Menu - nagłówek (dodatkowe)

Logowanie

PL
DSC00132.JPG

Branża tworzyw sztucznych w obliczu pandemii

02 grudnia 2020
Przedstawiciele branży nie zgadzają się z kreowaniem negatywnego wizerunku tworzyw sztucznych i mówią wprost - nie ma możliwości, by obecnie świat bez nich funkcjonował

Z najnowszych danych opublikowanych przez wiodące ogólnoeuropejskie stowarzyszenie producentów tworzyw sztucznych PlasticsEurope wynika, że zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne do produkcji wyrobów w Polsce wyniosło w 2019 roku ok. 3,6 mln ton, co oznacza wzrost o ok. 3% w porównaniu z rokiem 2018. Polska zajmuje zatem szóste miejsce w Europie po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Biorąc pod uwagę segmenty zastosowań, najwięcej tworzyw sztucznych wykorzystuje sektor produkcji opakowań (33,5%), budownictwo (25,1%), motoryzacja (10%) oraz przemysł urządzeń elektrycznych i elektronicznych (6,7%).

Produkty żywnościowe i ich ochrona

Niewątpliwie, czas pandemii ukazał, jak ważną rolę odgrywają obecnie tworzywa sztuczne. Dzięki swoim właściwościom barierowym m.in. chronią żywność i napoje przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych redukujących termin ich przydatności – mówi dr Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce – organizator targów PLASTPOL. To przeciwwaga dla ogromnego problemu z jakim boryka się nasza cywilizacja związanym z marnowaniem wytworzonych dóbr z jednej strony, i ich brakiem w wybranych regionach świata. Warto podkreślić, że tworzywa sztuczne na dużą skalę wpisują się również w ideę zrównoważonego rozwoju za sprawą opakowań, które znacząco przedłużają trwałość towarów. Jak wynika z raportu PlasticsEurope, w krajach rozwijających się aż do 50% zasobów żywnościowych marnuje się m.in. dlatego, że materiały opakowaniowe, takie jak tworzywa sztuczne, nie są dostatecznie szeroko wykorzystywane do pakowania, ochrony i przedłużania trwałości produktów żywnościowych. W dobie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 to właśnie ochrona odgrywa tutaj najważniejszą rolę. Odpowiednie zabezpieczenie żywności stało się obecnie priorytetem zarówno dla producentów żywności, jak i konsumentów: - W dobie koronawirusa to dzięki tworzywom sztucznym, zdrowie i życie wielu ludzi może być we właściwy sposób chronione. Tworzywa sztuczne są jednym z głównych materiałów do produkcji środków ochrony osobistej – mówi Jacek Szczerba, serwis tworzywa.pl

Tworzywa sztuczne w walce z koronawirusem

Ostatnie wydarzenia, szczególnie te związane z wytężoną pracą wielu lekarzy, ratowników, pielęgniarek podczas walki z koronawirusem, prezentują to, w jak wielu obszarach zdrowotnych wykorzystywane są tworzywa sztuczne. Wykonane są z nich zarówno kombinezony medyczne, przyłbice i półprzyłbice, gogle, fartuchy, osłony na buty, jednorazowe rękawiczki, ale i obudowy termometrów do pomiaru temperatury, które teraz wykorzystywane są m.in. we wszystkich instytucjach, placówkach oświatowych i firmach: - Tworzywa funkcjonują w każdym obszarze naszego życia i inaczej nie będzie, bo tak naprawdę bez nich nie byłoby nowoczesnego sprzętu medycznego, aparatury ratującej życie człowieka – twierdzi Jacek Szczerba, serwis tworzywa.pl

Podczas Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL w Kielcach (6-8 października) można było zapoznać się z technologiami wytwarzania, komponentami i maszynami używanymi m.in. przy produkcji środków ochrony. W związku z coraz większym zapotrzebowaniem na produkty wykonane z tworzyw sztucznych kluczowe stają się miejsca spotkań, gdzie światowe organizacje i przedstawiciele branży mogą rozmawiać o kierunku rozwoju tego gospodarczego segmentu: - Każdy biznes to relacja między ludźmi. Bez relacji nie ma biznesu. Nie ma relacji bez spotkania twarzą w twarz. Nawet w maseczce - twierdzi Wojciech Filek, Kwartalnik Tworzywa. 

Duży potencjał tworzyw sztucznych w ochronie klimatu

Tworzywa i ich szersze zastosowanie w sektorze budowlanym przyczynić mogą się również do poprawy klimatu. Na terenie Unii Europejskiej, eksploatacja budynków pochłania obecnie ok 40% energii pierwotnej i generuje 36% emisji gazów cieplarnianych. Celem założeń Komisji Europejskiej i państw członkowskich UE jest osiągnięcie przez Europę neutralności klimatycznej do 2050 roku. Wówczas maksymalnie ma zostać ograniczona emisja CO2 zarówno w przemyśle, transporcie, jak i energetyce oraz zrównoważenie tych emisji, których ograniczyć się nie udało poprzez zwiększanie jej pochłaniania, np. dzięki sadzeniu drzew. Technologia budowlana oparta na tworzywach sztucznych znakomicie wpisuje się w poprawę klimatu. Użyte materiały na bazie tworzyw sztucznych cechuje przede wszystkim trwałość, łatwość montażu i dowolnego formowania, łączenia w odpowiednie kształty. Dodatkowo materiały wykonane z tworzyw sztucznych odporne są na korozję oraz są dobrymi izolatorami elektrycznymi i termicznymi.

(AO)

Polecane aktualności
17 września 2021
Grupa Azoty, która pojawi się na tegorocznych Targach Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL 2021, od zawsze wspierała sport. Także tym razem, oprócz bogatej oferty, na stoisku Grupy Azoty zagoszczą polskie gwiazdy sportu.
15 września 2021
Jak co roku, także podczas Targów PLASTPOL 2021 odbędzie się konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie PlasticsEurope Polska, zajmujące się analizą produkcji, zapotrzebowania oraz odzysku tworzyw sztucznych w Europie.
13 września 2021
Tegoroczny numer magazynu GAZETA POLASTPOL jest już dostępny. Periodyk stworzony został przy okazji Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL.
30 sierpnia 2021
Jednym z Wydarzeń towarzyszących tegorocznej edycji Targów PLASTPOL w Kielcach będzie tradycyjnie Seminarium Techniczne PLASTECH INFO. Odbędzie się ono w drugim dniu Targów 22 września 2021 r. Hasło przewodnie, wokół którego skupiony będzie nurt prezentacji, zostało zdefiniowane jako „TECHNOLOGIE PRZETWÓRSTWA TWORZYW SZTUCZNYCH JAKO SIŁA NAPĘDOWA DLA ROZWOJU PRZEMYSŁU”.
30 sierpnia 2021
Ponad 300 wystawców z 18 krajów z Europy i świata pojawi się na tegorocznych Międzynarodowych Targach Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL w Targach Kielce.
05 sierpnia 2021
Gazeta PLASTPOL to nowy periodyk branżowy, skierowany do wystawców i klientów Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL. Czasopismo tworzone jest we współpracy z kwartalnikiem TWORZYWA, jednym z najdłużej działających pism branży tworzyw sztucznych w Polsce.
05 lipca 2021
Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych podsumował ostatni rok pracy. W trakcie walnego zgromadzenia wyznaczono także cele do osiągnięcia. Wybrano również władze związku. Funkcję prezesa zarządu członkowie ponownie powierzyli Tadeuszowi Nowickiemu.
01 czerwca 2021
Tadeusz Nowicki, prezes zarządu Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych, 29 maja dołączył do Rady Nadzorczej (SteeringComitee) EuPC, europejskiego stowarzyszenia zrzeszającego krajowe organizacje przetwórców tworzyw sztucznych.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy