zdjecie-durant-rugby.jpg

IV WYSTAWA IGKM – ZABYTKOWE AUTOBUSY

10 października 2018
Po raz pierwszy w jednym miejscu zaprezentowane zostaną najstarsze w Polsce autobusy komunikacji miejskiej. Każdy z przygotowanych na wystawę zabytkowych pojazdów jest unikalny i pozostaje w pełni sprawności technicznej. Wszystkie będzie można zobaczyć podczas Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego TRANSEXPO.

Ze względu na intensywność działań wojennych na polskich ziemiach podczas II Wojny Światowej jest bardzo mało ruchomych zabytków techniki dokumentujących lata przedwojenne. Na wystawie zaprezentowane zostaną aż dwa (jedyne w kraju sprawne) pojazdy z tego okresu.

Jednym z nich jest rewelacyjne odnowiony krakowski autobus Durant Rugby z 1929 r. Niezwykłym trafem mamy do czynienia z oryginalnym, autentycznym pojazdem, który przetrwał wojnę schowany pod sianem w wiejskiej stodole. Do jego zachowania przyczyniła się poważna awaria silnika, która na dziesiątki lat unieruchomiła pojazd.

Drugim z pojazdów jest równie fantastycznie odrestaurowany autobus Krupp LD2,5H z 1938 roku w barwach Wolnego Miasta Gdańsk. Konstrukcja reprezentuje bardzo udane niemieckie konstrukcje z końca lat 30., czego dowodzi choćby prędkość trasowa: ok. 85 km/h.

Pojazdy powojenne reprezentuje autobus Chausson AH48 z 1950 o francuskim rodowodzie. Ze względu na ogromne zniszczenia na całym kontynencie, właśnie ocalałe francuskie fabryki zaraz po wojnie oferowały najbardziej nowoczesne i rozwinięte technologicznie konstrukcje autobusowe. Chaussony kojarzą się przede wszystkim z warszawską komunikacją miejską, choć w końcu lat 40. znalazły się również na stanie wszystkich oddziałów PKS w całym kraju, w tym w Kielcach.

Pierwszym w pełni zaprojektowanym i wyprodukowanym autobusem samonośnym jest San H01-B z 1959 roku. Wprawne oko zauważy jednak pewne podobieństwa konstrukcyjne w stosunku do Chaussona. Niestety bardzo niska jakość materiałów zastosowanych do budowy tych autobusów sprawiła, że bardzo szybko odeszły one do historii. Prezentowany egzemplarz po stosunkowo niedługim okresie eksploatacji zakończonym poważną awarią wykorzystywany był jako element zabudowy lotniska w Krośnie i dzięki temu zachował się do dnia dzisiejszego.

Ze względu na uwarunkowania polityczno-ekonomiczne, na przełomie lat 50. i 60. władze PRL odchodziły od importu francuskich autobusów Chausson na rzecz węgierskich Ikarusów. I tak począwszy od 1960 roku pojawił się w Polsce Ikarus 620. Ikarusy kojarzą się przytłaczającej większości Polaków z kultowymi przegubowcami w komunikacji miejskiej, mało kto więc wie, że marka ta znana była na polskich drogach dużo wcześniej. Prezentowany egzemplarz odrestaurowany został w oparciu o pojazd pozyskany zza południowej granicy.

Uzupełnieniem zaprezentowanych autobusów jest unikalna przyczepa autobusowa Karosa B40 produkcji czechosłowackiej. Z powodu braków taborowych przyczepy takie wykorzystywano do przewozów szczytowych również w polskich miastach na długo przed wyprodukowaniem w jelczańskiej fabryce rodzimych przyczep autobusowych.

Targi TRANSEXPO są wyjątkowym miejscem, gdzie IGKM może zgromadzić i wyeksponować dla szerokiej publiczności te niezwykłe ruchome zabytki techniki. Zapraszamy na uroczystą inaugurację wystawy akcentem artystycznym w dniu 23.10.2018 r. o godz. 10:40 w pawilonie D.

(UK)

 

Polecane aktualności
28 października 2021
Pierwszy wieczór XV Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego upłynął pod znakiem targowych nagród oraz wyjątkowych podziękowań.
27 października 2021
Po przerwie spowodowanej pandemią Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego TRANSEXPO zaparkowały w halach Targów Kielce
27 października 2021
- Pandemia nie spowolniła wzrostu sprzedaży autobusów firmy Solaris w Europie, a tym bardziej w Polsce - mówi Javier Calleja, prezes zarządu Solaris. Marka sprzedała w 2020 roku 1560 pojazdów, przy czym rok wcześniej sprzedała 1487. Władze Solaris podczas tegorocznego TRANSEXPO w Targach Kielce przedstawiły także najnowsze modele autobusów elektrycznych.
26 października 2021
Tradycyjnie, w przeddzień XV Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego TRANSEXPO, odbyła się Konferencja Techniczna współorganizowana przez Komisję Taboru Autobusowego IGKM.
22 października 2021
Wielkopolski potentat przywiezie do Targów Kielce, nie jedną ale aż trzy targowe premiery. Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego rozpoczną się już 27 października.
05 października 2021
Działający na rynku od 2003 roku producent zabudów zaprezentuje swój najnowszy projekt podczas Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego TRANSEXPO 2021.
13 kwietnia 2021
Nawet o 800 tys. zł. mogą ubiegać się mikro, małe i średnie firmy prowadzące działalność na terenie Polski Wschodniej w ramach projektu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Szczegóły będzie można poznać podczas webinarium zorganizowanego przez Targi Kielce.
21 października 2020
Dziś, 21 października miały rozpocząć się w Targach Kielce Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego – światowa pandemia COVID-19 zatrzymała wszystko niczym sprawny hamulec ręczny. Targi zostały przełożone na czerwiec 2021 roku.