Aktualności

Monumentalne dzwony i magia dźwięku. Wernisaż Sławomira Micka w Targach Kielce
To historia o drugich szansach – zarówno dla zapomnianych metalowych form, jak i dla idei, które przybrały rzeźbiarską postać. Sławomir Micek, artysta od lat związany z Kielcami, odnalazł na złomowisku siedem potężnych dzwonów – przemysłowych fragmentów starych kruszarek. Zamiast przetopu wybrał nadanie im nowego życia. Tak narodziło się pięć kompozycji, które będzie można podziwiać w Targach Kielce.
– Pierwszy dzwon, który wydobyłem, brzmiał przez trzy minuty. Wtedy wiedziałem, że trafiłem na coś absolutnie wyjątkowego – wspomina artysta. To doświadczenie uruchomiło cały proces twórczy – od ponownej wizyty na złomowisku po stworzenie pięciu instalacji rzeźbiarskich, każdej z własną opowieścią.
Spektakl dźwięku, światła i symboliki
Wernisaż wystawy, który odbędzie się 26 kwietnia, to nie tylko prezentacja rzeźb, ale także widowiskowy performens z udziałem lektora, muzyki oraz dzwonników przypisanych do każdej z instalacji. Rzeźbom towarzyszyć będzie również wystawa malarstwa prof. Małgorzaty Bieleckiej, której wielkoformatowe obrazy stanowić będą tło wydarzenia.
Instalacje poruszają różnorodne tematy: od sukcesu i duchowości, przez osobiste wspomnienia, po społeczne i kulturowe symbole. Znajdziemy tu m.in. Dzwon Franciszków, dedykowany św. Franciszkowi z Asyżu i Papieżowi Franciszkowi, Dzwon Notre Dame – z fragmentami spalonego drewna nawiązującymi do tragicznego pożaru paryskiej katedry, a także Dzwon Ozdrowienia, inspirowany dźwiękiem wygrywanej walki z chorobą nowotworową. Najbardziej barwną i radosną instalacją jest Karnawał w Wenecji – trzy dzwony otoczone przez jedenaście postaci Arlekinów.
– Te prace to coś więcej niż rzeźby. To opowieści, emocje i głęboka duchowość – mówi Sławomir Micek. – Każda kompozycja ma swoje źródło – czasem osobiste, czasem uniwersalne, ale zawsze prawdziwe.
Sztuka, która zostaje na dłużej
Prezes Targów Kielce, Andrzej Mochoń, podkreśla wieloletnią współpracę z artystą, przypominając m.in. o rzeźbie Galileo przygotowanej z okazji jubileuszu 25-lecia, Kolumnie Czasu, a także Rydwanach – zdobiących obecnie przestrzeń przed wejściem do centrum wystawienniczego.
– Sławomir Micek jest nie tylko rzeźbiarzem, ale też autorem wielu naszych statuetek i medali targowych – dodaje prezes. – Jego twórczość wpisuje się w DNA Targów Kielce – łączy sztukę, technologię i emocje.
Wystawę będzie można podziwiać nie tylko podczas targów „Dom, Ogród i Ty”, ale również podczas SacroExpo, które odbędzie się od 2 do 4 czerwca.
(ŁK)