konfa-1.jpg

Konferencja z elementami Szkoły Zakrystianów” - „Co ożywia przestrzeń” podczas Sacroexpo 2026

15 czerwca 2026
Szkoła Zakrystianów to inicjatywa formacyjna prowadzona przez siostry Jadwiżanki w Zawichoście . Jej celem jest duchowe i praktyczne przygotowanie osób, które posługują przy liturgii — zarówno duchownych, jak i świeckich, w tym m.in. zakrystianów, kościelnych, sióstr zakonnych, a także florystów zajmujących się aranżacją przestrzeni liturgicznej.

Wtajemniczanie w przestrzeń liturgiczną było głównym wątkiem tegorocznej konferencji prowadzonej przez „Szkołę Zakrystianów” Sióstr św. Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego. Konferencja miała na celu wprowadzenie w rozumienie stałych elementów przestrzeni liturgicznej ich roli, funkcji i jednocześnie sposobu zaakcentowania poprzez aranżację zmienną, kwiaty. Zawierała praktyczne wskazówki, jak aranżować wnętrza świątyń, by nie stały w sprzeczności z zapisami w Biblii. Wykłady poprowadzili ks. Bartosz Wronikowski i s. Anna Hyszko CHR.

Szkoła Zakrystianów – formacja dla tych, którzy są najbliżej liturgii

Liturgia to miejsce realnego spotkania człowieka z Bogiem. Właśnie wokół tej idei powstała Szkoła Zakrystianów – inicjatywa formacyjna, która pomaga lepiej rozumieć piękno i znaczenie liturgii oraz przygotowuje do świadomej posługi w Kościele.

Pomysł szkoły nawiązuje do działalności prowadzonej przed laty przez biskupa Wacława Świerzawskiego w Instytucie Liturgicznym. To właśnie on zapoczątkował formację zakrystianów, wskazując na ich szczególną rolę w życiu Kościoła. Dziś tę ideę kontynuuje wspólnota Jadwiżanek Wawelskich, dla której troska o liturgię stanowi jeden z najważniejszych elementów charyzmatu.

– Naszym zadaniem jest towarzyszenie człowiekowi w drodze do spotkania z Bogiem obecnym w sakramentach Kościoła. Chcemy pomagać odkrywać piękno liturgii, znaków, symboli i obrzędów, aby wiara była przeżywana świadomie i głęboko – podkreślają organizatorzy.

Dla kogo jest Szkoła Zakrystianów?

Choć nazwa wskazuje na osoby pełniące funkcję zakrystiana, uczestnikami szkoły są bardzo różne osoby związane z życiem liturgicznym Kościoła. W zajęciach biorą udział kapłani, klerycy, siostry zakonne, kościelni, a także osoby świeckie przygotowujące się do posługi lub pragnące pogłębić swoją wiedzę i duchowość.

Wśród uczestników znajdują się również floryści zajmujący się aranżacją przestrzeni liturgicznej. Jak podkreślają organizatorzy, dekoracje nie mają „upiększać Boga”, który sam jest źródłem piękna, lecz pomagać wiernym odkrywać Jego obecność.

Formacja duchowa i praktyczne przygotowanie

Program Szkoły Zakrystianów łączy formację duchową z praktycznym przygotowaniem do posługi. Centralnym punktem jest refleksja nad liturgią jako miejscem spotkania z Bogiem oraz odkrywanie własnego powołania do służby Kościołowi.

– Najpierw mówimy o powołaniu. To Chrystus posyła swoich uczniów słowami: „Idźcie i przygotujcie nam Paschę”. Chcemy, by uczestnicy odkrywali, że ich posługa jest czymś więcej niż wykonywaniem obowiązków – jest drogą do życia w bliskości z Bogiem – wyjaśniają organizatorzy.

Symbolem szkoły jest klucz. Nie oznacza on jedynie otwierania drzwi świątyni, ale przede wszystkim otwieranie ludzkich serc na obecność Boga. W tym sensie każdy zakrystianin staje się także ewangelizatorem, który swoją postawą pomaga innym odnaleźć drogę do Boga.

Wspólna troska o piękno liturgii

Szkołę Zakrystianów wspierają osoby zaangażowane w formację liturgiczną w Polsce, m.in. twórcy rekolekcji „Misterium Fascinans”, które od lat pomagają świeckim, kapłanom i osobom konsekrowanym głębiej uczestniczyć w liturgii Kościoła.

Wszystkie te inicjatywy łączy jeden cel – prowadzenie wiernych do świadomego, pełnego i owocnego uczestnictwa w liturgii, która stanowi źródło i szczyt życia chrześcijańskiego.

Polecane aktualności
15 czerwca 2026
Jak zachęcić rodziny do aktywnego uczestnictwa w życiu parafii i jednocześnie wspierać religijne wychowanie najmłodszych? Odpowiedzią są religijne place zabaw stworzone przez firmę Naukowe Place Zabaw. Innowacyjna linia produktów łączy edukację, zabawę i wartości chrześcijańskie, tworząc przestrzenie przyjazne dzieciom, rodzinom i lokalnym wspólnotom.
15 czerwca 2026
Jednym z najbardziej poruszających wydarzeń tegorocznego Sacroexpo była premiera "PIETY XXI" autorstwa Piotra Barszczowskiego. Odsłonięcie dzieła zgromadziło w Targach Kielce liczne grono gości – przedstawicieli świata sztuki, duchowieństwa, mediów, wystawców oraz zwiedzających.
15 czerwca 2026
Wietnam to nie tylko egzotyczne krajobrazy, tętniące życiem miasta i wyśmienita kuchnia. To także kraj o bogatej historii, wielowiekowej kulturze i niezwykle interesującym dziedzictwie religijnym. O tym wszystkim opowiadał podróżnik, fotograf, reportażysta i pilot biura pielgrzymkowego Misja Travel, Jakub Rybicki.
15 czerwca 2026
Rozpoczęła się 27. Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo. Wydarzenie od lat gromadzi producentów, dystrybutorów, artystów oraz przedstawicieli instytucji kościelnych z Polski i zagranicy, prezentując najnowsze rozwiązania i osiągnięcia branży sakralnej.
08 czerwca 2026
Jak wygląda współczesny Wietnam widziany poza utartymi turystycznymi szlakami? O kraju kontrastów, dynamicznych przemian i niezwykłej duchowości opowie podczas Sacroexpo Jakub Rybicki – podróżnik, fotograf, dziennikarz i laureat prestiżowych międzynarodowych nagród.
06 czerwca 2026
Czy katolicyzm trzeba "namalować od nowa"? Jak dziś przedstawiać sacrum w sztuce? Te pytania staną się punktem wyjścia do dyskusji podczas konferencji „Współczesne problemy malarstwa sakralnego”, organizowanej przez Akademię Wiara–Kultura–Nauka w ramach wystawy Sacroexpo.
05 czerwca 2026
Jak świadomie tworzyć przestrzeń liturgiczną, by podkreślała duchowy wymiar liturgii? Odpowiedzi na to pytanie będą szukać uczestnicy konferencji „Co ożywia przestrzeń?”, organizowanej przez „Szkołę Zakrystianów” Sióstr św. Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego.
03 czerwca 2026
Ćwierć wieku działalności Franciszkańskiego Biura Patron Travel i 25 lat obecności na targach Sacroexpo to wyjątkowy jubileusz, który warto podkreślić. Od 2001 roku biuro prowadzone przez OO. Franciszkanów pomaga pielgrzymom odkrywać najważniejsze miejsca związane z chrześcijaństwem, a od lat jest także stałym uczestnikiem Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo w Kielcach.