saco24-wydarzenia-aktualnosc.png
Konferencja osób świeckich o polskim kościele.

O katolicyzmie jutra - debata świeckich osób o polskim Kościele

28 maja 2024
Debata organizowana przez Centrum Duszpasterskie Wesoła54 drugiego dnia targów Sacroexpo będzie próbą odpowiedzi na pytanie o przyszłość Kościoła w Polsce. Celem spotkania jest otwarta rozmowa na temat roli i znaczenia Kościoła w Polsce w dobie zewnętrznych wyzwań i wewnętrznych przemian. W trakcie debaty świeccy katolicy będą mieli okazję podzielić się swoimi refleksjami oraz przedyskutować przyszłość Kościoła w kontekście dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości społecznej i kulturowej.

 W debacie zatytułowanej „Katolicyzm jutra. Dyskusja świeckich o polskim Kościele” wezmą udział osoby świeckie. Wśród nich są teolodzy, dziennikarze, filozofowie, którzy w poczuciu odpowiedzialności za kształt religii, kształt chrześcijaństwa oraz kształt katolicyzmu w Polsce, z całą pewnością odważnie będą zabierać głos. Spotkanie odbędzie się 11 czerwca o godzinie 17. 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w tej istotnej dyskusji, która pozwoli na wymianę poglądów i wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytania dotyczące przyszłości polskiego katolicyzmu.

Uczestnicy panelu:

  • Monika Białkowska, teolożka i dziennikarka; publicystka „Przewodnika Katolickiego”; autorka programu „Reportaż z wycinków świata”; publikacje: Teologia przy rosole; Siostry. O nadużyciach w żeńskich klasztorach.
  • Aneta Liberacka, matematyk z wykształcenia; redaktor naczelna portalu Stacja7.pl i Wydawnictwa Stacja7; prezes firmy medialnej Stacja7 sp. z o. o; publikacje: 30 scen z życia Maryi; Wielki Foch. O (nie)dojrzałości kobiet. Mama czwórki dzieci.
  • Paweł Milcarek, historyk i filozof; redaktor naczelny „Christianitas”; były dyrektor II Programu Polskiego Radia; publikacje: Polska chrześcijańska. Kamienie milowe; Non possumus: niezgoda, której uczy Kościół.
  • Zbigniew Nosowski, teolog i socjolog; redaktor naczelny kwartalnika „Więź”; były konsultor Papieskiej Rady do spraw Świeckich; publikacje: Szare a piękne. Rekolekcje o codzienności; Krytyczna wierność. Jakiego katolicyzmu Polacy potrzebują.

Prowadzenie: ks. Rafał Dudała - duszpasterz (rektor Kościoła Akademickiego przy ul. Wesołej 54 w Kielcach) i nauczyciel akademicki (profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego); publikacje: Kod Jana Pawła IIDemokracje zbuntowane.

Wstęp na targi Sacroexpo jest bezpłatny. Wystarczy się zarejestrować na stronie: https://www.targikielce.pl/sacroexpo/rejestracja-zwiedzajacych

/MSi/

Polecane aktualności
24 czerwca 2024
Podczas jubileuszowej edycji Wystawy Sacroexpo powstał jeden z odcinków programu "Sól Ziemi" Telewizji Trwam. Poświęcono go szeroko pojętej sztuce sakralnej, a także opowieści o wybranych wystawcach, którzy sztukę tę pielęgnują już od wielu lat. Zachęcamy do obejrzenia materiału.
12 czerwca 2024
Trzeciego dnia targów Sacroexpo odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono prestiżowe nagrody targowe, medale honorowe oraz nagrody Top Design. Spotkanie było pełne emocji, radości i uznania dla tych, którzy wnoszą wyjątkowy wkład w rozwój branży sakralnej.
12 czerwca 2024
Siostry Zofia Sadło i Iwona Paluch oraz księża Michał Paśnik i Bartosz Prusiewicz zostali laureatami w konkursie wiedzy, przygotowanym przez franciszkanskie biuro Patron Travel. Zwycięzcy pojadą na pięciodniową wycieczkę do Rzymu, Neapolu i Pompejów.
12 czerwca 2024
Pełne emocjonalnych i duchowych wyznań było spotkanie z Krzysztofem Sokołowskim, uznanym artystą zajmującym się współczesną sztuką sakralną. Podczas wystawy SacroExpo w Targach Kielce rozmowę prowadziła Julia Maciejewska z ART In House.
12 czerwca 2024
Podczas tegorocznych targów Sacroexpo, odbyła się sesja skierowana do administratorów i zarządców obiektów sakralnych „Jak ustrzec się pożarów i innych zdarzeń – bezpieczeństwo przeciwpożarowe i nie tylko”. Celem spotkania była edukacja i wymianę doświadczeń w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych i innych aspektów bezpieczeństwa w miejscach sakralnych.
11 czerwca 2024
Podczas 25. Międzynarodowej Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów, artysta i plastyk, urodzony w Białymstoku, podzielił się z gośćmi wydarzenia historią o początkach swojej twórczości. Podczas autorskiego opowiedział także o swoich dokonaniach artystycznych oraz o tym, jak wygląda jego warsztat, oraz skąd czerpie inspiracje.
11 czerwca 2024
Tegoroczna edycja targów Sacroexpo owocuje w wiele spotkań z autorami książek i publikacji. Jednym z nich było wyjątkowa rozmowa z księdzem Witoldem Kaweckim, autorem książki "Podróże po Włoszech z Artemizją Gentileschi". Książka ta jest nie tylko przewodnikiem po malowniczych zakątkach Włoch, ale również opowieścią o życiu i twórczości jednej z najbardziej znaczących, ale nieznanych artystek baroku.
11 czerwca 2024
Wyjątkowe spotkanie branży sakralnej jest okazją do poznania najnowszych trendów, technologii oraz twórczości związanej z kościołem i szeroko pojętą kulturą religijną. Drugi dzień targów obfituje w interesujące wydarzenia i spotkania, które z pewnością przyciągną uwagę zarówno osób konsekrowanych, jak i wszystkich zainteresowanych tematyką sakralną. Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji.