20230119-104030.jpg
Konferencję prowadzili redaktor Maria Sikorska oraz dr Mirosław Korzeniowski, prezes Stowarzyszenia Agroekoton, które jest współorganizatorem prelekcji i debat.

Konferencja Ogrodnictwo ekologiczne i zrównoważone o mniejszym zużyciu nawozów i lepszej jakości zbiorów

19 stycznia 2023
O Europejskim Zielonym Ładzie, kosztach produkcji, sposobach na zmniejszenie zużycia nawozów i poprawie jakości zbiorów mówili prelegenci konferencji „Ogrodnictwo ekologiczne i zrównoważone” w czasie Targów Sadownictwa i Warzywnictwa w Kielcach. W wykłady i debaty wsłuchiwało się wiele osób.

Prelegenci w czasie spotkania skupili się na glebie. W dobie drożyzny nawozów i zbliżającego się Zielonego Ładu przybywa rolników, którzy dążą do zwiększania efektywności wykorzystania nawozów i uzyskiwania lepszej jakości zbiorów.

 

Dr Mirosław Korzeniowski, prezes Stowarzyszenia Agroekoton wyjaśniał, że Europejski Zielony Ład jest już wdrażany. Zaznaczał, że konieczne jest upowszechnienie wiedzy o tym pakiecie, możliwościach wykorzystania funduszy unijnych jest teraz bardzo ważne. – Trzeba przestać straszyć, czas wziąć aktywny udział. Potrzebne jest otwarte podejście do tych zagadnień – mówił dr Korzeniowski. – Nie musimy się bać wyzwań. Polskie ogrodnictwo jest przyjazne dla środowiska. Mamy dobre fundamenty do dalszej zrównoważonej modernizacji. Mamy w branży liderów na najwyższym światowym poziomie. Wiele gospodarstw już spełnia cele zrównoważonego rozwoju ONZ i strategii Zielonego Ładu.

Jak dodawał, wpływ na zmiany i wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu ma także Krajowy Plan Strategiczny, z którego dopłaty mogą dać impuls do modernizacji gospodarstw.


Zmiany, które już teraz można wprowadzać, by dostosowywać się do zasad zrównoważonego rolnictwa, nakreślali prelegenci podczas konferencji. Mowa była m.in. o zakwaszeniu gleby i potrzebach wapnowania, czy wykorzystywaniu kwasów humusowych, które są najważniejszym składnikiem próchnicy decydującej o żyzności i potencjale plonotwórczym gleb.

Specjaliści zachęcali także do wykonywania dokładnych badań gleby, korzystania z pomocy doradców, którzy opracują programy nawozowe pod wymagania konkretnej gleby i uprawy. – Takie plany pomogą efektywnie wykorzystywać nawóz, oszczędzać i osiągać plony o odpowiedniej jakości – mówiła Agnieszka Lenart  z przedsiębiorstwa Timac Agro.

 

 

/MŚ/

Polecane aktualności
19 stycznia 2023
W trakcie drugiego dnia Targów Sadownictwa i Warzywnictwa w Targach Kielce, podczas panelu dyskusyjnego rozmawiano o szansach, jakich mogą upatrywać polscy sadownicy w programach krajowych i unijnych oraz o tym, z jakimi zagrożeniami przyszło im się zmagać w codziennej pracy.
19 stycznia 2023
- Na wsi każdy chłopiec bawił się traktorem, a z czasem zmieniał zabawki na coraz większe. Dziś my, rolnicy – duzi faceci – przyjeżdżamy oglądać te „zabawki” w Targach Kielce – mówił w drugim dniu Targów Sadownictwa i Warzywnictwa Tomasz Klimkowski z programu „Rolnik szuka żony”. Ulubieniec widzów w Kielcach zachęcał też innych rolników do wzięcia udziału w programie TVP.
19 stycznia 2023
Drugiego dnia Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW odbyła się konferencja warzywnicza, w trakcie której debatowano nad przyszłością branży, jakością i cenami warzyw oraz ryzyku ich uprawy.
19 stycznia 2023
Pierwszy dzień Targów Sadownictwa i Ogrodnictwa w Targach Kielce okazał się rekordowy. Aż 7215 osób, ponad tysiąc więcej niż w ubiegłym roku, przebierało w ofercie 311 wystawców w środę, 18 stycznia w Targach Kielce. Drugiego dnia na zwiedzających czeka potężny wybór produktów, trzy branżowe konferencje oraz ekipa programu „Rolnik szuka żony” z uczestnikiem Tomkiem Klimkowskim.
18 stycznia 2023
Polska jest w czołówce producentów malin na świecie i liderem w Unii Europejskiej, dlatego to właśnie uprawie tego owocu poświęcono I konferencję jagodową podczas pierwszego dnia Targów Sadownictwa i Warzywnictwa w Targach Kielce.
18 stycznia 2023
Podczas 13. edycji targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW wśród wielu konferencji znalazła się również prelekcja w całości poświęcona hodowaniu i sprzedaży porzeczki. W konferencji uczestniczyło kilkadziesiąt osób.
18 stycznia 2023
O tym, jak zagospodarować jabłka i znaleźć dla nich zbyt na zagranicznych rynkach mówiono na Konferencji Sadowniczej w Targach Kielce. Prelekcje i debaty w czasie Targów Sadownictwa i Warzywnictwa zgromadziły tłum zainteresowanych.
18 stycznia 2023
311 wystawców bierze udział w największym w branży wydarzeniu w Europie Środkowo – Wschodniej. Na odwiedzających targi rolników, czeka 5 hal i 20 tys. metrów kwadratowych powierzchni.