów PLASTPOL jest tradycyjnie seminarium techniczne PLASTECH-INFO.

„Tworzywa sztuczne, jako materiał przyjazny dla środowiska naturalnego i życia człowieka” to główny nurt, któremu poświęcone zostało tegoroczne seminarium techniczne PLASTECH-INFO. Negatywny wizerunek tworzyw sztucznych, eksponowanie możliwości ich zastosowania w kontekście do istniejących wymagań środowiskowych oraz podnoszenie świadomości znaczenia gospodarowania zasobami poprzez właściwy dobór materiału, technologii i optymalizację procesu przetwórczego, to najważniejsze kwestie omawiane podczas spotkania.

Merytoryczny wykład rozpoczął się od prelekcji pn. ECODESIGN- zasady projektowania przyjaznych dla środowiska wyrobów polimerowych, który poprowadził Maciej Heneczkowski z Politechniki Rzeszowskiej.

- Tworzywa weszły dość mocno w nasze życie. W pewnym momencie okazały się materiałem XXI wieku, ale w tej chwili są na rozdrożu, ponieważ przez nieumiejętne wykorzystywanie ich i stosowanie, stały się w pewnym momencie problemem – odpadem trudnym do zagospodarowania. Dzieje się tak, chociażby dlatego, że zmniejszyła się powierzchnia dostępna do składowania odpadów oraz zaostrzone zostały przepisy dot. zagospodarowania odpadami - podkreślał Maciej Heneczkowski.

Wśród najczęściej zużywanych tworzyw sztucznych wymieniono m.in. polimer i PET, a branże, w których najczęściej wykorzystywane są tworzywa sztuczne, to m.in. budownictwo oraz motoryzacja.

Podczas seminarium technicznego wskazano kluczowe cele prac zmierzających do zmniejszenia obciążenia środowiska odpadami poużytkowymi tworzyw polimerowych. Wśród zasad wykorzystywanych w fazie projektowania wyrobów wyróżniono zasadę tzw. ecodesigningu.

Dużą uwagę poświęcono również zagadnieniu projektu Gospodarki w Obiegu Zamkniętym. Wśród obszarów, które warunkują powodzenie tego projektu znalazły się m.in. tworzywa sztuczne, straty żywności, energetyka oraz bioprodukty. Podkreślono również działania organizacyjne dot. tworzyw polimerowych w ramach projektu, gdzie wyróżniono recyklowalność, bioedegradowalność, eliminację zastosowania substancji szkodliwych dla środowiska oraz ograniczenie odpadów zanieczyszczających środowisko morskie.

Podczas seminarium technicznego przedstawiono również założenia projektowania wyrobów z tworzyw polimerowych przyjaznych dla środowiska oraz szczegółowe zasady proekologicznego projektowania, wykonawstwa i użytkowania wyrobów sztucznych.

W kolejnej części spotkania, Bogdan Zabrzewski z Wittmann Battenfeld Polska Sp. z o.o., poruszył kwestie dot. technologii wtryskiwania wspomaganego gazem oraz omówił znaczenie nowoczesnych wtryskarek w kontekście rozwoju innowacyjnych technologii.

(MCh)

 

Polecane aktualności
06 października 2020
Jak każdego roku, również i tym razem podczas targów PLASTPOL odbyło się spotkanie branży tworzyw sztucznych.
06 października 2020
Wyjątkowa edycja targów Plastpol właśnie wystartowała. Wystawa, początkowo planowana na maj, zgromadziła 147 wystawców z 12 krajów. Przedstawiciele firm z Austrii, Czechy, Danii, Holandii, Litwy, Niemiec, Polski, Serbii, Słowenii, Szwajcarii, Ukrainy i Włochy przez trzy targowe dni będą prezentować swoją ofertę zwiedzającym z całej Europy.
06 października 2020
W XXIV Międzynarodowych Targach Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL weźmie udział firma Sygnis.
05 października 2020
Celem firmy jest wspieranie rozwoju przemysłu poprzez fachowe doradztwo techniczne oraz dostarczanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i maszynowych. Oferty tej firmy nie mogło zabraknąć na tegorocznych Międzynarodowych Targach Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL
01 października 2020
Jak uzyskać akredytację na nadchodzące Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL?
29 września 2020
Seminarium online będzie uzupełnieniem tradycyjnej odsłony tegorocznych Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL
29 września 2020
Sezon jesienny w Targach Kielce upływa pod znakiem przemysłowych wydarzeń. We wrześniu odbył się już Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego oraz Salon Technologii Obróbki Metali wraz z wydarzeniami towarzyszącymi. Już w październiku kolejna odsłona iście przemysłowego przedsięwzięcia, którym będą Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy – 6-8 października
25 września 2020
Do wystawców targów Plastpol dołącza kolejna firma. Meusburger jest wiodącym producentem elementów znormalizowanych o wysokiej precyzji. Z ofertą firmy będzie można zapoznać się podczas targów Plastpol, które zaczynają się już 6 października w Targach Kielce.