20230119-104030.jpg
Konferencję prowadzili redaktor Maria Sikorska oraz dr Mirosław Korzeniowski, prezes Stowarzyszenia Agroekoton, które jest współorganizatorem prelekcji i debat.

Konferencja Ogrodnictwo ekologiczne i zrównoważone o mniejszym zużyciu nawozów i lepszej jakości zbiorów

19 stycznia 2023
O Europejskim Zielonym Ładzie, kosztach produkcji, sposobach na zmniejszenie zużycia nawozów i poprawie jakości zbiorów mówili prelegenci konferencji „Ogrodnictwo ekologiczne i zrównoważone” w czasie Targów Sadownictwa i Warzywnictwa w Kielcach. W wykłady i debaty wsłuchiwało się wiele osób.

Prelegenci w czasie spotkania skupili się na glebie. W dobie drożyzny nawozów i zbliżającego się Zielonego Ładu przybywa rolników, którzy dążą do zwiększania efektywności wykorzystania nawozów i uzyskiwania lepszej jakości zbiorów.

 

Dr Mirosław Korzeniowski, prezes Stowarzyszenia Agroekoton wyjaśniał, że Europejski Zielony Ład jest już wdrażany. Zaznaczał, że konieczne jest upowszechnienie wiedzy o tym pakiecie, możliwościach wykorzystania funduszy unijnych jest teraz bardzo ważne. – Trzeba przestać straszyć, czas wziąć aktywny udział. Potrzebne jest otwarte podejście do tych zagadnień – mówił dr Korzeniowski. – Nie musimy się bać wyzwań. Polskie ogrodnictwo jest przyjazne dla środowiska. Mamy dobre fundamenty do dalszej zrównoważonej modernizacji. Mamy w branży liderów na najwyższym światowym poziomie. Wiele gospodarstw już spełnia cele zrównoważonego rozwoju ONZ i strategii Zielonego Ładu.

Jak dodawał, wpływ na zmiany i wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu ma także Krajowy Plan Strategiczny, z którego dopłaty mogą dać impuls do modernizacji gospodarstw.


Zmiany, które już teraz można wprowadzać, by dostosowywać się do zasad zrównoważonego rolnictwa, nakreślali prelegenci podczas konferencji. Mowa była m.in. o zakwaszeniu gleby i potrzebach wapnowania, czy wykorzystywaniu kwasów humusowych, które są najważniejszym składnikiem próchnicy decydującej o żyzności i potencjale plonotwórczym gleb.

Specjaliści zachęcali także do wykonywania dokładnych badań gleby, korzystania z pomocy doradców, którzy opracują programy nawozowe pod wymagania konkretnej gleby i uprawy. – Takie plany pomogą efektywnie wykorzystywać nawóz, oszczędzać i osiągać plony o odpowiedniej jakości – mówiła Agnieszka Lenart  z przedsiębiorstwa Timac Agro.

 

 

/MŚ/

Polecane aktualności
18 stycznia 2024
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa to nie tylko niezwykle ciekawa ekspozycja. Odwiedzający mogą także wziąć udział w branżowych konferencjach.
17 stycznia 2024
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa odbywające się w Targach Kielce przyciągają tłum zwiedzających z różnych stron Polski. W halach przyglądają się innowacyjnym maszynom i poznają ciekawostkami z dziedziny ogrodnictwa.
17 stycznia 2024
Nowością tegorocznej wystawy, której bacznie przyglądają się zwiedzający, są poletka pokazowe drzewne i owocowe. Na pierwszym z sadzonkami jabłoni, gruszek i czereśni zamontowano najnowocześniejsze technologie do nawadniania, pomiaru i ochrony przed szkodnikami oraz niesprzyjającą pogodą. Na drugim poletku goście TSW mogą zobaczyć w tunelach sadzonki borówki amerykańskiej, malin i truskawek w nietypowych formach uprawy.
17 stycznia 2024
Eksperci przekazują mnóstwo potrzebnej wiedzy i wyjaśniają wiele kwestii ważnych dla branży ogrodniczej w czasie Targów Sadownictwa i Warzywnictwa. W halach Targów Kielce trwają konferencje sadownicza i jagodowa, oraz trzy premierowe - maszynowa, dotycząca odnawialnych źródeł energii i pod hasłem "Przyszłość polskiego ogrodnictwa - strategia zamiast gaszenia pożarów".
17 stycznia 2024
– Mamy rekordową liczbę 424 wystawców, ponad 100 więcej niż przed rokiem, co pokazuje, że niełatwa decyzja o przeniesieniu wydarzenia z Warszawy do Kielc, okazała się trafna. Kielce są w centrum produkcji owocowo-warzywniczej, a Targi Kielce są dla nas bardzo gościnne i czujemy się tu bardzo dobrze – mówił podczas oficjalnego otwarcia Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW ich dyrektor Jacek Kłudka.
17 stycznia 2024
Małżeństwo znane z programu "Rolnik szuka żony" oraz popularnych w kraju sadowników można spotkać na stoisku Uni-Farmy podczas dwóch dni Targów Sadownictwa i Warzywnictwa.
16 stycznia 2024
Nowatorskie maszyny, takie jak ciągnik autonomiczny czy kompaktowe ciągniki o unikatowych kształtach kabin, już wjeżdżają do hal Targów Kielce. 424 firmy z 18 krajów zagospodarowuje przestrzeń. Trwa budowa pięciu scen, na których prowadzone będą konferencje w ramach Kongresu TSW. Praca wre, by już rankiem wystawa błyszczała. Targi trwają w środę i czwartek, 17 i 18 stycznia. Bilety na tsw.pl, tu także interaktywna mapa.
08 stycznia 2024
Firma PRO CNC podczas wydarzenia w Targach Kielce zaprezentuje kompleksowe maszyny, które dysponują nawet pięcioma rozwiązaniami. Targi TSW potrwają 17 i 18 stycznia.