per-artem-ad-deum-grafika.png

Medale Per Artem Ad Deum trafią do krakowskiego poety Adama Ziemianina i Wydawnictwa Jedność podczas tegorocznej Wystawy Sacroexpo

21 maja 2025
W trakcie Wystawy Sacroexpo, 2 czerwca odbędzie się uroczysta gala wręczenia medali Per Artem Ad Deum przyznawanych pod patronatem watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji. Nagrody otrzymają: krakowski poeta Adam Ziemianin oraz Wydawnictwo Jedność. Dopełnieniem gali będzie koncert zespołu „U Studni” z gościnnym występem jednego z laureatów - Adama Ziemianina.

Medal Per Artem Ad Deum towarzyszy targom Sacroexpo już od 20 lat. Wyrasta z idei dialogu między kulturą a duchowością, pomiędzy artystą a człowiekiem, a także pomiędzy światem a sacrum. Nagroda stała się symbolem budowania mostów między pięknem a sacrum, między ludzką wrażliwością a tym, co niewidzialne i wieczne. Spotkanie artystów różnych dziedzin owocuje wyjątkowym dialogiem, w którym chrześcijańskie dziedzictwo i uniwersalne wartości znajdą wspólny wyraz w słowie, obrazie i geście. Wyróżnienie Per Artem Ad Deum przyznawane było od 2005 roku do 2022 roku przez Papieską Radę ds. Kultury. Otrzymało je już 33 wybitnych artystów m.in. wybitni kompozytorzy: Ennio Morricone, Krzysztof Penderecki oraz Wojciech Kilar, reżyser Krzysztof Zanussi oraz szwajcarski architekt Mario Botta. Od 2022 roku medal wręczany jest pod patronatem watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji.

Wiara ze słowa

Tegorocznym wyróżnieniem uhonorowano dwóch laureatów: Adama Ziemianina, znakomitego krakowskiego poetę związanego z nurtem poezji śpiewanej za „splatanie sacrum codzienności z duchową głębią oraz prowadzenie ku transcendencji poprzez poezję” oraz Wydawnictwo Jedność, będące jednym z najstarszych wydawnictw katolickich w Polsce „za dzieło ewangelizacji i wychowywanie kolejnych pokoleń w duchu wartości chrześcijańskich”. 

0G6A5670-Adam-Ziemianin.jpg [12.33 MB] Adam Ziemianin jest autorem liryki pełnej czułości i codziennej duchowości. Po jego wiersze sięgają znakomici polscy artyści między innymi z „Wolnej Grupy Bukowina”, zespołów „Pod Budą”, „Starego Dobrego Małżeństwa”, „U Studni”. Jest autorem tomików: Wiersze dla Marii, Zdrowaś Matko - łaski pełna, Modlitwy mojego wieku, Przymierzanie Peruki. Duchowość w twórczości Adama Ziemianina widoczna jest w słowach piosenek, publikacjach, artykułach, ale przede wszystkim w wierszach. Jego poezja charakteryzuje się prostotą i autentycznością, co sprawia, że duchowe poszukiwania i refleksje są bliskie każdemu czytelnikowi. Poezja Adama Ziemianina jest rodzajem szczerej, pokornej modlitwy, w której sacrum przenika się z profanum. Poeta nie tylko szuka odpowiedzi, ujawniającej tajemnicę istnienia, ale odnosi się do chrześcijańskich wartości takich jak miłość, pokora, przebaczenie i wdzięczność, przybliżając nas do Boga.

 

zdjecie-JEDNOSC-z-drona.jpg [5.38 MB] Wydawnictwo Jedność to jedno z najstarszych i największych wydawnictw katolickich w Polsce, którego historia sięga 1918 r. W ofercie Wydawnictwa można znaleźć ogromny wybór pozycji o tematyce religijnej z zakresu teologii dogmatycznej i moralnej, katechetyki, biblistyki, homiletyki i kaznodziejstwa, książki do medytacji biblijnej, a także albumy i literatura piękna. Sztandarowe serie: Biblioteka Ojca Pio, Pismo Święte dla dzieci, Wielcy Święci. Pierwszym wielkim projektem „Jedności” była „Biblia dla każdego” autorstwa związanego z medalem Per Artem Ad Deum jako przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury (2009-2022) JE kardynała Gianfranco Ravasiego. To liczące 10 tomów dzieło, zawierające blisko 4000 stron - nowoczesny, wszechstronny komentarz do Pisma Świętego dla wiernych świeckich. Pod koniec lat 90 - tych ubiegłego wieku „Jedność” weszła we współpracę z niemieckim wydawnictwem Herder (laureat Per Artem ad Deum 2015) i do tej pory wydała już kilkadziesiąt tytułów na licencji wydawnictwa, które na stałe weszły do kanonu literatury teologicznej, jak np. Nowy Leksykon Biblijny (Herders Neues Bibellexikon) oraz publikacje najbardziej cenionych teologów w kręgu języka niemieckiego z Josephem Ratzingerem na czele.

Wręczenie tegorocznych nagród Per Artem Ad Deum odbędzie się w trakcie uroczystej gali, 2 czerwca o godzinie 15 w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Dopełnieniem gali będzie koncert grupy muzycznej „U Studni”, której twórczość stanowi subtelna mieszanka poezji śpiewanej, ballady i refleksyjnych opowieści o człowieku, świecie oraz duchowości. Większość tekstów do utworów zespołu napisał Adam Ziemianin, który w trakcie koncertu wystąpi gościnnie, będzie recytował swoje wiersze.

Wstęp na koncert jest wolny po rejestracji. Liczba miejsc ograniczona.

Na tegorocznym Sacroexpo po raz pierwszy zaprezentowany zostanie tomik wierszy „To Tu – To Tam” wydany przez Targi Kielce i Wydawnictwo Jedność. W tym premierowym egzemplarzu zawarte są m.in. nieopublikowane dotąd wiersze autora, poezja haiku oraz rysunki wykonane przez poetę Adama Ziemianina. 

Wystawa Sacroexpo już po raz 26. odbędzie się w Targach Kielce. Targi potrwają od 2 do 4 czerwca.

Wstęp na targi jest bezpłatny. Wystarczy się zarejestrować poprzez stronę: https://www.targikielce.pl/sacroexpo/rejestracja-zwiedzajacych

Polecane aktualności
04 czerwca 2025
Pięciodniowa pielgrzymka dla jednej osoby do Rzymu – to nagroda dla zwycięzców quizu organizowanego przez Targi SACROEXPO oraz Franciszkańskie Biuro Turystyczno-Pielgrzymkowe Patron Travel. W trakcie XXVI Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów wyłoniono czterech laureatów.
04 czerwca 2025
Nadzieja i konieczność jej pielęgnowania to przesłanie płynące z książki „Plan na życie według Carlo Acutisa”, autorstwa księdza Sebastiana Picura. Ksiądz Sebastian, w krótkiej rozmowie, która odbyła się w trzecim dniu targów Sacroexpo, opowiedział o tym, dlaczego Carlo Acutis to błogosławiony na nasze czasy i dlaczego nowe technologie sprawdzają się jako narzędzia ewangelizacji.
04 czerwca 2025
Szkoła Zakrystianów to inicjatywa formacyjna prowadzona przez siostry Jadwiżanki w Zawichoście . Jej celem jest duchowe i praktyczne przygotowanie osób, które posługują przy liturgii — zarówno duchownych, jak i świeckich, w tym m.in. zakrystianów, kościelnych, sióstr zakonnych, a także florystów zajmujących się aranżacją przestrzeni liturgicznej. Spotkaliśmy się z siostrą Anną Hyszko i ks. dr. Krzysztofem Porosło podczas Wystawy Sacroexpo, by porozmawiać o idei Szkoły Zakrystianów.
03 czerwca 2025
Drugiego dnia targów Sacroexpo, 3 czerwca odbyła się konferencja „Duch Liturgii Duchem Kościoła”, w trakcie której uczestnicy powrócili do najistotniejszych zagadnień poruszonych przez kard. Josepha Ratzingera w książce „Duch liturgii”. Wydarzenie zorganizowano w 20 rocznicę objęcia tronu papieskiego przez papieża Benedykta XVI.
03 czerwca 2025
Podczas tegorocznej wystawy SacroExpo ciekawym punktem programu było spotkanie z ks. prof. Witoldem Kaweckim, teologiem, duszpasterzem i autorem książki „Jezus. Tajemnica odkupienia”. Publiczność miała okazję wysłuchać głębokiej refleksji o najważniejszym fundamencie chrześcijańskiej wiary – osobie Jezusa Chrystusa.
03 czerwca 2025
W uroczystej ceremonii, pełnej duchowego znaczenia, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paisjusz, Prawosławny Arcybiskup Przemyski i Gorlicki, wręczył wyróżnienia siedmiu osobom i firmom, które wniosły znaczący wkład w rozwój i pielęgnowanie kultury sakralnej.
03 czerwca 2025
Na tegorocznych targach Sacroexpo premierowo zaprezentowano najnowszy tomik wierszy Adama Ziemianina „To tu – to tam”. Autor – uznany krakowski poeta – został uhonorowany medalem Per Artem Ad Deum przyznawanym pod patronatem Dykasterii ds. Kultury i Edukacji. Tomik wydano wspólnie z drugim z tegorocznych laureatów nagrody – Wydawnictwem Jedność.
03 czerwca 2025
Podczas tegorocznej edycji targów Sacroexpo zorganizowano niezwykłe spotkaniae ze sztuką słowa i dźwięku - 2 czerwca w Centrum Kongresowym Targów Kielce, odbył się wyjątkowy koncert zespołu „U Studni”. Było to artystyczne zwieńczenie uroczystej gali wręczenia medali Per Artem Ad Deum dla tegorocznych laureatów.