20190710_KSAF_AGH_PremieraSamolotuAGHSolarPlane_MTalar_016.jpg

International Drone Event z udziałem młodych naukowców

17 lutego 2020
Podczas wydarzenia skupionego włącznie na branży BSP spotkać będzie można zespół AGH Solar Plane studenckie koło naukowe działające przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który liczy aż 60 członków.

Zespół pracuje nad stworzeniem modelu, który — za pomocą energii pozyskanej z promieniowania słonecznego — przebywać będzie w powietrzu zarówno w dzień, jak i w nocy. Natomiast jego zwieńczeniem ma być przelot samolotem wzdłuż wschodniej granicy Polski. Kluczowym założeniem projektu jest harmonia budowanego samolotu ze środowiskiem. Dlatego też w konstrukcji wykorzystany jest ekologiczny system zasilania — jako źródło energii zasilające cały układ służą ogniwa fotowoltaiczne umieszczone na skrzydłach samolotu. Specjalnie zaprojektowane panele pozwalają na uzyskanie optymalnych osiągów aerodynamicznych, a budowa wykonana z wysoce wytrzymałego i zarazem lekkiego materiału, jakim jest włókno węglowe, zapewnia trwałość konstrukcji. Jeden z głównych problemów inżynieryjnych, z którym przyszło zmierzyć się zespołowi, stanowiło stworzenie układu zarządzania energią. W przypadku dostatecznego nasłonecznienia silniki napędowe oraz pokładowa elektronika zasilone zostaną bezpośrednio z ogniw fotowoltaicznych, nadmiar wygenerowanej energii — natomiast — zmagazynowany w akumulatorach litowo-jonowych. W przypadku niewystarczającego promieniowania słonecznego niedobory energii uzupełniane będą dzięki naładowanym akumulatorom. Bardzo ważnym aspektem jest również zapewnienie bezpieczeństwa lotu, a więc pełnej kontroli nad statkiem powietrznym. Z tego powodu samolot wyposażono w systemy komunikacji lotniczej, a podstawowymi z nich są system kontroli samolotu, system telemetryczny, system FPV, połączenie GPS.

Mimo iż AGH Solar Plane jest młodym zespołem, na swoim koncie ma już kilka osiągnięć. Członkowie zespołu biorą udział w wielu konferencjach naukowych, również międzynarodowych jak np. 450 Międzynarodowa Konferencja Nauki, Technologii, Inżynierii i Zarządzania w Osace, gdzie członek zespołu zdobył pierwsze miejsce za najlepszy artykuł  oraz 6. Międzynarodowa Konferencja Energii Odnawialnej i Nieodnawialnej w Miami, gdzie projekt również został wyróżniony. Studenci AGH Solar Plane zostali również laureatami programu „Najlepsi z Najlepszych! 3.0 oraz 4.0”  organizowanego przez MNiSW. Projekt AGH Solar Plane cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem podczas Międzynarodowych Zawodów Bezzałogowych Statków Powietrznych 2019 UAV TÜBITAK w Stambule, w których udział brało ponad 100 drużyn z całego świata a studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej byli jedynymi przedstawicielami z Polski.

Członków zespołu Solar Plane będzie można spotkać podczas International Drone Event – annual od 17 do 18 czerwca 2020 r. w Targach Kielce.

(UK)

Polecane aktualności
18 maja 2022
Główny Urząd Miar, jako Partner Honorowy IDE Świat Pomiarów, będzie obecny na czerwcowym wydarzeniu w wielu aspektach. Jednym z nich będzie wystąpienie Prezesa GUM prof. dr hab. Jacka Semaniaka, który przedstawi prezentację dotyczącą działalności badawczo-rozwojowej instytucji. W wydarzeniu, które odbędzie się w Targach Kielce już 1 i 2 czerwca, udział weźmie również Dyrektor Generalny Urzędu Piotr Ziółkowski.
12 maja 2022
To tytuł prelekcji przygotowanej przez Macieja Włodarczyka – kierownika Działu Koordynacji Operacji Bezzałogowych Statków Powietrznych Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. W jej trakcie opowie on o bezzałogowych statkach powietrznych i regulacjach dotyczących ich użytkowania.
11 maja 2022
Precyzja dronów w wykonywaniu technik pomiarowych powoduje, że coraz częściej zastępują one klasyczne metody pomiarowe w wielu obszarach, w tym m.in. w geodezji czy w budownictwie. Zastosowanie BSP zaprezentowane zostanie podczas International Drone Event – Świat Pomiarów – czerwcowego wydarzenia dronowego organizowanego w Kielcach.
09 maja 2022
„Synergiczne połączenie dronów i sztucznej inteligencji dla poszukiwania osób zaginionych. Polski system SARUAV w praktyce” – to temat prelekcji, jaka odbędzie się drugiego dnia International Drone Event Świat Pomiarów w Targach Kielce. Jej autorem jest Wojciech Gruźliński z firmy AeroMind.
04 maja 2022
Dwa dni konferencji, dwie sesje tematyczne i kilkanaście specjalistycznych wystąpień – tak w skrócie zapowiada się spotkanie dronowe pn. International Drone Event - Świat Pomiarów, które odbędzie się już od 1 do 2 czerwca br. w Centrum Kongresowym Targów Kielce.
29 kwietnia 2022
W strefie pokazów dynamicznych w Targach Kielce zaprezentowano nowoczesne drony firmy SKY-HERO,DJI oraz Parrot. Najnowocześniejsze rozwiązania dronowe zaprezentowane zostaną również podczas International Drone Event - Świat Pomiarów - wydarzenia poświęconego Bezzałogowym Statkom Powietrznym.
11 kwietnia 2022
Przedstawiciele administracji rządowej, przedsiębiorców i środowiska naukowego spotkali się w Centrum Kongresowym Targów Kielce podczas Kongresu „Metrologia – szansa i wyzwanie przyszłości”. Wydarzenie odbyło się w ramach Targów Przemysłowej Wiosny.
14 marca 2022
Celem International Drone Event IDE - Świat Pomiarów jest zaprezentowanie możliwości bezzałogowych statków powietrznych w wielu branżach, a także precyzji dronów w pracach pomiarowych. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Głównego Urzędu Miar.