123.jpg
Jacek Szymański z Działu Szkoleń Funeralnych Pathomed mówił o makijażu zmarłych podczas targów NECROEXPO w Kielcach

Czyste piękno w pamięci rodziny zmarłego. Wiele osób na szkoleniu o makijażu podczas NECROEXPO

04 czerwca 2022
Bardzo duże zainteresowanie zgromadziło szkolenie „Zimne zwłoki przemienione w czyste piękno na wieki”, które prowadził Jacek Szymański z Działu Szkoleń Funeralnych Pathomed podczas targów NECROEXPO w Kielcach. Celem działań takich  jak wykonywanie makijażu jest pozytywy widok zmarłej osoby w czasie ostatniego pożegnania.

Jacek Szymański, który zajmuje się tanatokosmetyką i balsamacją zawodowo, zaczął od rad na temat postępowania z ciałem.

– Spróbujcie tak pracować, by ukryć to, co niepotrzebne, jak zasinienia, czy urazy. Co do makijażu, porozmawiajcie z rodziną, bliskimi, jak oni widzą twarz zmarłego. Nie bójcie się pytać, prosić o zdjęcia wykonane za życia i na nich się wzorować – mówił. – Pamiętam panią, która dla mamy poprosiła o bardzo mocny makijaż, pełna paleta barw, gdyż takiego używała na co dzień. I była zachwycona efektem.

 

Liczni  przedsiębiorcy z branży pogrzebowej słuchali wszelkich zaleceń. Wniosek płynie jeden: tak działać, by zebrani podczas pogrzebu zapamiętali pozytywną twarz zmarłej osoby.

- Czasem zdarza nam się działać na granicy zbezczeszczenia zwłok, wszak zaszycie, czy usunięcie czegoś, to już naruszenie ciała, a więc uważajmy, i pamiętajmy, jaki przyświeca nam cel, a jest nim stworzenie dobrego wizerunku – wyjaśniał.

 

Podobnie jest w przypadku balsamacji. Rosnące zainteresowanie takim działaniem jest też spowodowane napływem ludności z Ukrainy, gdzie o wiele częściej niż w Polsce  zabiegi są wykonywane.

    

Polecane aktualności
24 kwietnia 2023
BHP na cmentarzu oraz odpowiedzialność zarządców cmentarzy za wypadki na nich - to tematy, które zostały poruszone podczas szkolenia dla zarządców cmentarzy z województwa świętokrzyskiego.
30 marca 2023
Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe zaprasza na kolejne Częstochowskie Konsultacje Funeralne.
12 stycznia 2023
Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe rozpoczęło zbieranie podpisów pod petycją w sprawie podniesienia zasiłku pogrzebowego w Polsce. Jak argumentuje stowarzyszenie, podniesienie zasiłku pomoże szczególnie tym, dla których zorganizowanie godnego pochówku przekracza ich możliwości finansowe.
07 grudnia 2022
Dostępny jest zimowy numer magazynu branży funeralnej Thanos. Zachęcamy do przeczytania obszernego wywiadu z managerem targów NECROEXPO, Marcinem Musiałem.
21 listopada 2022
220 uczestników i obecność Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów Pana Wojciecha Labudy. Sobotnia konferencja o ustawie pogrzebowej 2023 przykuła uwagę branży pogrzebowej. Patronem medialnym tego wydarzenia były Targi Kielce, organizujące targi funeralne NECROEXPO.
18 listopada 2022
Ustawa pogrzebowa 2023 będzie tematem konferencji branży pogrzebowej, która odbędzie się w Warszawie 19 listopada w Airport Hotel Okęcie. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Branży Pogrzebowej i Cmentarnej. Targi Kielce jako organizator targów pogrzebowych NECROEXPO są partnerem medialnym spotkania.
18 listopada 2022
27 i 28 maja 2023 roku w Targach Kielce odbędzie się Pierwsze ogólnopolskie forum branży funeralnej.
17 sierpnia 2022
Przedstawiciele targów funeralnych NECROEXPO gościli podczas ostatnich targów pogrzebowych Tanexpo w Bolonii. Podczas trzech dni stoisko NECROEXPO odwiedzane było przez zainteresowanych z całej Europy.