Aktualności
BAE SYSTEMS NA MSPO 2023: PARTNERSTWO Z POLSKIMI PODMIOTAMI I WAŻNE TECHNOLOGIE ZBROJENIOWE
Gabby Costigan, dyrektor zarządzająca grupy ds. rozwoju biznesu w BAE Systems, powiedziała: „Związki BAE Systems z Polską są silne i trwałe. Nawiązana współpraca pomiędzy naszymi zespołami w Polsce a naszymi klientami i partnerami przemysłowymi w całym kraju zapewnia bezpieczeństwo i wspiera wzrost gospodarczy. BAE Systems nie traci z pola widzenia potrzeb obronnych Polski, które muszą być zaspokajane w sposób skuteczny i solidny. Z dumą realizujemy tę misję, a na MSPO dajemy dowód stałego zaangażowania w zapewnienie bezpieczeństwa Polakom”.
Stoisko BAE Systems będzie gościć klientów, partnerów branżowych i delegacje zagraniczne, które zyskają okazję, by zapoznać się z wielodomenowymi możliwościami oferowanymi przez stacje radiolokacyjne, amunicję i sprzęt zintegrowanej łączności. Pokazane zostaną też zaawansowane urządzenia walki elektronicznej, wyświetlacze przezierne HUD oraz amunicja do samolotów F-16 i F-35, śmigłowców Apache i innych statków powietrznych, w tym zestaw naprowadzania laserowego dla rakiet APKWS®. Firma zaprezentuje również wyświetlacz przezierny HUD Digital Light Engine (DLE) i sprawdzony operacyjnie sprzęt zapewniający przetrwanie statków powietrznych na polu walki, w tym system ostrzegania o wystrzelonych pociskach rakietowych Common Missile Warning System, a także zaawansowany system świadomości sytuacyjnej dla załóg pojazdów opancerzonych, 360 MVP SensorTM.
Opancerzony wóz zabezpieczenia technicznego M88A2 będzie prezentowany zarówno jako model na stoisku BAE Systems, jak i pełnowymiarowy pojazd na wystawie US Army. Pierwsze trzy M88A2 trafiły do Wojska Polskiego w czerwcu 2023 r., a kolejnych 35 wozów ma zostać dostarczonych wkrótce. Jako jedyny pojazd zdolny do ewakuacji technicznej z pola walki czołgu Abrams, M88A2 może holować każdy inny pojazd pancerny służący w Wojsku Polskim, co czyni go idealnym kandydatem na zunifikowany wóz ratownictwa technicznego.
Wśród pozostałych zaprezentowanych systemów lądowych znajdą się modele: samobieżnej haubicy ARCHER, lekkiej holowanej haubicy M777 kal. 155 mm oraz wielozadaniowego transportera opancerzonego Armored Multi-Purpose Vehicle. AMPV został zaprojektowany, aby w brygadach pancernych towarzyszyć Abramsom i innym czołgom jako wóz dowodzenia i ewakuacji medycznej. Dostępne będą również informacje o armatach morskich, takich jak 57Mk3 i 40Mk4.
BAE Systems nawiązało z lokalnymi podmiotami trwałe relacje jako zaufany partner bezpiecznej Polski. Dział Digital Intelligence firmy ma w Poznaniu ośrodek zajmujący się technologiami cyberbezpieczeństwa, a inne zespoły BAE Systems wspierają polskie siły zbrojne w realizacji ich zadań. Szereg polskich firm jest dostawcami w ważnych programach zbrojeniowych: wozu zabezpieczenia technicznego M88, bojowego wozu piechoty CV90, a także w kilku programach morskich. Podobnie program haubicy samobieżnej Krab wspiera utrzymanie miejsc pracy w kraju.