44361525ced1e89584b8.jpg

Tworzywa sztuczne pod presją - debata panelowa w ramach targów PLASTPOL

15 maja 2019
Wśród zagadnień pojawiły się m.in. problemy z jakimi musi mierzyć się branża w dobie wzrastającej świadomości dotyczącej tworzyw sztucznych i zagrożeń z nimi związanych.

Plastiki są zbyt cenne, aby je wyrzucać. Tak można podsumować dyskusję, którą poprowadził Barłomiej Mayer z Pulsu Biznesu.  Udział w niej wzięli:

  • prof. dr hab. inż. Artur Bartkowiak (ZUT w Szczecinie),
  • dr inż. Kazimierz Borkowski (PlasticsEurope Polska),
  • Andrzej Kubik (Replas Recycling Plastics),
  • Mariusz Musiał (ALPLA Poland) oraz Jaap Rabou (Basell Orlen Polyolefins).

Rozmawiano między innymi o nowej europeskiej polityce dotyczącej tworzyw sztucznych. Specjaliści zwrócili uwagę na system legislacyjny zastanawiając się, czy stanowi on o faktycznych problemach, czy też mówi o tym, o czym ludzie chcą usłyszeć. Dziś wiemy, że gospodarka obiegu zamkniętego będzie wywoływać kolejne innowacje, w które firmy chętnie będą inwestować.

Największym problemem obecnie jest ograniczony dostęp do surowca. Brakuje dzisiaj butelek PET, poziom zbiórki opakowań PET z rynku jest zbyt niski i jest to bardzo duży problem. Co ważne - do 2025 roku mamy zwiększyć poziom zbiórki opakowań PET z rynku do 77%, co jak się okazuje jest dużym wyzwaniem. Obecnie w Polsce szacuje się, że jest to ok. 50% - choć nie ma na to precyzyjnych danych. 

Rozszerzona odpowiedzialność producencka jest bardzo ważna. Mamy tutaj wśród nas producentów, którzy już tą odpowiedzialność przyjęli - sami na siebie w sposób całkowicie niezależny od nakazów, czy innych obiążeń i podejmują wyzwania. Mam na myśli np. Coca-colę, która prowadzi bardzo rozległą akcjęw tym zakresie. Duże koncerny mają świadomość tego, że za górę odpadów, które pływają po Pacyfiku są współodpowiedzialni.  Może to nie oni wyrzucali tam te śmieci, ale to są ich "dzieci" - których nie można zostawić, należy się nimi zająć i to jest właśnie zadanie dla recyklerów. Żeby dobrze recyklingować - musimy najpierw to pozbierać, musimy też wiedzieć co zbieramy. - mówił podczas debaty Andrzej Kubik z Replas Recycling Plastics

Tworzywa sztuczne to materiały stworzone prawie 100 lat temu z myślą o tym, aby był niezniszczalny i właśnie takie są. Ta niezniszczalność jest obecnie ich przekleństwem, dlatego niezmiernie ważna jest świadomość tego czym się otaczamy i edukacja od najmłodszych lat. Każde tworzywo ma zupełnie inne właściwości, dlatego zupełnie inaczej będzie wyglądał ich recykling. Dlatego nauczmy co to są tworzywa, jak z nimi postępować, jak je zbierać i segregować to wtedy system segregacji zbiórki odpadów będzie dużo prostszy. 

Debata była kontynuacją konferencji otwarcia XXIII Międzynarodowych Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL. To wydarzenie potrwa w Targach Kielce do 31 maja b.r.

(JL)

 

{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.tradeExhibitor.title }}
{{ item.tradeExhibitor.stand }}
Nie posiadasz dodanych wystawców.
{{ data.trade.title }}
{{ data.trade.started_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }} - {{ data.trade.finished_at.date | formatDate('DD-MM-YYYY') }}
{{ data.trade.displayed_date }}
{{ item.point.stand }}
Nie posiadasz dodanych wydarzeń.
Pokaż planer targowy