sacroexpo-2016-gala-11.jpg

Wielka gala targów SACROEXPO – medale honorowe wręczone

21 czerwca 2016
„Jestem wdzięczna Bogu, że dał mi możliwość śpiewania i to, że na swojej drodze spotykałam wspaniałych ludzi” - powiedziała Antonina Krzysztoń tuż po odebraniu Medalu Papieskiej Rady Kultury

Poniedziałkowy wieczór w Centrum Kongresowym Targów Kielce upłynął pod znakiem uroczystej gali wręczenia wyróżnień, medali honorowych i medali Papieskiej Rady Kultury PER ARTEM AD DEUM. Kapituła Medalu Papieskiej Rady, której przewodniczy ks. Biskup dr Marian Florczyk postanowiła, że do grona nagrodzonych w tym roku dołączą polska pieśniarka, kompozytorka, autorka tekstów Antonina Krzysztoń, estoński kompozytor muzyki chóralnej i instrumentalnej Arvo Pärt oraz włoski rzeźbiarz i złotnik Arnaldo Pomodoro. Wzruszenia nie kryła Antonia Krzysztoń, osobiście odbierając nagrodę - Pierwsze co przychodzi mi do głowy to jest wdzięczność (...) Jestem wdzięczna Bogu, że dał mi możliwość śpiewania i za to, że na swojej drodze spotykałam tylu wspaniałych ludzi - powiedziała laureatka tuż po odebraniu nagrody. Arvo Pärt, któremu tegoroczne plany nie pozwoliły na przyjazd do Kielc, zapewnił, że Medal odbierze w przyszłym roku. Arnaldo Pomodoro w liście do uczestników napisał - Wierzę, że w tym tak złożonym i chaotycznym okresie, w czasach płynnej nowoczesności i w społeczeństwie niepewności mamy potrzebę odnalezienia autentycznego wymiaru ludzkości pod sztandarem najgłębszych wartości duchowych", dodając, że jego zdaniem "idea duchowości w sztuce jest kwestią zasadniczą".

Podczas gali wręczono również Medale im. J E Prymasa ks. Józefa Kardynała Glempa, J E Prymasa Polski ks. Abp. Wojciecha Polaka, J E Biskupa Kieleckiego ks. Jana Piotrowskiego oraz doroczną nagrodę Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski MEDAL PER ARTEM AD EXCELSIS.

 

 

(BS)