20190710_KSAF_AGH_PremieraSamolotuAGHSolarPlane_MTalar_016.jpg

International Drone Event z udziałem młodych naukowców

17 lutego 2020
Podczas wydarzenia skupionego włącznie na branży BSP spotkać będzie można zespół AGH Solar Plane studenckie koło naukowe działające przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który liczy aż 60 członków.

Zespół pracuje nad stworzeniem modelu, który — za pomocą energii pozyskanej z promieniowania słonecznego — przebywać będzie w powietrzu zarówno w dzień, jak i w nocy. Natomiast jego zwieńczeniem ma być przelot samolotem wzdłuż wschodniej granicy Polski. Kluczowym założeniem projektu jest harmonia budowanego samolotu ze środowiskiem. Dlatego też w konstrukcji wykorzystany jest ekologiczny system zasilania — jako źródło energii zasilające cały układ służą ogniwa fotowoltaiczne umieszczone na skrzydłach samolotu. Specjalnie zaprojektowane panele pozwalają na uzyskanie optymalnych osiągów aerodynamicznych, a budowa wykonana z wysoce wytrzymałego i zarazem lekkiego materiału, jakim jest włókno węglowe, zapewnia trwałość konstrukcji. Jeden z głównych problemów inżynieryjnych, z którym przyszło zmierzyć się zespołowi, stanowiło stworzenie układu zarządzania energią. W przypadku dostatecznego nasłonecznienia silniki napędowe oraz pokładowa elektronika zasilone zostaną bezpośrednio z ogniw fotowoltaicznych, nadmiar wygenerowanej energii — natomiast — zmagazynowany w akumulatorach litowo-jonowych. W przypadku niewystarczającego promieniowania słonecznego niedobory energii uzupełniane będą dzięki naładowanym akumulatorom. Bardzo ważnym aspektem jest również zapewnienie bezpieczeństwa lotu, a więc pełnej kontroli nad statkiem powietrznym. Z tego powodu samolot wyposażono w systemy komunikacji lotniczej, a podstawowymi z nich są system kontroli samolotu, system telemetryczny, system FPV, połączenie GPS.

Mimo iż AGH Solar Plane jest młodym zespołem, na swoim koncie ma już kilka osiągnięć. Członkowie zespołu biorą udział w wielu konferencjach naukowych, również międzynarodowych jak np. 450 Międzynarodowa Konferencja Nauki, Technologii, Inżynierii i Zarządzania w Osace, gdzie członek zespołu zdobył pierwsze miejsce za najlepszy artykuł  oraz 6. Międzynarodowa Konferencja Energii Odnawialnej i Nieodnawialnej w Miami, gdzie projekt również został wyróżniony. Studenci AGH Solar Plane zostali również laureatami programu „Najlepsi z Najlepszych! 3.0 oraz 4.0”  organizowanego przez MNiSW. Projekt AGH Solar Plane cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem podczas Międzynarodowych Zawodów Bezzałogowych Statków Powietrznych 2019 UAV TÜBITAK w Stambule, w których udział brało ponad 100 drużyn z całego świata a studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej byli jedynymi przedstawicielami z Polski.

Członków zespołu Solar Plane będzie można spotkać podczas International Drone Event – annual od 17 do 18 czerwca 2020 r. w Targach Kielce.

(UK)

Polecane aktualności
25 listopada 2022
System SARUAV do poszukiwania osób zaginionych od AeroMind , Pies robot Spot sprawdzający się w pomiarach od Geotronics Dystrybucja, najnowsze modele dronów wykorzystywane w geodezji czy rolnictwie od firmy TPI, technologia mapowania laserowego w trójwymiarze od RIEGL /Laser 3D.pl oraz najnowsze i najbardziej zaawansowane rozwiązania BSP dostępne na rynku od NaviGate - Centrum Dronów - to tylko część technologii jakie można było zobaczyć podczas konferencji i wystawy IDE - Świat Pomiarów.
25 listopada 2022
Bezzałogowe statki powietrzne wykorzystywane są do rozmaitych zadań i stanowią ważne wsparcie technologiczne w wielu branżach i sektorach gospodarki. Jednym z nich jest geodezja. Obecni podczas International Drone Event eksperci, dzielili się wiedzą m.in. o przepisach prawa, metodach pomiarów i wykorzystaniu dronów do pracy w terenie.
24 listopada 2022
Kontrola prac geodezyjnych, projektowanie i konsultacje społeczne, a także możliwości systemów skaningowych i aspekt prawny wykorzystywania dronów. Podczas International Drone Event - Świat Pomiarów w Targach Kielce poruszono temat wykorzystania dronów nie tylko do rozrywki i tworzenia map.
24 listopada 2022
Kontrola bezpieczeństwa lotów, poszukiwanie osób zaginionych, pomiary fotogrametryczne i multispektralne oraz streaming live z wykorzystaniem dronów - to część z zastosowań bezzałogowych statków powietrznych jakie przedstawiane są podczas konferencji IDE-Świat Pomiarów, która rozpoczęła się w Centrum Kongresowym Targów Kielce!
17 listopada 2022
Nowoczesne techniki dronowe znajdują zastosowanie także w rolnictwie i leśnictwie o czym będzie mowa już 24 listopada podczas konferencji IDE-Świat Pomiarów w Centrum Kongresowym Targów Kielce.
15 listopada 2022
Podczas konferencji i wystawy IDE-Świat Pomiarów od 24 do 25 listopada 2022 roku w Centrum Kongresowym Targów Kielce nie zabraknie firmy NaviGate, która zaprezentuje najnowsze oraz najbardziej zaawansowane rozwiązania BSP dostępne na rynku.
09 listopada 2022
Dynamiczny rozwój sektora bezzałogowych statków powietrznych (BSP) determinuje wprowadzenie rozwiązania umożliwiającego elektroniczną koordynację lotów dronów i zarządzanie ich ruchem w przestrzeni publicznej. Takie kwestie poruszone zostaną podczas konferencji IDE-Świat Pomiarów już od 24 do 25 listopada w Centrum Kongresowym Targów Kielce.
08 listopada 2022
„Autonomiczne loty dronów w każdych warunkach - Rewolucja w pomiarach z wykorzystaniem skanera Emesent Hovermap ST” to temat prelekcji, którą podczas konferencji International Drone Event - Świat Pomiarów przeprowadzi mgr inż. Wojciech Stolarski z firmy Geotronics Dystrybucja.