fotowoltaika2.png

Ciąg dalszy hossy branży fotowolticznej. Co to oznacza dla wystawców targów Enex?

23 czerwca 2021
Wprowadzone niedawno zasady rozliczania prosumentów będą mało korzystne dla producentów paneli i spowolnią rozwój fotowoltaiki. Jednak, jak uważa prof. Konrad Świrski w rozmowie z portalem Wysokie Napięcie, wcale nie oznacza to końca złotych czasów dla tej technologii. Dodatkowo za pewien czas dołączą do niej magazynowanie i bilansowania zużycia energii. A o nich mówi się na targach Enex już od dawna.

Poziomy mocy zainstalowanej w minionych miesiącach bije kolejne rekordy. Szacuje się, że liczba prosumentów w 2021 roku osiągnie nawet milion. Branża przeżywa prawdziwe oblężenie, a rząd stara się regulować działania niezależnych instalacji fotowoltaicznych.

Gorączka OZE jest wypadkową kilku czynników. Pierwszym z nich jest postęp technologiczny, a także spadek kosztów produkcji paneli fotowoltaicznych.  Drugim czynnikiem jest chęć pozbycia się nadwyżki finansowej – lokaty oraz inne instrumenty oszczędnościowe są nieopłacalne, więc osoby, które nie chcą tracić, inwestują w fotowoltaikę.  Dodatkowo, konsumenci chcą uniknąć rosnących opłat za prąd.

Nowe regulacje, likwidujące tzw. opust, obniżają atrakcyjność instalacji fotowoltaicznych, tym samym nieco chłodzą rynek. Czy to oznacz koniec dobrych czasów dla wystawców targów Enex?

- Co do samej fotowoltaiki, to na pewno sobie poradzi – mówi w rozmowie z portalem Wysokie Napięcie, prof. Konrad Świrski -  Spadek kosztów fotowoltaiki jest cały czas procesem trwałym, instalacje będą tanieć i stawać się coraz bardziej opłacalne – nawet przy nowych systemach rozliczeń – a na rynku powinny zostawać tylko coraz bardziej okrzepłe, doświadczone i dobre firmy oferujące panele – dodaje.

Profesor Świrski podkreśla także, że patrząc bardziej długoterminowo, w ciągu następnych 5 lat nastąpi lawinowy wzrost technologii magazynowania energii, czyli gwałtowny spadek cen. O magazynowaniu mówią także uczestnicy konferencji Energia PL, która co roku odbywa się w Targach Kielce.

Nowe technologie (panele, magazyn, samochód elektryczny), to właściwie pewność jak będzie wyglądać najbliższa dekada i tu nie ma co się denerwować chwilowym „schładzaniem rynku” – on sobie poradzi sam  - podkreśla prof. Konrad Świrski. -  Fotowoltaika nie powinna być chwilowym wielkim inwestycyjnym trendem, a po prostu ciągłą, wieloletnią zmianą naszego systemu energetycznego – dodaje.

(MBr)

Polecane aktualności
23 maja 2022
Zainteresowanie tegorocznymi targami ENEX przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Statystycznie, impreza przyciągnęła o 20% więcej Wystawców i o 10% więcej Zwiedzających. Powierzchnia wystawiennicza była niemal dwukrotnie większa niż przed pandemią w 2020 roku. O tym jak wyglądała miniona edycja targów, można przeczytać w najnowszym raporcie.
12 kwietnia 2022
Program Mój Prąd to jedna z najbardziej popularnych dotacji na fotowoltaikę. W połowie kwietnia rusza nabór wniosków, który będzie prowadzony w trybie ciągłym do 2023 roku. Budżet programu wynosi 350 mln zł.
24 lutego 2022
Firmy BMZ POLAND, GALMET oraz VIESSMANN wybrały Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX jako miejsce spektakularnych premier.
23 lutego 2022
Pierwszego dnia targów Enex oraz Enex Nowa Energia podczas oficjalnej gali uhonorowano wybranych Wystawców nagrodami, medalami i wyróżnieniami.
23 lutego 2022
Zakończył się pierwszy dzień VI konferencji HEAT not LOST, organizowanej przez. Wydarzenie tradycyjnie odbywa się podczas XIX Targów Odnawialnych Źródeł Energii ENEX - NOWA ENERGIA w Targach Kielce.
23 lutego 2022
Galą 15-lecia Forum Pomp Ciepła zakończyło się ogólnopolskie spotkanie poświęcone tej tematyce. Poprzedziły ją trzy panele tematyczne, w których nie zabrakło informacji o instalacjach pomp ciepła, fotowoltaice i najnowszych technologiach.
23 lutego 2022
Podczas pierwszego dnia XXIV Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki i XIX Targów Odnawialnych Źródeł Energii ENEX Nowa Energia zorganizowano konferencję poświęconą transformacji energetycznej. Organizatorem spotkania był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
23 lutego 2022
Magazyny energii dla prosumenta to temat przewodni spotkania ENERGIA PL w Targach Kielce organizowanego w ramach XXIV Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki ENEX oraz XIX Targów Odnawialnych Źródeł Energii ENEX - NOWA ENERGIA.