IMG-4592.jpg
Debata „Transformacja europejskiego przemysłu obronnego”

Bezpieczeństwo priorytetem działań Europy. Nowe wyzwania przed przemysłem zbrojeniowym!

06 września 2023
Zmiana sposobu myślenia i kreowanie nowych narzędzi dla sił zbrojnych oraz przemysłu obronnego były tematem wiodącym debaty pn. „Transformacja europejskiego przemysłu obronnego”. Jej uczestnikami byli polscy i europejscy eksperci z dziedziny obronności i rozwoju. W wydarzeniu głos zabrał również prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń, który mówił o zwiększeniu środków polskiego rządu na armię.

– Plany polskiego rządu sięgają 4% PKB na obronność. Kiedyś sukcesem było 2%, ale wiele krajów Europy nadal jest na poziomie 1,5%. Wszystkim nam zależy, aby środki wydawane na wzmocnienia były wydawane dobrze. Przed nami trudne lata, ale istotne jest, aby skoordynować działania na rzecz bezpieczeństwa i właśnie temu służą dzisiejsza debata i Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego – mówił podczas otwarcia debaty prezes Zarządu Targów Kielce dr Andrzej Mochoń. Organizatorami wydarzenia były Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz kielecki ośrodek wystawienniczy.

Do wydatków poszczególnych państw na modernizację armii i zakup sprzętów odnosili się obecni na konferencji eksperci. – Od 2014 roku finanse publiczne na cele obronne na Litwie wzrosły czterokrotnie, a od 2020 dwukrotnie. Aktualnie stanowią one 2,9% PKB. Liczebność armii wojska litewskiego również stale jest zwiększana – mówił Robert Joudka, członek zarządu Litewskiego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa (LDSIA). – Europa nie jest samowystarczalna w kwestii produkcji. Przez wiele lat Niemcy systematycznie niszczyły system obronny. W kwestii bezpieczeństwa należy więcej działać, a nie tylko mówić. Europa kuleje na poziomie technologicznym. Wiele z tych rzeczy, które widzimy na świecie, nie jest dostępna na Starym Kontynencie. Jesteśmy w tyle – zakończył Joudka.

– Od zeszłego roku dokładamy więcej wysiłku w tym zakresie i w tym momencie przeznaczamy 2% PKB na zbrojenie. Na szczęście w Niemczech następuje zmiana myślenia w tej kwestii. Musimy budować poczucie bezpieczeństwa Niemiec i całej Europy – mówił  przedstawiciel niemieckiego przemysłu obronnego i bezpieczeństwa przy UE, Karsten Lepper.

IMG-4589.jpg [932.98 KB]

Obecnie w Unii Europejskiej podejmowane są działania mające na celu wzmocnienie współpracy między administracją, a przemysłem oraz wyznaczania nowych kierunków transformacji europejskiego przemysłu obronnego. – Komisja Europejska stara się ułatwiać współpracę i zwiększać fundusze na badania związane z obronnością. Ważne jest aby wszyscy byli mocno zaangażowani we współpracę – dodawał Lepper.

– W przeciwieństwie do Niemiec, Finlandia przez ostatnie 20-30 lat zrobiła naprawdę dużo w tej materii, dlatego zwiększanie budżetu na działania obronne odbywa się w miarę spokojnie. Służy temu również debata publiczna, jaka prowadzona jest w naszym kraju – mówiła Tuija Karanko, Sekretarz Generalny AFDA -  Stowarzyszenie Fińskiego Przemysłu Obronnego i Lotniczego.

– Pod koniec tego roku zostaną zawarte nowe porozumienia obronne, które zakładają  integralność terytorialną i partnerstwo z sojusznikami. Kiedyś w Dani zastanawialiśmy się, jak końmi przeciwstawić się armatom. Teraz też musimy zastanowić się, jak wykorzystać potencjał technologiczny w walce z wrogiem – mówił Henrik Navntoft Sønderskov, główny konsultant Duńskiego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa  (DIDAS).

W prowadzonym dyskursie eksperci odnosili się również do konkretnych narzędzi, jakimi dysponuje Unia Europejska w kontekście rozwoju przemysłu zbrojeniowego. Dzięki ekspertyzie obecnych prelegentów wysokiego szczebla, wydarzenie pozwoliło wyznaczyć strategię związaną z kierunkami i dynamiką rozwoju europejskiego przemysłu obronnego. W ramach jednego z paneli, prelegenci mówili m.in. o szerokim znaczeniu Europejskiego Funduszu Obronnego oraz omawiali konkretne instrumenty UE, wspierające produkcję amunicji (ASAP) oraz wzmacniające europejski przemysł obronny przez wspólne zamówienia (EDIRPA).

IMG-4583.jpg [867.63 KB]

(ŁK)

Polecane aktualności
08 września 2023
Przedstawiciele firm Milliken & Co. oraz PSO Maskpol S.A. zaprezentowali plany rozwoju współpracy, w tym związanej z transferem amerykańskich technologii do Polski oraz opracowania kolejnych projektów nowych kompletów odzieży dla wojska i służb mundurowych. Wydarzenie miało miejsce podczas 31. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
08 września 2023
Istotnym wydarzeniem było zawarcie dwóch umów pomiędzy spółką MESKO oraz Agencją Uzbrojenia na dostawę amunicji dla Sił Zbrojnych RP.
07 września 2023
Trzeci dzień 31. Edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego był niezwykle bogaty w kluczowe porozumienia, debaty oraz prezentację nowinek technologicznych. W czwartek Targi Kielce odwiedził Premier Polski Mateusz Morawiecki.
07 września 2023
Taki zespół na całym świecie jest tylko jeden. Zbadali zalany IX poziom Kopalni Soli Wieliczka, przeprowadzili ponad 550 skutecznych akcji poszukiwawczych w polskich akwenach. Grupa Specjalna Płetwonurków RP przy stoisku Edge Tech Polska w Targach Kielce na 31. MSPO.
07 września 2023
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego trzeciego dnia targów MSPO zorganizowało debatę strategiczną poświęconą procesom logistycznym w polskiej armii. – Nie ma lepszego miejsca, by poruszyć tak kluczowy i ekspercki problem niż Targi Kielce. Podczas wystawy MSPO widoczna i namacalna jest zmiana jakości technologicznej sprzętu – mówił w jej trakcie szef BBN Minister Jacek Siewiera. W dyskusji udział wzięli generałowie i eksperci związani z tym sektorem obronności.
07 września 2023
Szef polskiego rządu podczas czwartkowej wizyty zwiedził też wystawę przygotowaną przez Polską Grupę Zbrojeniową w czas 31. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.
06 września 2023
Podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Targi Kielce połączyły nie tylko ponad 700 wystawców z tysiącami zwiedzających, ale także mnóstwo wielkich umysłów i wspaniałych serc. Drugi dzień targów zaowocował rozwojowymi współpracami oraz kluczowymi porozumieniami dla przyszłości polskiej młodzieży oraz sektora obronności.
06 września 2023
Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń podpisał porozumienie o współpracy z Fundacją Endevour Scholarship w sprawie Stypendium Ala Wordena „Endeavour” – Polska Drużyna 2024. W oficjalnej inauguracji programu wzięli udział Peter Mckenna – wiceprezes Kallman Worldwide Inc. oraz płk. Marcin Mazur – wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej.