DSC00132.JPG

Branża tworzyw sztucznych w obliczu pandemii

02 grudnia 2020
Przedstawiciele branży nie zgadzają się z kreowaniem negatywnego wizerunku tworzyw sztucznych i mówią wprost - nie ma możliwości, by obecnie świat bez nich funkcjonował

Z najnowszych danych opublikowanych przez wiodące ogólnoeuropejskie stowarzyszenie producentów tworzyw sztucznych PlasticsEurope wynika, że zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne do produkcji wyrobów w Polsce wyniosło w 2019 roku ok. 3,6 mln ton, co oznacza wzrost o ok. 3% w porównaniu z rokiem 2018. Polska zajmuje zatem szóste miejsce w Europie po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Biorąc pod uwagę segmenty zastosowań, najwięcej tworzyw sztucznych wykorzystuje sektor produkcji opakowań (33,5%), budownictwo (25,1%), motoryzacja (10%) oraz przemysł urządzeń elektrycznych i elektronicznych (6,7%).

Produkty żywnościowe i ich ochrona

Niewątpliwie, czas pandemii ukazał, jak ważną rolę odgrywają obecnie tworzywa sztuczne. Dzięki swoim właściwościom barierowym m.in. chronią żywność i napoje przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych redukujących termin ich przydatności – mówi dr Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce – organizator targów PLASTPOL. To przeciwwaga dla ogromnego problemu z jakim boryka się nasza cywilizacja związanym z marnowaniem wytworzonych dóbr z jednej strony, i ich brakiem w wybranych regionach świata. Warto podkreślić, że tworzywa sztuczne na dużą skalę wpisują się również w ideę zrównoważonego rozwoju za sprawą opakowań, które znacząco przedłużają trwałość towarów. Jak wynika z raportu PlasticsEurope, w krajach rozwijających się aż do 50% zasobów żywnościowych marnuje się m.in. dlatego, że materiały opakowaniowe, takie jak tworzywa sztuczne, nie są dostatecznie szeroko wykorzystywane do pakowania, ochrony i przedłużania trwałości produktów żywnościowych. W dobie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 to właśnie ochrona odgrywa tutaj najważniejszą rolę. Odpowiednie zabezpieczenie żywności stało się obecnie priorytetem zarówno dla producentów żywności, jak i konsumentów: - W dobie koronawirusa to dzięki tworzywom sztucznym, zdrowie i życie wielu ludzi może być we właściwy sposób chronione. Tworzywa sztuczne są jednym z głównych materiałów do produkcji środków ochrony osobistej – mówi Jacek Szczerba, serwis tworzywa.pl

Tworzywa sztuczne w walce z koronawirusem

Ostatnie wydarzenia, szczególnie te związane z wytężoną pracą wielu lekarzy, ratowników, pielęgniarek podczas walki z koronawirusem, prezentują to, w jak wielu obszarach zdrowotnych wykorzystywane są tworzywa sztuczne. Wykonane są z nich zarówno kombinezony medyczne, przyłbice i półprzyłbice, gogle, fartuchy, osłony na buty, jednorazowe rękawiczki, ale i obudowy termometrów do pomiaru temperatury, które teraz wykorzystywane są m.in. we wszystkich instytucjach, placówkach oświatowych i firmach: - Tworzywa funkcjonują w każdym obszarze naszego życia i inaczej nie będzie, bo tak naprawdę bez nich nie byłoby nowoczesnego sprzętu medycznego, aparatury ratującej życie człowieka – twierdzi Jacek Szczerba, serwis tworzywa.pl

Podczas Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL w Kielcach (6-8 października) można było zapoznać się z technologiami wytwarzania, komponentami i maszynami używanymi m.in. przy produkcji środków ochrony. W związku z coraz większym zapotrzebowaniem na produkty wykonane z tworzyw sztucznych kluczowe stają się miejsca spotkań, gdzie światowe organizacje i przedstawiciele branży mogą rozmawiać o kierunku rozwoju tego gospodarczego segmentu: - Każdy biznes to relacja między ludźmi. Bez relacji nie ma biznesu. Nie ma relacji bez spotkania twarzą w twarz. Nawet w maseczce - twierdzi Wojciech Filek, Kwartalnik Tworzywa. 

Duży potencjał tworzyw sztucznych w ochronie klimatu

Tworzywa i ich szersze zastosowanie w sektorze budowlanym przyczynić mogą się również do poprawy klimatu. Na terenie Unii Europejskiej, eksploatacja budynków pochłania obecnie ok 40% energii pierwotnej i generuje 36% emisji gazów cieplarnianych. Celem założeń Komisji Europejskiej i państw członkowskich UE jest osiągnięcie przez Europę neutralności klimatycznej do 2050 roku. Wówczas maksymalnie ma zostać ograniczona emisja CO2 zarówno w przemyśle, transporcie, jak i energetyce oraz zrównoważenie tych emisji, których ograniczyć się nie udało poprzez zwiększanie jej pochłaniania, np. dzięki sadzeniu drzew. Technologia budowlana oparta na tworzywach sztucznych znakomicie wpisuje się w poprawę klimatu. Użyte materiały na bazie tworzyw sztucznych cechuje przede wszystkim trwałość, łatwość montażu i dowolnego formowania, łączenia w odpowiednie kształty. Dodatkowo materiały wykonane z tworzyw sztucznych odporne są na korozję oraz są dobrymi izolatorami elektrycznymi i termicznymi.

(AO)

Polecane aktualności
23 września 2021
Fani piłki ręcznej mieli okazję spotkać się z gwiazdami klubu Azoty-Puławy podczas tegoroczny edycji Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL. Na stoisku Grupy Azoty zagościli Michał Jurecki – rozgrywający i kapitan drużyny, związany wcześniej z Vive Targi Kielce, Wojciech Borucki – bramkarz i Dawid Fedeńczak – prawoskrzydłowy oraz wschodząca gwiazda klubu.
22 września 2021
Co roku na stoisku Grupy Azoty goszczą gwiazdy wielu dyscyplin sportowych. Drugiego dnia Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL w Targach Kielce był to Marcin Lewandowski – lekkoatleta, specjalizujący się w biegach średnich, zdobywca brązowego medalu na Mistrzostwach Świata Doha 2019 na dystansie 1500 metrów.
22 września 2021
Tradycyjnie w pierwszym dniu Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy wieczór upłynął pod znakiem nagród.
21 września 2021
Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu zorganizował bezpłatną konferencję, podczas której eksperci skupili się na tworzywach sztucznych i innowacjach służących zamknięciu obiegu surowców. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a widzowie mogli wziąć udział w spotkaniu zarówno w formie tradycyjnej, jak i on-line.
21 września 2021
Tradycyjnie na stoisku Grupy Azoty podczas Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL można spotkać cenionych sportowców. W pierwszym dniu wydarzenia byli to siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.
21 września 2021
Konferencją prasową dotyczącą kondycji branży tworzyw sztucznych w pandemii otwarta została tegoroczna, jubileuszowa, 25. Edycja Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Grumy PLASTPOL w Targach Kielce.
21 września 2021
Rozpoczęły się Targi PLASTPOL w Targach Kielce - najważniejsze wydarzenie branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy w Polsce.
17 września 2021
Grupa Azoty, która pojawi się na tegorocznych Targach Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL 2021, od zawsze wspierała sport. Także tym razem, oprócz bogatej oferty, na stoisku Grupy Azoty zagoszczą polskie gwiazdy sportu.