123.jpg
Jacek Szymański z Działu Szkoleń Funeralnych Pathomed mówił o makijażu zmarłych podczas targów NECROEXPO w Kielcach

Czyste piękno w pamięci rodziny zmarłego. Wiele osób na szkoleniu o makijażu podczas NECROEXPO

04 czerwca 2022
Bardzo duże zainteresowanie zgromadziło szkolenie „Zimne zwłoki przemienione w czyste piękno na wieki”, które prowadził Jacek Szymański z Działu Szkoleń Funeralnych Pathomed podczas targów NECROEXPO w Kielcach. Celem działań takich  jak wykonywanie makijażu jest pozytywy widok zmarłej osoby w czasie ostatniego pożegnania.

Jacek Szymański, który zajmuje się tanatokosmetyką i balsamacją zawodowo, zaczął od rad na temat postępowania z ciałem.

– Spróbujcie tak pracować, by ukryć to, co niepotrzebne, jak zasinienia, czy urazy. Co do makijażu, porozmawiajcie z rodziną, bliskimi, jak oni widzą twarz zmarłego. Nie bójcie się pytać, prosić o zdjęcia wykonane za życia i na nich się wzorować – mówił. – Pamiętam panią, która dla mamy poprosiła o bardzo mocny makijaż, pełna paleta barw, gdyż takiego używała na co dzień. I była zachwycona efektem.

 

Liczni  przedsiębiorcy z branży pogrzebowej słuchali wszelkich zaleceń. Wniosek płynie jeden: tak działać, by zebrani podczas pogrzebu zapamiętali pozytywną twarz zmarłej osoby.

- Czasem zdarza nam się działać na granicy zbezczeszczenia zwłok, wszak zaszycie, czy usunięcie czegoś, to już naruszenie ciała, a więc uważajmy, i pamiętajmy, jaki przyświeca nam cel, a jest nim stworzenie dobrego wizerunku – wyjaśniał.

 

Podobnie jest w przypadku balsamacji. Rosnące zainteresowanie takim działaniem jest też spowodowane napływem ludności z Ukrainy, gdzie o wiele częściej niż w Polsce  zabiegi są wykonywane.

    

Polecane aktualności
17 sierpnia 2022
Przedstawiciele targów funeralnych NECROEXPO gościli podczas ostatnich targów pogrzebowych Tanexpo w Bolonii. Podczas trzech dni stoisko NECROEXPO odwiedzane było przez zainteresowanych z całej Europy.
05 czerwca 2022
Wspaniałe stoiska, innowacyjne produkty i fantastyczni ludzie - tak w krótkich słowach można opisać tegoroczne targi pogrzebowe NECROEXPO w Targach Kielce. Kulminacją tegorocznej edycji była gala, podczas której rozdane zostały nagrody za najlepszy produkt i stoisko. Przekazane zostały także podkowy Targów Kielce dla firm obchodzących w tym roku jubileusz swojej działalności.
04 czerwca 2022
Wizję cmentarzy wpisanych w krajobraz i realizujących politykę zrównoważonego rozwoju roztoczyła doktor inżynier Anna Długozima z Instytutu Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podczas prelekcji na targach NECROEXPO w Kielcach.
04 czerwca 2022
Wszyscy jesteśmy młodzi, zdrowi i nie musimy myśleć o śmierci, a zwłaszcza o własnym pogrzebie. A może jednak powinniśmy? Odpowiedź na to pytanie gwarantowało spotkanie z Małgorzatą Węglarz, autorką książki "Wszystko co powinieneś wiedzieć zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej".
04 czerwca 2022
Agnieszka Beczek, na co dzień pracuje w warszawskim zakładzie pogrzebowym, na Instagramie znana jest jednak jako Pani z domu pogrzebowego. Jej konto każdego dnia odwiedzają dziesiątki tysięcy osób, szukając dobrej rady i wsparcia, ale przede wszystkim dawki informacji z branży pogrzebowej.
04 czerwca 2022
Zakład pogrzebowy także może być modny - przekonuje firma Carmen, specjalizująca się w strojach dla pracowników firm funeralnych. Podczas Targów NECROEXPO w Targach Kielce przedstawili najnowszą kolekcję 2022 oraz pokazali jak kształtują się obecne trendy w branży.
03 czerwca 2022
Pod takim tytułem odbyło się kolejne spotkanie i prezentacja, którego autorem był dyrektor Instytutu Branży Pogrzebowej i Cmentarnej Dariusz Dutkiewicz.
03 czerwca 2022
Wizerunek dużych podziałów ciąży na branży pogrzebowej w całym kraju. Mówiono o tym, podczas prelekcji pod hasłem Quo Vadis branżo funeralna – nowe wyzwania „Razem czy Osobno”, jaka została przeprowadzona podczas targów NECROEXPO w Kielcach.