Menu - nagłówek (dodatkowe)

Zaloguj się

PL
fotowoltaika2.png

Ciąg dalszy hossy branży fotowolticznej. Co to oznacza dla wystawców targów Enex?

23 czerwca 2021
Wprowadzone niedawno zasady rozliczania prosumentów będą mało korzystne dla producentów paneli i spowolnią rozwój fotowoltaiki. Jednak, jak uważa prof. Konrad Świrski w rozmowie z portalem Wysokie Napięcie, wcale nie oznacza to końca złotych czasów dla tej technologii. Dodatkowo za pewien czas dołączą do niej magazynowanie i bilansowania zużycia energii. A o nich mówi się na targach Enex już od dawna.

Poziomy mocy zainstalowanej w minionych miesiącach bije kolejne rekordy. Szacuje się, że liczba prosumentów w 2021 roku osiągnie nawet milion. Branża przeżywa prawdziwe oblężenie, a rząd stara się regulować działania niezależnych instalacji fotowoltaicznych.

Gorączka OZE jest wypadkową kilku czynników. Pierwszym z nich jest postęp technologiczny, a także spadek kosztów produkcji paneli fotowoltaicznych.  Drugim czynnikiem jest chęć pozbycia się nadwyżki finansowej – lokaty oraz inne instrumenty oszczędnościowe są nieopłacalne, więc osoby, które nie chcą tracić, inwestują w fotowoltaikę.  Dodatkowo, konsumenci chcą uniknąć rosnących opłat za prąd.

Nowe regulacje, likwidujące tzw. opust, obniżają atrakcyjność instalacji fotowoltaicznych, tym samym nieco chłodzą rynek. Czy to oznacz koniec dobrych czasów dla wystawców targów Enex?

- Co do samej fotowoltaiki, to na pewno sobie poradzi – mówi w rozmowie z portalem Wysokie Napięcie, prof. Konrad Świrski -  Spadek kosztów fotowoltaiki jest cały czas procesem trwałym, instalacje będą tanieć i stawać się coraz bardziej opłacalne – nawet przy nowych systemach rozliczeń – a na rynku powinny zostawać tylko coraz bardziej okrzepłe, doświadczone i dobre firmy oferujące panele – dodaje.

Profesor Świrski podkreśla także, że patrząc bardziej długoterminowo, w ciągu następnych 5 lat nastąpi lawinowy wzrost technologii magazynowania energii, czyli gwałtowny spadek cen. O magazynowaniu mówią także uczestnicy konferencji Energia PL, która co roku odbywa się w Targach Kielce.

Nowe technologie (panele, magazyn, samochód elektryczny), to właściwie pewność jak będzie wyglądać najbliższa dekada i tu nie ma co się denerwować chwilowym „schładzaniem rynku” – on sobie poradzi sam  - podkreśla prof. Konrad Świrski. -  Fotowoltaika nie powinna być chwilowym wielkim inwestycyjnym trendem, a po prostu ciągłą, wieloletnią zmianą naszego systemu energetycznego – dodaje.

(MBr)

Polecane aktualności
14 października 2021
Targi Enex przyciągają najlepszych przedstawicieli branży odnawialnych źródeł energii. Niemal 100 lat na rynku, marka znana w 27 krajach świata, ponad 25 lat doświadczenia w dystrybucji PV– to sprawia, że BayWa r.e. jest jednym z najlepszych partnerów biznesowych.
12 października 2021
Recykling paneli fotowoltaicznych zaczyna w Polsce dopiero raczkować. W naszym kraju można znaleźć zakłady przyjmujące zużyte panele fotowoltaiczne. Odpadów jest jednak bardzo mało, a recyklerzy powinni już teraz zebrać ogromne ilości zużytych paneli.
24 września 2021
Nawet 800 mln złotych mogą dostać firmy, które zdecydują się na zakup ładowarek do pojazdów elektrycznych. Nowa edycja programu „Mój Elektryk” zainicjowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wejdzie w życie w tym roku.
01 września 2021
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że w ramach programu Czyste Powietrze wpłynęło już ponad 304 tys. wniosków o dofinansowanie. Ich kwota przekraczała łącznie 5,2 mld zł.
18 sierpnia 2021
Panele fotowoltaiczne to coraz częściej spotykany widok. Spotkać je można nie tylko na dachach domów, ale także na polach. Różnorodne rozwiązania i sposoby montażu modułów dostrzec można podczas targów Enex. Ogromne elektrownie słoneczne wykorzystują techniki znane wystawcom kieleckich targów.
04 sierpnia 2021
Ponad 100 programów dofinansowujących inwestycje ekologiczne znalazło się w nowej wyszukiwarce internetowej. Strona została przygotowana przez Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu (działa w ramach Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego). To doskonałe rozwiązanie zarówno dla zwiedzających jak i wystawców targów Enex i Ekotech.
19 lipca 2021
Targi Enex to jedno z najważniejszych wydarzeń branżo OZE w Polsce. Od lat współtworzy je wiele podmiotów i instytucji. Do stałych partnerów wydarzenia należy między innymi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. O współpracy, a także modzie na fotowoltaikę mówi Prezes Zarządu WSOŚiGW Ryszard Gliwiński.
12 lipca 2021
Od 1 lipca 2021 na właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych i niemieszkalnych nałożono ustawowy obowiązek składania deklaracji o źródle ciepła i spalania paliw. To pierwszy moduł Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy