Rys.1.-Covid.png

Wystawca Targów ENEX / ENEX Nowa Energia o wpływie pandemii Covid-19 na polski rynek pomp ciepła

05 sierpnia 2020
Z badań przeprowadzonych przez Polską Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła wynika, że branża pomp ciepła w Polsce dobrze prosperowała przez okres ograniczeń, które zostały wprowadzone w czasie pandemii Covid 19. W lutym 2021 roku odbędzie się już 24 edycja Targów ENEX, podczas których będzie możliwość zapoznania się z aktualną sytuacją na rynku OZE.

Na początku lipca 2020 PORT PC przeprowadziła ankietę wśród producentów i dystrybutorów pomp ciepła w Polsce na temat skutków pandemii COVID-19 i jej wpływu na rynek pomp ciepła w Polsce.  Wyniki ankiety, przeprowadzonej w 18 firmach są dość optymistyczne. Około 33% firm dostrzega negatywny wpływ pandemii na swoją działalność, 44% nie widzi zmian, a 22% zauważa zmiany pozytywne.

W związku z pozytywnymi prognozami dotyczącymi rynku pomp ciepła trwają przygotowania do kolejnych edycji imprez związanych z odnawialnymi źródłami energii, które odbędą się 24 i 25 lutego 2021 roku w Targach Kielce.  W ramach Targów ENEX ponownie odbędzie się VIII  Kongres
PORT PC.

Badania PORT PC wykazały również, że  ciągu kilku tygodni  w marcu 2020 nastąpił wyraźny spadek zamówień z powodu COVID-19, jednak dotyczyło to tylko połowy firm biorących udział w badaniu. Pozostałe 50% firm nie odczuło w ogóle spadku zamówień w tym czasie. 83% firm biorących udział w badaniu pozytywnie ocenia perspektywy branży na najbliższą przyszłość. 17% firm ma raczej negatywne przewidywania dotyczące drugiego półrocza.

Według PORT PC, na pozytywną perspektywę najbliższych miesięcy wpływają zmiany
w programie „Czyste Powietrze”. W kwestii  pomp ciepła o bardzo wysokiej efektywności zwiększono intensywność dofinansowania pomp ciepła do centralnego ogrzewania wodnego do 45% zarówno w przypadku gruntowych pomp ciepła, jak i urządzeń typu powietrze/woda. Ponadto granica maksymalnego dofinansowania została zwiększona z 20.000 do 25.000 złotych.

Z kolei wycofanie się z finansowania nowych budynków w programie „Czyste Powietrze”, które nastąpiło na początku 2020 roku niekorzystnie wpłynęło na rynek pomp – sprawiło, że obecnie nawet najbardziej efektywne urządzenia grzewcze nie korzystają z żadnego wsparcia.

Oprócz perspektywy dotyczącej przyszłego półrocza, organizacja PORT PC zapytała firmy
o przewidywania średnio- i długoterminowe. 56% firm odpowiedziało, że nie wie jak będzie wyglądała przyszłość branży w najbliższych latach. 17% pozytywnie patrzy w przyszłość, a 28% negatywnie.

Kluczowym elementem w zakresie przyszłego rozwoju pomp ciepła jest Strategia Łączenia Sektorów do 2050 r. W dokumencie opublikowanym przez Komisję Europejską na początku lipca 2020 wskazano na technologię pomp ciepła jako kluczową w transformacji energetycznej budynków UE. Wsparcie tej technologii pozwoli w najbardziej skuteczny sposób rozwijać efektywność energetyczną, obniżać emisje dwutlenku węgla i wspierać zastosowanie odnawialnych źródeł energii.

Pompy ciepła w Polsce

W opublikowanym niedawno raporcie PORT PC wskazuje, że w Polsce będzie kontynuowany trwający od kilku lat wzrost. Jeżeli wszystkie założenia strategii Komisji Europejskiej dotyczące łączenia sektorów zostaną zrealizowane, to zasób urządzeń w Polsce wyniesie ponad 2,4 mln pomp ciepła w sektorze budynków jednorodzinnych. Oznacza to bardzo obiecujące perspektywy dla dalszego rozwoju branży pomp ciepła w Polsce. Potwierdzają to również badania rynku pomp ciepła w Polsce przeprowadzane przez PORT PC w I półroczu 2020, które wskazują we wstępnych szacunkach na ponad 50% wzrost sprzedaży pomp ciepła. W najbliższym czasie dostępne będą szczegółowe dane dotyczące rynku pomp ciepła w pierwszej połowie 2020 roku.

Raport PORT PC "Scenariusze elektryfikacji ogrzewania w budynkach jednorodzinnych w Polsce do 2030 roku" dostępny jest pod linkiem: https://bit.ly/Raport_PORTPC_2020

Zachęcamy do wzięcia udziału w najbliższych edycjach Targów ENEX i ENEX Nowa Energia, które odbędą się od 24 do 25 lutego 2021 roku!

Polecane aktualności
01 marca 2021
W Malkowicach (woj. świętokrzyskie) rozpoczął się montaż pierwszego z dziesięciu wiatraków, które tworzyć będą jedną z największych farm wiatrowych w województwie. Szacuje się, inwestycja może być warta około 150 milionów złotych.
18 lutego 2021
Targi Enex to największe w Polsce wydarzenie dedykowane branży odnawialnych źródeł energii. Towarzyszące mu targi 4Insulation to także jedyna w Polsce wystawa skupiająca się wokół izolacji przemysłowych. Pojawienie się firmy na tych wydarzeniach to gwarancja sukcesu. Rozumiemy jednak, że to duży koszt, dlatego podpowiadamy: skorzystaj z dofinansowania klastra LTPP.
05 lutego 2021
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło pierwszy etap konkursu na opracowanie samochodów dostawczych o napędzie elektrycznym zasilanym z sieci lub ogniw paliwowych wodorowych. WysokieNapiecie.pl jako pierwsze publikuje wizualizacje czterech zwycięskich projektów.
26 stycznia 2021
LONGi to jeden z wiodących na świecie producentów paneli fotowoltaicznych. 26 stycznia chińskie przedsiębiorstwo podpisało umowę z jednym z największych dystrybutorów firmą KENO, z siedzibą w Gliwicach. Spółka od lat jest jednym z wystawców targów Enex.
14 stycznia 2021
14 stycznia ruszyła rejestracja dla osób, które chcą odwiedzić targi ENEX, które już 28 kwietnia rozpoczną się w Targach Kielce. Ta największa w Polsce wystawa energii odnawialnej co roku przyciąga tysiące zwiedzających z branży.
11 stycznia 2021
Tylko 32 proc. Gmin w Polsce zawarło porozumienie z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki w wodnej w ramach programu „Czyste Powietrze” podaje Polski Instytut Ekonomiczny. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców najwięcej wniosków złożono na Dolnym Śląsku.
17 grudnia 2020
Największe w Polsce targi odnawialnych źródeł energii i energetyki tradycyjnej tym razem odbędą się 28 i 29 kwietnia. Gwarantujemy, jednak, że nowy termin nie wpłynie na poziom wystawy.
02 grudnia 2020
W 2020 r. liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce sięgnęła 375 tys.. Ich moc przekroczy 2,5 GW, a produkcja szacowana jest na 1,5 proc. zużywanej w Polsce energii elektrycznej - wynika z raportu Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej (SBF) POLSKA PV.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy