Rys.1.-Covid.png

Wystawca Targów ENEX / ENEX Nowa Energia o wpływie pandemii Covid-19 na polski rynek pomp ciepła

05 sierpnia 2020
Z badań przeprowadzonych przez Polską Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła wynika, że branża pomp ciepła w Polsce dobrze prosperowała przez okres ograniczeń, które zostały wprowadzone w czasie pandemii Covid 19. W lutym 2021 roku odbędzie się już 24 edycja Targów ENEX, podczas których będzie możliwość zapoznania się z aktualną sytuacją na rynku OZE.

Na początku lipca 2020 PORT PC przeprowadziła ankietę wśród producentów i dystrybutorów pomp ciepła w Polsce na temat skutków pandemii COVID-19 i jej wpływu na rynek pomp ciepła w Polsce.  Wyniki ankiety, przeprowadzonej w 18 firmach są dość optymistyczne. Około 33% firm dostrzega negatywny wpływ pandemii na swoją działalność, 44% nie widzi zmian, a 22% zauważa zmiany pozytywne.

W związku z pozytywnymi prognozami dotyczącymi rynku pomp ciepła trwają przygotowania do kolejnych edycji imprez związanych z odnawialnymi źródłami energii, które odbędą się 24 i 25 lutego 2021 roku w Targach Kielce.  W ramach Targów ENEX ponownie odbędzie się VIII  Kongres
PORT PC.

Badania PORT PC wykazały również, że  ciągu kilku tygodni  w marcu 2020 nastąpił wyraźny spadek zamówień z powodu COVID-19, jednak dotyczyło to tylko połowy firm biorących udział w badaniu. Pozostałe 50% firm nie odczuło w ogóle spadku zamówień w tym czasie. 83% firm biorących udział w badaniu pozytywnie ocenia perspektywy branży na najbliższą przyszłość. 17% firm ma raczej negatywne przewidywania dotyczące drugiego półrocza.

Według PORT PC, na pozytywną perspektywę najbliższych miesięcy wpływają zmiany
w programie „Czyste Powietrze”. W kwestii  pomp ciepła o bardzo wysokiej efektywności zwiększono intensywność dofinansowania pomp ciepła do centralnego ogrzewania wodnego do 45% zarówno w przypadku gruntowych pomp ciepła, jak i urządzeń typu powietrze/woda. Ponadto granica maksymalnego dofinansowania została zwiększona z 20.000 do 25.000 złotych.

Z kolei wycofanie się z finansowania nowych budynków w programie „Czyste Powietrze”, które nastąpiło na początku 2020 roku niekorzystnie wpłynęło na rynek pomp – sprawiło, że obecnie nawet najbardziej efektywne urządzenia grzewcze nie korzystają z żadnego wsparcia.

Oprócz perspektywy dotyczącej przyszłego półrocza, organizacja PORT PC zapytała firmy
o przewidywania średnio- i długoterminowe. 56% firm odpowiedziało, że nie wie jak będzie wyglądała przyszłość branży w najbliższych latach. 17% pozytywnie patrzy w przyszłość, a 28% negatywnie.

Kluczowym elementem w zakresie przyszłego rozwoju pomp ciepła jest Strategia Łączenia Sektorów do 2050 r. W dokumencie opublikowanym przez Komisję Europejską na początku lipca 2020 wskazano na technologię pomp ciepła jako kluczową w transformacji energetycznej budynków UE. Wsparcie tej technologii pozwoli w najbardziej skuteczny sposób rozwijać efektywność energetyczną, obniżać emisje dwutlenku węgla i wspierać zastosowanie odnawialnych źródeł energii.

Pompy ciepła w Polsce

W opublikowanym niedawno raporcie PORT PC wskazuje, że w Polsce będzie kontynuowany trwający od kilku lat wzrost. Jeżeli wszystkie założenia strategii Komisji Europejskiej dotyczące łączenia sektorów zostaną zrealizowane, to zasób urządzeń w Polsce wyniesie ponad 2,4 mln pomp ciepła w sektorze budynków jednorodzinnych. Oznacza to bardzo obiecujące perspektywy dla dalszego rozwoju branży pomp ciepła w Polsce. Potwierdzają to również badania rynku pomp ciepła w Polsce przeprowadzane przez PORT PC w I półroczu 2020, które wskazują we wstępnych szacunkach na ponad 50% wzrost sprzedaży pomp ciepła. W najbliższym czasie dostępne będą szczegółowe dane dotyczące rynku pomp ciepła w pierwszej połowie 2020 roku.

Raport PORT PC "Scenariusze elektryfikacji ogrzewania w budynkach jednorodzinnych w Polsce do 2030 roku" dostępny jest pod linkiem: https://bit.ly/Raport_PORTPC_2020

Zachęcamy do wzięcia udziału w najbliższych edycjach Targów ENEX i ENEX Nowa Energia, które odbędą się od 24 do 25 lutego 2021 roku!

Polecane aktualności
20 listopada 2020
W kwietniu tego roku Minister klimatu Michał Kurtyka powołał Zespół do spraw Rozwoju Przemysłu Odnawialnych Źródeł Energii i Korzyści dla Polskiej Gospodarki. Będzie to organ opiniodawczy i doradczy ministra właściwego do spraw klimatu oraz energii.
19 listopada 2020
Sektor Odnawialnych Źródeł Energii to jeden z najszybciej rosnących rynków na świecie. Jego wartość szacowana jest na biliony dolarów. Najnowsze rozwiązania branży można znaleźć na największym wydarzeniu OZE – targach ENEX.
09 listopada 2020
W ostatnim czasie branża fotowoltaiczna przeżywa boom. Coraz więcej firmy, ale także osób prywatnych decyduje się na montaż paneli, które dają nie tylko oszczędność finansową, ale są także ekologicznym rozwiązaniem, chroniącym środowisko. Najnowsze rozwiązania z dzieciny fotowoltaiki można zobaczyć na targach ENEX w Kielcach, a dofinansowanie na instalacje można uzyskać dzięki programowi Mój Prąd.
06 listopada 2020
W miniony czwartek, 5 listopada podpisano umowę w Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ze spółką PGE Energia Odnawialna mającą na celu sfinalizowanie projektu budowy instalacji fotowoltaicznych.
23 października 2020
Wrzesień od lat był dla pracowników Targów Kielce bardzo pracowitym miesiącem. Sytuacja epidemiologiczna w kraju dołożyła pracy załodze kieleckiego ośrodka – część wystaw planowanych na wiosnę 2020 roku obyła się właśnie we wrześniu. Co o wystawach mówią wystawcy? Jak oceniają przygotowanie targów? Czy w halach jest bezpiecznie?
08 października 2020
Pod koniec sierpnia po polskich drogach jeździło już blisko 14 tysięcy samochodów osobowych z napędem elektrycznym. W pierwszych miesiącach 2020 roku nastąpił prawdziwy boom na zakup takich aut, a w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 roku wzrost szacuje się na blisko 90%.
21 sierpnia 2020
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC przeprowadziła badania liczby sprzedanych pomp ciepła w Polsce w I półroczu 2020 roku. Szczególnie widoczne wzrosty widać w segmencie powietrznych pomp ciepła.
23 lipca 2020
Elektryfikacja podstawą przyszłości transportu, ogrzewnictwa i ciepłownictwa w Unii Europejskiej. Jakie będą konsekwencje dla Polski?
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy