Menu - nagłówek (dodatkowe)

Logowanie

PL
Rys.1.-Covid.png

Wystawca Targów ENEX / ENEX Nowa Energia o wpływie pandemii Covid-19 na polski rynek pomp ciepła

05 sierpnia 2020
Z badań przeprowadzonych przez Polską Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła wynika, że branża pomp ciepła w Polsce dobrze prosperowała przez okres ograniczeń, które zostały wprowadzone w czasie pandemii Covid 19. W lutym 2021 roku odbędzie się już 24 edycja Targów ENEX, podczas których będzie możliwość zapoznania się z aktualną sytuacją na rynku OZE.

Na początku lipca 2020 PORT PC przeprowadziła ankietę wśród producentów i dystrybutorów pomp ciepła w Polsce na temat skutków pandemii COVID-19 i jej wpływu na rynek pomp ciepła w Polsce.  Wyniki ankiety, przeprowadzonej w 18 firmach są dość optymistyczne. Około 33% firm dostrzega negatywny wpływ pandemii na swoją działalność, 44% nie widzi zmian, a 22% zauważa zmiany pozytywne.

W związku z pozytywnymi prognozami dotyczącymi rynku pomp ciepła trwają przygotowania do kolejnych edycji imprez związanych z odnawialnymi źródłami energii, które odbędą się 24 i 25 lutego 2021 roku w Targach Kielce.  W ramach Targów ENEX ponownie odbędzie się VIII  Kongres
PORT PC.

Badania PORT PC wykazały również, że  ciągu kilku tygodni  w marcu 2020 nastąpił wyraźny spadek zamówień z powodu COVID-19, jednak dotyczyło to tylko połowy firm biorących udział w badaniu. Pozostałe 50% firm nie odczuło w ogóle spadku zamówień w tym czasie. 83% firm biorących udział w badaniu pozytywnie ocenia perspektywy branży na najbliższą przyszłość. 17% firm ma raczej negatywne przewidywania dotyczące drugiego półrocza.

Według PORT PC, na pozytywną perspektywę najbliższych miesięcy wpływają zmiany
w programie „Czyste Powietrze”. W kwestii  pomp ciepła o bardzo wysokiej efektywności zwiększono intensywność dofinansowania pomp ciepła do centralnego ogrzewania wodnego do 45% zarówno w przypadku gruntowych pomp ciepła, jak i urządzeń typu powietrze/woda. Ponadto granica maksymalnego dofinansowania została zwiększona z 20.000 do 25.000 złotych.

Z kolei wycofanie się z finansowania nowych budynków w programie „Czyste Powietrze”, które nastąpiło na początku 2020 roku niekorzystnie wpłynęło na rynek pomp – sprawiło, że obecnie nawet najbardziej efektywne urządzenia grzewcze nie korzystają z żadnego wsparcia.

Oprócz perspektywy dotyczącej przyszłego półrocza, organizacja PORT PC zapytała firmy
o przewidywania średnio- i długoterminowe. 56% firm odpowiedziało, że nie wie jak będzie wyglądała przyszłość branży w najbliższych latach. 17% pozytywnie patrzy w przyszłość, a 28% negatywnie.

Kluczowym elementem w zakresie przyszłego rozwoju pomp ciepła jest Strategia Łączenia Sektorów do 2050 r. W dokumencie opublikowanym przez Komisję Europejską na początku lipca 2020 wskazano na technologię pomp ciepła jako kluczową w transformacji energetycznej budynków UE. Wsparcie tej technologii pozwoli w najbardziej skuteczny sposób rozwijać efektywność energetyczną, obniżać emisje dwutlenku węgla i wspierać zastosowanie odnawialnych źródeł energii.

Pompy ciepła w Polsce

W opublikowanym niedawno raporcie PORT PC wskazuje, że w Polsce będzie kontynuowany trwający od kilku lat wzrost. Jeżeli wszystkie założenia strategii Komisji Europejskiej dotyczące łączenia sektorów zostaną zrealizowane, to zasób urządzeń w Polsce wyniesie ponad 2,4 mln pomp ciepła w sektorze budynków jednorodzinnych. Oznacza to bardzo obiecujące perspektywy dla dalszego rozwoju branży pomp ciepła w Polsce. Potwierdzają to również badania rynku pomp ciepła w Polsce przeprowadzane przez PORT PC w I półroczu 2020, które wskazują we wstępnych szacunkach na ponad 50% wzrost sprzedaży pomp ciepła. W najbliższym czasie dostępne będą szczegółowe dane dotyczące rynku pomp ciepła w pierwszej połowie 2020 roku.

Raport PORT PC "Scenariusze elektryfikacji ogrzewania w budynkach jednorodzinnych w Polsce do 2030 roku" dostępny jest pod linkiem: https://bit.ly/Raport_PORTPC_2020

Zachęcamy do wzięcia udziału w najbliższych edycjach Targów ENEX i ENEX Nowa Energia, które odbędą się od 24 do 25 lutego 2021 roku!

Polecane aktualności
04 maja 2021
Podczas tegorocznych, wyjątkowych targów Enex tradycyjnie przyznano nagrody i wyróżnienia dla najlepszych i najbardziej innowacyjnych produktów. Sprawdź do kogo powędrowała statuetka Enex Award!
28 kwietnia 2021
O innowacyjnych, oszczędnych i wydajnych systemach energetycznych rozmawiali eksperci podczas Targów ENEX w sieci, które odbywają się 28 kwietnia w Targach Kielce
28 kwietnia 2021
Podczas organizowanych wyjątkowo online targów Odnawialnych Źródeł Energii odbyła się bardzo ciekawa dyskusja.
28 kwietnia 2021
Trwa panel poświęcony fotowoltaice i elektronenergetyce. Wśród prelegentów przedstawiciele firm: SolarEdge, SBF POLSKA PV, Fronius, LG, Corab, Nomitech, Jean Muller, KENO, SUNPROFI, SOLGEN i Goodwe
28 kwietnia 2021
Wystartował Enex w sieci - nietypowe wydanie targów Odnawialnych Źródeł Energii. Tym razem wydarzenie odbywa się w formule on-line. Jeśli szukasz energetycznych oszczędności i nowoczesnych rozwiązań – dołącz do nas!
28 kwietnia 2021
Firma Soltec od 11 lat specjalizuje się w doradztwie i sprzedaży systemów magazynowania energii. Aby ułatwić wprowadzenie magazynów do oferty instalatorów, firma stworzyła gotowe zestawy składające się z inwertera i dedykowanej baterii wraz z kompletem wymaganych akcesoriów.
27 kwietnia 2021
Sungrow jest liderem innowacyjności w energetyce słonecznej - instaluje systemy elektryczne w ponad 150 krajach
27 kwietnia 2021
Pełną ofertę firmy będzie można poznać podczas targów Enex w sieci
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy