Aktualności

Kamil Perz, dyrektor projektu PLASTPOL: - Światowa branża przetwórstwa tworzyw sztucznych spotyka się w Kielcach
29. edycja Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy gromadzi około 600 wystawców z ponad 30 krajów, reprezentujących wszystkie kluczowe ogniwa łańcucha wartości – od producentów maszyn i urządzeń, przez dostawców surowców, po firmy oferujące usługi dla przemysłu tworzywowego. Ponad połowa wystawców to firmy o kapitale międzynarodowym z Europy, Azji, Bliskiego Wschodu i Ameryki Północnej. Ofertę prezentują przedsiębiorstwa m.in. z Austrii, Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Egiptu, Hiszpanii, Holandii, Stanów Zjednoczonych, Portugalii, Słowacji, Szwajcarii, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, Węgier, Włoch, Wielkiej Brytanii. Wśród nowych wystawców są przedsiębiorstwa z Kanady, Hongkongu, Serbii, Tajlandii, Irlandii, Rumunii i Indii.
Coraz więcej firm zagranicznych dostrzega potencjał naszego rodzimego rynku – zarówno jako miejsca sprzedaży, jak i lokalizacji do współpracy przemysłowej. Polska od wielu dziesięcioleci zajmuje pozycję niekwestionowanego lidera branży przetwórstwa tworzyw sztucznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Doceniana jest dobrze rozwinięta infrastruktura produkcyjna, wysoka jakość usług technicznych, a także konkurencyjne ceny i stabilność operacyjna. Firmy z zagranicy chętnie nawiązują relacje z polskimi podwykonawcami w takich dziedzinach jak: produkcja form wtryskowych, recykling, compoundowanie czy automatyzacja procesów.
PLASTPOL kształtuje kierunki rozwoju branży
Im więcej reprezentacji krajów, tym bardziej branża korzysta. Sektor przetwórstwa tworzyw sztucznych jest mocno umiędzynarodowiony – surowce, technologie, know-how i innowacje przepływają między krajami i kontynentami. Nasze wydarzenie, przyciągając coraz więcej rynków, znacząco ten przepływ wspiera. PLASTPOL jest miejscem, w którym firmy z różnych stron świata prezentują oferty na arenie międzynarodowej i nawiązują współprace z nowymi kontrahentami. Dzięki temu targi kształtują kierunki rozwoju branży. Ułatwiają transfer technologii, budują sieci współpracy i pomagają firmom w ekspansji na nowe rynki. W skali globalnej PLASTPOL stanowi ważny punkt kalendarza wystawienniczego, szczególnie dla firm z Europy Środkowo-Wschodniej, które szukają partnerów, maszyn i materiałów do rozwoju swojej produkcji. Wiele z tych przedsiębiorstw wraca co roku do Kielc i traktuje nasze wydarzenie jako stały punkt odniesienia dla swojej działalności.
Fabryka w działaniu w Targach Kielce
Międzynarodowe grono wystawców pozwala także na prezentację najnowszych światowych osiągnięć. Setki maszyn, przede wszystkim wysokotechnologiczne wytłaczarki, wtryskarki do tworzyw sztucznych, roboty, całe linie produkcyjne, systemy zarządzania produkcją, urządzenia do recyklingu tworzyw sztucznych zwiedzający poznają w pracy na żywo. Hale Targów Kielce stały się pracującą fabryką.
Montaż z prawidłowym ustawieniem jednej linii technologicznej zajmuje nawet kilka tygodni. Warto więc tu być, by przyjrzeć się możliwościom, jakie oferują. Poznawanie precyzji pracy maszyn sprzyja konkretnym rozmowom biznesowym. Ubiegłoroczny Plastpol był rekordowy pod względem umów, także międzynarodowych. Dotyczyły tak maszyn, jak i surowców do przetwórstwa. Prezentacja najnowszych technologii i materiałów podczas 29. edycji otwiera możliwości na nowe biznesy.
Surowce – także ekologiczne
Oferta firm zajmujących się produkcją i dystrybucją innowacyjnych surowców podczas targów Plastpol jest wyjątkowo różnorodna. Na stoiskach wystawcy oferują gamy granulatów polietylenowych i polipropylenowych, regranulatów, a także barwników i dodatków do tworzyw sztucznych – także ekologicznych. Propozycje odpowiadają na rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone rozwiązania wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego. Kolejne stoiska przygotowały także firmy oferujące usługi dla branży, jak logistyka i transport.
Wiedza i ekspercka debata o przyszłości branży
Targi PLASTPOL to nie tylko przestrzeń ekspozycyjna, ale także arena dla branżowej debaty i transferu wiedzy. W przeddzień targów, 19 maja, eksperci branży spotkali się podczas Plastics Industry Meeting 2025. Forum organizowane zostało przez Fundację PlasticsEurope Polska i Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych. Dyskutowano na tematy związane z konkurencyjnością i cyrkularnością europejskiego przemysłu tworzyw sztucznych oraz założeniami Zielonego Ładu.
Targi PLASTPOL tradycyjnie otwiera konferencja „Przemysł tworzyw sztucznych w Polsce i Europie”. Organizatorem spotkania we wtorek, 20 maja, jest także Fundacja PlasticsEurope Polska. Eksperci przedstawiają aktualne dane dotyczące bieżącej sytuacji polskiej branży tworzyw na tle Europy w oparciu o najnowsze raporty branżowe oraz aktualne dane GUS. Sygnalizowane są również najważniejsze wyzwania branży związane ze zmieniającą się legislacją dotycząca tworzyw sztucznych.
Z kolei w środę, 21 maja, odbywa się Seminarium Techniczne PLASTECH INFO, pod hasłem „Tworzywa sztuczne jako napęd dla rozwoju kluczowych sektorów przemysłu”, organizowane przez Targi Kielce i portal tworzywa.pl. Uczestnicy dowiedzą się, jak bardzo ciągle rozwijające się i nieustannie udoskonalane technologie przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz materiały polimerowe zrewolucjonizowały i nadal zmieniają nasze codzienne życie. To dzięki tworzywom i umiejętnie dobranym technologiom firmy produkują wyroby lepszej jakości, bardziej trwałe i doskonałe, odpowiadające ciągle zmieniającym się wymogom rynku.
Omniplast – wiedza i prestiż
Ważną częścią targów jest konkurs Omniplast organizowany we współpracy z serwisem tworzywa.pl, skierowany do naszych wystawców, a mający na celu popularyzację wiedzy o przetwórstwie tworzyw sztucznych. Uczestnicy podkreślają, że dzięki udziałowi w tym konkursie podnoszą poziom informacji, co z kolei wpływa na kompetencje wykorzystywane w codziennej pracy. Wartością są również nagrody finansowe, łączna pula to 18 tysięcy złotych. Zwycięzców poznamy podczas gali Platinum Plast, w środę, 21 maja.
Konkurs Platinum Plast – prestiżowe wyróżnienie dla innowacyjnych rozwiązań
Jednym z kluczowych przedsięwzięć towarzyszących targom, skierowanym do wystawców, jest konkurs Platinum Plast. Jego celem jest wyróżnienie najbardziej innowacyjnych i wartościowych rozwiązań technologicznych oraz materiałów, prezentowanych podczas wydarzenia.
Złote Medale Targów Kielce i wyróżnienia Platinum Plast od lat cieszą się uznaniem w branży. Przyznawane są przez niezależną komisję ekspertów, co gwarantuje ich wysoką rangę i wiarygodność. Dzięki temu nagrodzone produkty zyskują większą rozpoznawalność, renomę wśród potencjalnych kontrahentów oraz zainteresowanie mediów branżowych.
Wyróżnienie stanowi skuteczne narzędzie budowania przewagi konkurencyjnej i podkreślenia innowacyjnego charakteru oferty. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali Platinum Plast, 21 maja 2025.
XXIX Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL trwają od 20 do 23 maja w Targach Kielce. rejestracja dla zwiedzających na targikielce.pl/plastpol