642w6802-20250427-TK-SlowTravel.jpg

Na widowni jak w ulu! Mnóstwo słuchaczy na pszczelich prelekcjach w ramach Expo2Bee

28 kwietnia 2025
W drugim dniu targów Expo2Bee na scenie w hali numer 3 pojawiło się wielu prelegentów, którzy przygotowali wykłady dotyczące pszczół, miodów, ale także chemicznych właściwości produktów pszczelich czy zasad funkcjonowania manufaktur alkoholowych. Wystąpień wysłuchało mnóstwo gości – na widowni było niemal jak w ulu!

Prezentację dotyczącą badań poświęconych życiu pszczół w ulach magazynowych i okrągłych przygotowali przedstawiciele firmy Bienenkugel. Andreas Heidinger, konstruktor i pszczelarz z 20-letnim doświadczeniem, a także apiterapeuta przybliżył słuchaczom techniczną stronę budowy i właściwości uli. Zaprezentował także ich możliwości apiterapeutyczne – powietrze z ula można wdychać w celach zdrowotnych, można również słuchać dźwięków działających tam pszczół przez słuchawki podłączone do ula.

Dr Ewa Waś z HoneyLab opowiedziała o jakości wosku pszczelego i węzy oraz wpływie zafałszowań węzy na jakość pszczelich produktów. Zgodnie z przedstawionymi przez nią statystykami, zafałszowania nie są sporadyczne. Podkreślała, jak dużym zagrożeniem mogą być zanieczyszczenia spowodowane obecnością ropopochodnej stearyny.

O Miodowej Klinice i Światowym Centrum Apiterapii w Kamiannej mówiła natomiast Renata Stalmach – prezes Fundacji Po zdrowie do natury i inicjatorka marki lokalnej Miodny Szlak. Przybliżyła gościom założenia apiterapii w kontekście innowacyjnych form turystyki.

Temat badań nad jakością produktów pszczelich przystępnie zreferowała Katarzyna Kusyk z Instytutu Ogrodnictwa Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Mówiła o możliwościach analitycznych nowoczesnego laboratorium Instytutu. Część wykładu poświęciła badaniom wosku, klasyfikacji miodów, ale również produktom pszczelim w ujęciu naukowo-badawczym.

Dr Sylwia Łopuch z Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przybliżyła gościom problem zagrożeń w środowisku życia pszczół. Opowiedziała o roli zapylaczy oraz rodzajach i jakości zapyleń. W jej wystąpieniu nie zabrakło również ciekawostek z życia nocnych zapylaczy – ciem.

Nadzór Inspekcji Weterynaryjnej nad wprowadzaniem do obrotu nieprzetworzonych produktów pszczelich był z kolei tematem wystąpienia lekarza weterynarii Krzysztof Chmielowca z Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Prawdziwe tłumy słuchaczy przyciągnęła na widownię Natalia Jakubus, szerzej znana jako Pszczelara, za sprawą prowadzonych w social mediach kanałów poświęconych pszczołom, miodom i życiu w zgodzie z naturą. Popularna Pszczelara  mówiła o budowaniu marki osobistej na pasji, z uwzględnieniem kwestii marketingu i świadomości konsumenckiej.

O działaniu legalnych mikro-gorzelni rzemieślniczych, które mogą stanowić pomysł na alternatywne wykorzystanie miodu opowiadał Cezary Trzciński z Manufaktury Alkoholu. Poruszył prawne aspekty funkcjonowania gorzelni i uwzględnił ich otoczenie ekonomiczne.

/ELS/

Polecane aktualności
27 kwietnia 2025
- Targi Kielce to przestrzeń nowoczesnych idei, które odpowiadają na potrzeby współczesnego świata – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, odwiedzając wystawy SlowTravel, Expo2Bee, Camper&Travel oraz Dom, Ogród i Ty. Zwrócił uwagę, że Targi Kielce od lat pełnią ważną rolę nie tylko w promocji różnych branż, ale także w kreowaniu nowych kierunków rozwoju gospodarczego.
27 kwietnia 2025
Pierwszy dzień Targów Expo2Bee upłynął pod znakiem inspirujących prelekcji i spotkań w Strefie Pszczelarza, gdzie doświadczeni praktycy i naukowcy dzielili się wiedzą na temat kondycji pszczół, edukacji młodzieży, jakości produktów pszczelich oraz wyzwań stojących przed branżą. Tłumnie zgromadzona publiczność miała okazję uczestniczyć w szeregu merytorycznych wystąpień, które poruszały najistotniejsze tematy dotyczące pszczelarstwa, apiterapii i ekologii.
26 kwietnia 2025
W centrum uwagi podczas I Ogólnopolskich Targów Pszczelarskich Expo2Bee znalazły się innowacje technologiczne i nowoczesne rozwiązania dla branży pszczelarskiej. W szerokiej ofercie można znaleźć miodarki, topiarki i prasy do wosku, maszyny gorzelnicze do miodu, a nawet okrągłe ule. Na targach można porozmawiać również z przedstawicielami laboratorium prowadzącego zaawansowane badania miodu i produktów pszczelich. Targi odbywają się także w niedzielę, 27 kwietnia.
26 kwietnia 2025
Targi Expo2Bee to nowość na rynku wydarzeń pszczelarskich w Polsce, które łączą pasjonatów pszczelarstwa, producentów sprzętu pszczelarskiego oraz osoby szukające najnowszych rozwiązań i technologii w branży. Pierwsze targi zgromadziły tłumy!
26 kwietnia 2025
Dom, natura, podróże i zdrowie – wszystko to znajdziesz w jednym miejscu. W Targach Kielce trwają cztery wyjątkowe wydarzenia, które łączą pasję, wiedzę i styl życia. Od dziś do 27 kwietnia hale wystawiennicze zamieniają się w przestrzeń pełną pomysłów, emocji i spotkań. Sprawdź, co czeka na Ciebie w ten weekend!
25 kwietnia 2025
Podczas VIII Ogólnopolskiej Konferencji Pszczelarskiej "Weterynaria dla Pszczelarstwa", eksperci dzielą się swoją wiedzą na temat zdrowia pszczół oraz działań weterynaryjnych, które wspierają branżę pszczelarską w Polsce. Wśród prelegentów znalazły się kluczowe postacie ze świata pszczelarskiego i weterynaryjnego.
22 kwietnia 2025
Expo2Bee to wydarzenie, które nie tylko łączy pasjonatów pszczelarstwa, ale również wspiera rozwój tej branży dzięki współpracy z czołowymi instytucjami naukowymi. Targi Kielce współpracują z wiodącymi ośrodkami naukowymi, które wnoszą cenne informacje i innowacyjne rozwiązania w dziedzinie pszczelarstwa.
18 kwietnia 2025
Firma Ule Wyrobek to producent profesjonalnych uli pszczelarskich, który od lat oferuje wysokiej jakości produkty dedykowane pszczelarzom. Specjalizuje się w produkcji uli drewnianych, które charakteryzują się solidnym wykonaniem oraz funkcjonalnością, zapewniając pszczołom doskonałe warunki do rozwoju.