20250606-110841.jpg

Cała branża funeralna znów w Targach Kielce! Eksperci rozmawiali o zwyczajach, trendach i prognozach

09 czerwca 2025
Drugie Ogólnopolskie Forum Branży Funeralnej, które odbyło się 6 i 7 czerwca w Targach Kielce, było okazją do wymiany doświadczeń i opinii, ale też zdobycia cennych informacji. Forum zgromadziło ekspertów, przedsiębiorców i praktyków, a bogaty program, koncentrujący się na kluczowych tematach dla przyszłości tej szczególnej dziedziny, przyciągnął wielu słuchaczy.

W piątek na tapecie znalazły się technologie, zarządzanie, a także nowoczesne podejście do usług funeralnych. Forum otworzył prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego, Krzysztof Wolicki. Już pierwsze wystąpienie, które przygotował dr Marek Borowiński, wytyczyło kierunek nie tylko dla forum, ale także dla całej branży. Doktor Marek Borowiński mówił o AI w służbie empatii, a jego wystąpienie ukazało potencjał sztucznej inteligencji w codziennej pracy zakładów pogrzebowych.

Z kolei o rozwiązaniach ekologicznych, mogących znaleźć zastosowanie w branży, opowiedział Grzegorz Bartoszek, poruszając temat zielonej energii w kontekście usług funeralnych. Uczestnicy mieli także okazję zapoznać się z prezentowanymi w ramach wystąpienia elektrycznymi karawanami HENTSCHKE – modelami Mercedes EQE i Mercedes Vito EQ, które chętni mogli przetestować na terenie Targów.

Maciej Żarys skupił się na praktycznych aspektach zarządzania – od budowania skutecznych zespołów po efektywną komunikację z pracownikami. Tuż po nim eksperci z firmy BRAINBOX, Wojciech Kudela i Bartosz Wojtkowiak, zdradzili, jakie rozwiązania marketingowe sprawdzają się w działalności zakładów pogrzebowych.

Tomasz Salski, większościowy udziałowiec Grupy KLEPSYDRA SA, przedstawił perspektywy rozwoju branży pogrzebowej w Polsce. Tuż po nim głos zabrał Jakub Rosiak, który skupił się na roli usług finansowych w budowaniu pozytywnego wizerunku zakładów. O eleganckiej komunikacji w mediach społecznościowych opowiedział natomiast Marek Borowiński.

Pierwszy dzień Forum zamknęła prezentacja Małgorzaty Hatalskiej, poświęcona biżuterii memorialnej.

Sobota minęła pod znakiem refleksji nad przyszłością i obliczami współczesnego pochówku. Serię wykładów rozpoczął Maciej Jaźwiecki, współzałożyciel portalu CEMEMO, czyli „cyfrowego pomnika ludzkości”, który łączy pamięć, tradycję i nowoczesność.

O potrzebie reformy prawnej branży mówił dr Paweł Drembkowski, dyrektor generalny Centralnego Instytutu Analiz Polityczno-Prawnych, w swojej prelekcji zatytułowanej „Śmierć 2.0. Jak technologia, Internet i sztuczna inteligencja zmieniają branżę pogrzebową”.

Forum zamknęło wystąpienie Anny Borowik, Świeckiego Mistrza Ceremonii Pogrzebowych, która uporządkowała zagadnienia dotyczące niereligijnych form pochówku. Opowiedziała o pogrzebach humanistycznych, a także wyjaśniła podobieństwa i różnice pomiędzy celebrantem, mistrzem ceremonii a ceremoniarzem świeckim.

/ELS/

Polecane aktualności
13 czerwca 2025
Honorowego patronatu udzielił Międzynarodowym Targom Branży Pogrzebowej i Cmentarnej NECROEXPO, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego, Pan Krzysztof Wolicki. Wydarzenie zaplanowano w Targach Kielce od 19 do 21 czerwca 2026 roku.
12 maja 2025
Zielona energia, dyskusja o nowej ustawie pogrzebowej, zmiany technologiczne oraz wiele innych kluczowych dla sektora funeralnego tematów poruszą eksperci podczas II Ogólnopolskiego Forum Branży Funeralnej. Na wydarzenie, które odbędzie się od 6 do 7 czerwca 2025 roku w stolicy województwa świętokrzyskiego zapraszają Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe i Targi Kielce.