4614225bc01864ec12c.jpg
Mateusz Rękas i Jacek Bogdański, we wspaniałym stylu zdobyli w 2018 roku największe balonowe trofeum na świecie. Będą gośćmi Targów Lotnictwa Lekkiego w Kielcach.

Zwycięzcy 62. Pucharu Gordona Bennetta odwiedzą Targi Lotnictwa Lekkiego!

12 października 2018
Wyścig o puchar Bennetta jest najstarszym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem w lotnictwie na świecie. W tym roku wygrali go Polacy!

W roku stulecia niepodległości Polski załoga balonowa w składzie Mateusz Rękas i Jacek Bogdański, startująca z numerem POL-2 we wspaniałym stylu zdobyła to największe balonowe trofeum na świecie. Pokonali w powietrzu dystans ponad 1145 km.

Obaj piloci będą gośćmi Targów Lotnictwa Lekkiego w Targach Kielce. Są wielokrotnymi reprezentantami Polski: Mateusz Rękas (Mościcki Klub Balonowy) – aktualny srebrny medalista Mistrzostw Polski balonów na ogrzane powietrze. Z kolei Jacek Bogdański (Aeroklub Kujawski), wieloletni członek kadry balonowej, w środowisku znany z podróży balonowych po całym świecie. Przeleciał balonem na ogrzane powietrze Alpy, latał m.in w Tunezji, Tajlandii i Iranie.

Puchar Gordona Benetta organizuje Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI), której członkiem jest Aeroklub Polski. Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych po raz pierwszy zostały zorganizowane przez Amerykanina Jamesa Gordona Bennetta w 1906 roku w Paryżu.

Celem wyścigu do dziś jest odlecenie jak najdalej od miejsca startu. Od początku ufundowany przez organizatora puchar dla zwycięzcy był przechodni. Polacy po raz pierwszy byli zdobywcami trofeum w 1933 roku. Dokonała tego załoga Franciszek Hynek i Zbigniew Burzyński. Do 1935 Polacy wygrali zawody trzykrotnie. Dzięki temu, w roku 1935 puchar przeszedł na własność Aeroklubu Polskiego. Od tego czasu odbywały się co roku w kraju, którego załoga zwyciężyła w ostatnich zawodach. Po przerwie spowodowanej I wojną światową, zawody były prowadzone corocznie do wybuchu II wojny światowej.

Ostatnie zawody w okresie międzywojennym rozegrano w Liege w Belgii w 1938 roku. Tam znowu najlepszy wynik uzyskali Polacy: Antoni Janusz i Franciszek Janik. Ich lot trwał 37 godz. 47 min. Lądowali w Bułgarii w miejscowości Troyan (128 km od Sofii). Ich rezultat to 1692 km. Ten wynik został zarejestrowany jako rekord Polski w kategorii zasięgu.

Zwycięstwo polskich pilotów spowodowało, że w roku 1939 organizatorem wyścigu miała być Polska, a zawody miały się odbyć 3 września we Lwowie. Wybuch wojny jednak uniemożliwił ich przeprowadzenie. Po wojnie zawody zostały wznowione dopiero w 1983 w Paryżu. Zwycięzcami  pucharu po raz kolejny zostali Polacy: Stefan Makné oraz Ireneusz Cieślak.

KK

{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy