elektroodpady.png
Niewłaściwa utylizacja odpadów stanowi poważne zagrożenie dla środowiska.

Nieprawidłowa utylizacja elektroodpadów może skutkować wysokimi karami! Mandat może wynieść nawet do 5 tysięcy złotych.

18 lipca 2024
Wysoka kara grozi za nieuważne segregowanie elektroodpadów. Można tego uniknąć korzystając ze specjalnych punktów zbiórki, bezpłatnego odbioru elektrośmieci z domu lub oddania starego sprzętu w sklepie przy zakupie nowego. O właściwej segregacji odpadów będzie można dowiedzieć się więcej również podczas 25. edycji targów Ekotech w Targach Kielce.

Elektroodpady stanowią jedno z największych zagrożeń dla środowiska. Należą do najbardziej niebezpiecznych odpadów, gdyż zawierają liczne substancje szkodliwe dla zdrowia i środowiska. W związku z tym kary za niewłaściwe zarządzanie tego rodzaju odpadami mogą wynosić nawet do 5 tysięcy złotych. Badania przeprowadzone przez GfK Polonia w 2019 roku wykazały, że 1 na 5 Polaków przynajmniej raz pozbył się zużytego sprzętu elektronicznego w niewłaściwy sposób, wrzucając go do śmietnika z innymi odpadami.

Elektroodpady to szeroka kategoria obejmująca:

  • telefony komórkowe,
  • sprzęt RTV,
  • sprzęt AGD,
  • żarówki, świetlówki,
  • baterie,
  • LED-y,
  • powerbanki.

Utylizację tych odpadów reguluje ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 2015 roku, która określa wysokość grzywien nakładanych przez straż miejską lub policję za nieprawidłowe pozbywanie się elektroodpadów.

Specjalne punkty zbiórki elektroodpadów (PSZOK) zajmują się ich utylizacją. Warto sprawdzić, gdzie w okolicy znajduje się najbliższy PSZOK. Większe elektroodpady, takie jak lodówki czy pralki, można oddać do bezpłatnego odbioru bezpośrednio z domu, zwłaszcza w większych miastach. Ważne jest również, że przy zakupie nowego sprzętu możemy oddać stary sprzęt bez dodatkowych opłat. Sprzedawcy są zobowiązani do jego przyjęcia zarówno przy dostawie do domu, jak i w sklepie.

Odpowiednia utylizacja elektroodpadów jest nie tylko kwestią ochrony środowiska, ale również uniknięcia wysokich kar finansowych. Używajmy wyznaczonych punktów zbiórki i korzystajmy z możliwości darmowego odbioru dużych elektrośmieci.

Targi Ekotech to doskonała okazja do rozmowy na temat wyzwań i rozwiązań związanych z elektroodpadami. Wydarzenie, które odbędzie się od 8 do 10 kwietnia 2025 roku w Targach Kielce, zgromadzi ekspertów i profesjonalistów z branży gospodarowania odpadami. Uczestnicy będą mieli okazję wymienić się wiedzą, doświadczeniami i nowoczesnymi technologiami, które mogą pomóc w bezpiecznej i efektywnej utylizacji elektroodpadów. Podczas Ekotech zaplanowano liczne panele dyskusyjne, prezentacje i warsztaty poświęcone tematyce zarządzania odpadami. W obliczu rosnącego problemu elektroodpadów, takie wydarzenia są kluczowe dla promowania odpowiedzialnych praktyk i podnoszenia świadomości na temat ich właściwej utylizacji.

/MSi/

Polecane aktualności
09 października 2024
Czy chcesz maksymalnie wykorzystać swój udział w targach Ekotech? Mamy dla Ciebie coś specjalnego! Skorzystaj z darmowego ebooka stworzonego przez Pawła Tkaczyka – eksperta ds. strategii marketingowej i storytellingu, który pomoże Ci wyróżnić się na tle konkurencji i zyskać przewagę.
30 lipca 2024
Jak sygnalizuje resort klimatu i środowiska, w ustawie o systemie kaucyjnymi pojawi się kilka istotnych zmian. Dotyczą one m.in. zwiększenia opłaty produktowej dla podmiotów długo nieobjętych systemem kaucyjnym, podniesienie poziomu zbiórki opakowań oraz wprowadzenie wielorazowych butelek szklanych. Będą też zmiany mające na celu usprawnienie współpracy i raportowania w systemie kaucyjnym.
29 lipca 2024
W trosce o komfort gości kieleckiego ośrodka wystawienniczego, wprowadzone zostaną usprawnienia, które ułatwią poruszanie się po terenie targowym. Od połowy września 2024 roku hale Targów Kielce będą oznaczane w nowy sposób, za pomocą numerów. Literami zaś opisane zostaną ciągi komunikacyjne, zgodnie z europejskimi standardami. Ułatwi to zwiedzającym nawigację i lokalizowanie stoisk.
25 lipca 2024
Nowe przepisy wchodzące w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku są krokiem w kierunku bardziej ekologicznej gospodarki odpadami. Deweloperzy i firmy remontowe muszą przygotować się na wprowadzenie odpowiednich zmian w swoich procesach zarządzania odpadami. Wpłynie to na osiągnięcie wyższych standardów ochrony środowiska i lepszego gospodarowania zasobami naturalnymi.
16 lipca 2024
Startują nabory wniosków o dotacje do udziału w międzynarodowych targach odbywających się w kraju - także w Targach Kielce! Małe i średnie przedsiębiorstwa, które zechcą ubiegać się o dofinansowanie, mogą zacząć przygotowania do tych naborów. Sprawdziliśmy, które działania są dostępne.
11 lipca 2024
Rocznie, w Unii Europejskiej generowanych jest około 12,6 mln ton odpadów tekstylnych, z czego 5,2 mln ton stanowią zużyta odzież i obuwie. Część tych odpadów jest zbieranych w celu ponownego wykorzystania lub recyklingu. Jak informuje Portal Samorządowy, od 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy, które m.in. mają zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, a także wpłynąć na redukcję mikroplastiku w oceanach.
03 lipca 2024
Z dniem 1 lipca w życie weszły zapisy mające na celu ograniczenie ilości plastikowych odpadów w Unii Europejskiej. Nakładają one nowe obowiązki na przedsiębiorców i konsumentów w zakresie używania wszelkich opakowań z tworzywa sztucznego.