saco24-wydarzenia-art-aktualnosc.png
Aukcja Sacrum nowoczesnej sztuki religijnej ponownie w Targach Kielce.

Aukcja sztuki Sacrum ponownie na Sacroexpo! Wszystkie prace można licytować osobiście, online, telefonicznie lub przez zlecenie

31 maja 2024
Wszystkie z prezentowanych w Strefie Sztuki dzieł będzie można wylicytować w Aukcji Sacrum we wtorek, 11 czerwca 2024 roku o godzinie 17 podczas targów Sacroexpo. Lista obrazów i rzeźb jest długa i różnorodna. Licytacja organizowana jest przez Dom Aukcyjny Art in House z Warszawy.

Czy więź, jaka istniała między Kościołem a sztuką w dawnych czasach, jest dzisiaj możliwa? Oczywiście, że tak, jednak ta relacja uległa znaczącym zmianom na przestrzeni wieków. Dzisiejsi artyści tworzą w odmiennych stylach, umieszczają w swoich kompozycjach wiele wątków symbolicznych na miarę XXI wieku oraz niekiedy nadają swoim dziełom humorystyczny wydźwięk.

Wszystkie prace z aukcji łączy religijna tematyka, jednak artyści podeszli do tej kwestii indywidualnie: jedni stworzyli dzieła stricte sakralne, inni postawili na luźne skojarzenia. Pierwsze prace w katalogu obfitują w wiele kolorów i szczegółów. Aurelia Sikiewicz-Wojtaszek ukazała niezwykły obraz, na którym masa rozedrganych detali i świetliste barwy – złoto i błękit – niosą wiele mistycznych znaczeń. Igor Volosnikov wykonał bezprecedensowe, monochromatyczne malowidło, które na pierwszy rzut oka mogłoby być płaskorzeźbą, na modłę tych wykonywanych dla barokowych kościołów przez najznamienitszych rzeźbiarzy. Z kolei Battler, w przeciwieństwie do poprzednich artystów, których prace zapraszają do głębokiej refleksji, postawił na humor; religijny wątek zaznacza symboliczny baranek oraz tekst psalmu. Natomiast „Madonna” w stylu art déco namalowana przez Henryka Borowskiego, jest zamyślona i nieco melancholijna, mimo otaczających ją żywych barw.

Strefa Sacrum jest bardzo szeroka, jednak wielu artystów sięgnęło po anielską tematykę.  Każdy anioł jest zupełnie inny, niesie odmienne znaczenia i ładunek emocjonalny. Leszek Sokół namalował anioła w wydaniu codziennym – uśmiechniętego, w czapce i płaszczu, trzymającego w dłoniach kwiat rumianku; być może ma to oznaczać, że anioły są zawsze wśród nas. Jan Bonawentura Ostrowski ukazał anielską postać grającą na lutni lub mandolinie, co zdecydowanie nawiązuje do niebiańskich chórów. Anioł Agnieszki Korczak bez wątpienia żyje bliżej Boga niż ludzkiej codzienności, świadczy o tym jego pobyt w kosmosie, powaga na twarzy i świetliste szaty. Agnieszka Słowik-Kwiatkowska wkomponowała dwie anielskie istoty w zacisze brzozowego zagajnika. Ich obecność podnosi nastrój jesiennego i sennego pejzażu, nadając mu mistycyzmu i tajemniczości. Zwróćmy również uwagę na anielską płaskorzeźbę autorstwa Aleksandra Grzybka – Artysta przedstawił kilka postaci w połączeniu, tworząc niezwykłą, zamkniętą kompozycję pełną uduchowienia, złota i wyrazu błogości na twarzach.

Od najdawniejszych czasów istnienia Kościoła na cześć Boga wznoszono zapierające dech w piersiach świątynie, coraz wyższe, coraz bogatsze w detal, mieszczące ogromne ilości wiernych. Temat architektury sakralnej znajdziemy również na aukcji. Praca Joanny Mieszko zawiera w sobie wielość znaczeń: artystka w charakterystyczny dla siebie sposób szczegółowo odzwierciedliła widok z lotu ptaka na warszawski Plac Zbawiciela; wybranie akurat tego miejsca z pewnością nie było przypadkowe. Z kolei Dawid Masionek impresjonistycznie ukazał fasadę katedry w Amiens. Kolorystyka z dominującą czerwienią, na którą zdecydował się autor, świadczy o niesamowitym przeżyciu, jakim było obserwowanie katedry o brzasku, przy zmieniającym się oświetleniu. Autorem nieco surrealistycznego obrazu jest Andrzej Fronczak: „Świątynna Dolina” przedstawia olbrzymią budowlę usytuowaną na samym czubku wzgórza, w zasadzie zrastając się z nim w jedno. Mgła i wyczuwalna aura tajemniczości, symbolicznie przedstawiają próbę dosięgnięcia niebios. Piotr Rembieliński zdecydował się na zaprezentowanie najważniejszej świątyni katolickiej na świecie: bazyliki św. Piotra na Watykanie. Ujęcie zza katedry wskazuje na jej ogrom, zwłaszcza po zestawieniu z maleńkimi budowlami wokół niej.

Zachęcamy do przejrzenia katalogu II Aukcji Sacrum na SacroExpo 2024, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, bowiem lista obrazów i rzeźb jest długa i różnorodna. W licytacji można wziąć udział osobiście na targach, już we wtorek 11 czerwca w Targach Kielce. Można również licytować online, telefonicznie, a także poprzez zlecenie. Strefa Sztuki będzie dostępna dla odwiedzających w trakcie trzech dni trwania targów, od 10 do 12 czerwca w Targach Kielce.

KATALOG II AUKCJI SACRUM NA SACROEXPO

Wstęp na targi jest bezpłatny. Wystarczy się zarejestrować poprzez stronę: https://www.targikielce.pl/sacroexpo/rejestracja-zwiedzajacych

/MSi/

Polecane aktualności
24 czerwca 2024
Podczas jubileuszowej edycji Wystawy Sacroexpo powstał jeden z odcinków programu "Sól Ziemi" Telewizji Trwam. Poświęcono go szeroko pojętej sztuce sakralnej, a także opowieści o wybranych wystawcach, którzy sztukę tę pielęgnują już od wielu lat. Zachęcamy do obejrzenia materiału.
12 czerwca 2024
Trzeciego dnia targów Sacroexpo odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono prestiżowe nagrody targowe, medale honorowe oraz nagrody Top Design. Spotkanie było pełne emocji, radości i uznania dla tych, którzy wnoszą wyjątkowy wkład w rozwój branży sakralnej.
12 czerwca 2024
Siostry Zofia Sadło i Iwona Paluch oraz księża Michał Paśnik i Bartosz Prusiewicz zostali laureatami w konkursie wiedzy, przygotowanym przez franciszkanskie biuro Patron Travel. Zwycięzcy pojadą na pięciodniową wycieczkę do Rzymu, Neapolu i Pompejów.
12 czerwca 2024
Pełne emocjonalnych i duchowych wyznań było spotkanie z Krzysztofem Sokołowskim, uznanym artystą zajmującym się współczesną sztuką sakralną. Podczas wystawy SacroExpo w Targach Kielce rozmowę prowadziła Julia Maciejewska z ART In House.
12 czerwca 2024
Podczas tegorocznych targów Sacroexpo, odbyła się sesja skierowana do administratorów i zarządców obiektów sakralnych „Jak ustrzec się pożarów i innych zdarzeń – bezpieczeństwo przeciwpożarowe i nie tylko”. Celem spotkania była edukacja i wymianę doświadczeń w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych i innych aspektów bezpieczeństwa w miejscach sakralnych.
11 czerwca 2024
Podczas 25. Międzynarodowej Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów, artysta i plastyk, urodzony w Białymstoku, podzielił się z gośćmi wydarzenia historią o początkach swojej twórczości. Podczas autorskiego opowiedział także o swoich dokonaniach artystycznych oraz o tym, jak wygląda jego warsztat, oraz skąd czerpie inspiracje.
11 czerwca 2024
Tegoroczna edycja targów Sacroexpo owocuje w wiele spotkań z autorami książek i publikacji. Jednym z nich było wyjątkowa rozmowa z księdzem Witoldem Kaweckim, autorem książki "Podróże po Włoszech z Artemizją Gentileschi". Książka ta jest nie tylko przewodnikiem po malowniczych zakątkach Włoch, ale również opowieścią o życiu i twórczości jednej z najbardziej znaczących, ale nieznanych artystek baroku.
11 czerwca 2024
Wyjątkowe spotkanie branży sakralnej jest okazją do poznania najnowszych trendów, technologii oraz twórczości związanej z kościołem i szeroko pojętą kulturą religijną. Drugi dzień targów obfituje w interesujące wydarzenia i spotkania, które z pewnością przyciągną uwagę zarówno osób konsekrowanych, jak i wszystkich zainteresowanych tematyką sakralną. Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji.